Predstava večernej idylky s vašou polovičkou pri dobrom filme a ešte aj s pohárikom vína znie dobre. Aj piatková párty po namáhavom týždni nie je na zahodenie. Zamysleli ste sa ale niekedy nad tým, ako môže alkohol ovplyvniť váš spánok? Tvrdenia, že sa vám bude spať lepšie a vďaka nemu aj tvrdšie zaspíte sú absolútny výmysel. Aj keď je alkohol určitý druh sedatíva spôsobuje pravý opak.
Veselý, veselší, najveselší
Určite sa vám už stalo, že ste boli na nejakej oslave s pokročilou hodinou zrazu veselší a spoločenskejší. Ak je alkohol sedatívum, ako to, že nás dokáže takto vzpružiť? Je to preto, lebo vplýva na časť mozgu, ktorá pomáha kontrolovať naše správanie. S pribúdajúcimi pohárikmi začne alkohol pôsobiť aj na ostatné časti mozgu a vtiahne ich do omamného stavu. S každým ďalším štrngnutím sme oťapení, chce sa nám driemať. Dôležité je poznamenať, že alkohol nevyvoláva prirodzený spánok, skôr ľahkú formu anestézie.
Okrádate sa o snový spánok
Po noci plnej pijatiky nikdy nedosiahnete súvislý a posilňujúci spánok.Kvôli alkoholu sa váš spánok triešti na množstvo krátkych prebudení. Tie väčšinou ani nezaregistrujete – jednoducho si ich nebudete pamätať. Vínko, pivko či tvrdšie destiláty majú silný vplyv na utlmovanie REM spánku (počastejto fázy môžete snívať a dochádza tu aj k snívaniu veľmi živých snov). Keď vaše telo spracúva alkohol produkuje aj vedľajšie látky, ktoré blokujú schopnosť mozgu docieliť ho. Napríklad, alkoholici majú až taký nedostatok REM spánku, že organizmus na jeho dosiahnutie vytvára tlak. Ten nakoniec počas bdenia vyústi do halucinácií, vidín a sťaženej orientácie.
Alkohol ničí vaše vedomosti
Alkohol nemusíte piť vo veľkej miere, aby ste si REM spánok „pohnevali“. Tento druh spánku je zároveň pomocníkom pri spracovávaní informácií a ich zapamätaní si. Štúdie potvrdzujú, že len dvomi – tromi pohárikmi môžete trpieť čiastočnou anamnézou. Jeden výskum dokazuje, že študenti, ktorí sa celý deň učili na skúšku a večer išli s kamarátmi na pár „frťanov“, si po siedmich dňoch pamätali pred skúškou len 50 percent naučeného učiva. To isté sa stalo, ak si s priateľmi vyrazili až na tretí deň po poctivom učení sa. REM spánok, ktorý pomáha vstrebávať komplexné vedomosti v pamäti narušil alkohol.Zablokoval REM spánok a odplavil z neho mnoho z nadobudnutých informácií.
Neokrádajte sa o prirodzený a úplný spánok
Výskumníci úsmevne radia ísť do baru na pohárik ráno, aby sa alkohol dostal z tela ešte pred spaním. Pečeni a obličkám trvá pár hodín, kým alkohol z tela vylúčia, po náročnom dni v práci si kvalitné vínko k večeri radi doprajete, však? Jedno je isté, alkohol v noci narúša váš spánok, preto najlepšou radou podľa odborníkov je – abstinencia. Určite sa vám za to poďakuje aj váš imunitný systém.