častý večerný plač novorodenca
Novorodenci, O spánku, Plač

„Witching hour“ alebo prečo novorodeniatka podvečer často plačú

Častý večerný plač novorodenca dokáže rodičov potrápiť. Ste novopečení rodičia a svoje malé klbko šťastia si konečne prinesiete domov z pôrodnice. A čo teraz? Položiť ho do postieľky? Nakŕmiť? Prebaliť? Obavy a strach „začiatočníka“ sú na mieste. Keď si po pár dňoch myslíte, že už ako tak zvládate starostlivosť o nové stvorenie, tzv. witching hour vás vyvedie z omylu.  Objavuje sa s blížiacim sa večerom a počas nej spustí vaše novorodeniatko z ničoho nič neutíchajúci nárek. Ako to? Veď je napapané, netrápi ho kolika, no ono nechce prestať a plače aj celé hodiny. Čo sa s ním deje?

Čarovná hodinka dokáže pokaziť spánok

Niekedy počas witching hour vaše novorodeniatko neupokojí nič. Nepomáha kŕmenie, cumlík, kolísanie. Srdcervúci neznesiteľný plač sa môže skončiť po hodine, niekedy trvá aj dlhšie.  Niektoré maminky tvrdia, že dokážu „kempovať“ na sedačke s bábätkom v náručí  aj štyri hodiny každý večer. Tieto podvečerné záchvaty sa nielenže ťažko počúvajú, ale kazia aj spánok bábätka. Dieťatko, ktoré narieka si väčšinou nezdriemne, a to, ktoré preplakalo posledných pár hodín si asi tiež v noci dobre nepospí.

Keď na vine nie je kolika

Veľa rodičov je presvedčených, že ich bábätko trápi detská kolika. Veď tá sa predsa tiež prejavuje dlhodobým a intenzívnym plačom, ktorý sa začína väčšinou neskoro popoludní alebo podvečer. Odhaduje sa však, že ozajstnú koliku zažije len približne 20 percent detí.  Neexistuje žiadna známa príčina, ktorá ju spôsobuje. My si ale myslíme, že je spojená s črevnými ťažkosťami – plynatosťou a trávením, ktoré spôsobujú bolesti malého bruška. Odporúčam vám prečítať si článok o Chýbajúcom štvrtom trimestri.

Ako na večernú podráždenosť

Ak vaše dieťatko netrápi kolika plače lebo:

  • je možno preunavené – ak nemá bábätko správne spánkové návyky, preúnava môže byť jedným z dôvodov podvečernej neutíchajúcej nervozity. Keď spánkový dlh neustále narastá, dieťatko sa dostane do stavu, že je vyčerpané a unavené. Zamerajte sa na jeho spánok. Ak nespí dobre cez deň, s najväčšou pravdepodobnosťou bude vymýšľať aj v noci.  Skvalitniť spánok môžete zavinovaním bábätka, používaním zatemňovacích závesovbielym šumom či dostatočnou spánkovou hygienou.
  • možno naň cez deň vplývalo príliš veľa podnetov. Svetlá, hluk, zvuky rôznych aktivít. Váš malý drobec sa síce do nich nezapája, no vníma ich a sleduje vás. Neskôr popoludní je už taký „prestimulovaný“, že vám to musí dať nejakým spôsobom najavo.
  • ho možno trápia prdíky, ktoré spôsobujú nepohodlie. Ak kojíte, mali by ste si dávať pozor na to, čo zjete. Každé bábätko je iné a reaguje inak. Možno si ani neuvedomujete, že káva, ktorú ste pred chvíľou vypili mu spôsobuje v brušku problémy. Na čas by ste mali vylúčiť napr. korenisté jedlá. Dôležité je aj odgrgnutie po napapaní. Bábätko tak dostane zo seba von nahromadený vzduch.
  • len potrebuje „dotankovaťmliečko. Odborníci zaznamenali, že bábätká majú podvečer väčší apetít a chcú sa kŕmiť častejšie než počas dňa.
  • mu možno venujete menej pozornosti, pretože ste zaneprázdnení bežnými podvečernými domácimi prácami – varíte večeru, robíte si úlohy so starším dieťaťom… Skúste ho nosiť v šatke alebo nosiči. Nielenže mu venujete blízky dotyk telo na telo, čo ho upokojí, ale zároveň máte voľné ruky a môžete robiť primerané domáce práce.

 

Ak nefunguje dojčenie, kontakt koža na kožu a vyšie uvedené tipy, môžete sa dieťatko pokúsiť utíšiť pomocou teórie Harvey Karpa 5S. Vo videu vysvetľujem, ako na to 🙂

Neexistuje rýchly nástroj, ktorý by čarovnú hodinku natrvalo odstránil. Lepšie je nechať plynúť čas – bábätká z toho postupne vyrastú. Niekedy dieťatko stačí len hojdať, tancovať s ním, kolísať ho, aby cítilo vašu prítomnosť. Veď predsa, deväť mesiacov ste im tieto služby ponúkali 24 hodín denne a zrazu už nie. Posledná rada znie: čarovnú hodinku jednoducho predýchajte a opakujte si, že je to len obdobie, ktoré čoskoro prejde.