Novorodenci, Uzavretá zóna

Spánkové cykly a zaspávanie novorodenca

Spánok novorodenca je veľmi špecifický. Dieťatko prvé 3 týždne prakticky len spí, kojí sa/kŕmi sa a opäť spí.  Ako teda funguje zaspávanie novorodenca a ako je to so spánkovými cyklami?

Novorodenci trávia väčšinu spánku v tzv. REM fáze.

Spánkové cykly u dospelých

REM fáza spánku spojená so snívaním a vývinom mozgu novorodenca. Spánok novorodenca je iný ako spánok dospelého. Dospelý prechádza viacerými fázami spánku a až nakoniec sa ocitá vo fáze REM, ľahkého spánku, kedy sa buď preberie alebo ” sa obráti na druhý bok a” spí ďalej. Spánkový cyklus dospelého trvá približne 90-120 minút a v REM fáze trávi len okolo 20% celkového spánku. Naša REM fáza prichádza až na konci spánkového cyklu. 

Spánkové cykly novorodenca

U novorodenca je vzor spánkového cyklu iný. Keď bábätko “konečne” zaspí, vchádza okamžite to REM fázy (ľahkého spánku). Veľakrát vidíte, že oči dieťatka sú pootvorené. Dieťatko sa hýbe (“cuká”) mu telíčkom.

Počas tejto fázy sú bábätka veľmi ľahko zobuditeľné. Ak teda dieťatko položíte už v tejto fáze, môže sa stať, že sa presne v tom momente ako ho položíte, preberie. Začne hýbať rukami a samé sa budiť vlastnými rúčkami (ak nie sú zavinuté) a celé uspávanie môže začať odznova.  Novorodenec môže zostať v takejto ľahkej fáze aj 25-35 minút. Preto odporúčam rodičom držať ho na rukách tak dlho, kým nepocítia, že z tejto fázy prešiel do fázy hlbokého spánku.

Vo fáze hlbokého spánku sa telo bábätka uvoľní, prestane sa hýbať a jeho očká sa prestanú hýbať tiež). Na dieťatku cítiť a vidieť tento prechod. Keď sa dieťatko dostane do hlbokého spánku a uvoľní sa, tak ním prestane “cukať”. 

Je úplne normálne a prirodzené, že dieťatko trávi toľko času v REM fáze a je to aj veľmi dôležité. V tejto fázu spánk sa dieťatku rozvíja mozog.

sidsTip pre rodičov novorodencov

Je veľmi fajn a vhodné, ak bábätká zaspávajú priamo v postieľke pevne zavinuté s rúčkami (alebo aspoň jednou rúčkou. Dieťatko sa tak nepreberie v momente, keď ho položíte z rúk na posteľ alebo v momente prechodu z REM do NREM spánkuv (hlbokého), čo je približne okolo 10.-15. minúty po zaspatí.