O spánku, Rodičovstvo, Spánková regresia

Zmena správania a spania v 13. mesiaci?

Prečo sa vaše dieťa okolo 13. mesiaca zmení a možno aj jeho spánok

Po prvých narodeninách, okolo cca 13. mesiaca vaše dieťatko prechádza ďalšou veľkou zmenou vo svojom mentálnom vývoji. Malý človiečik vstupuje do takzvaného „sveta programov“.

V minulosti vývojový skok vášho bábätka znamenal, že sa naučilo vysporiadať s pojmom postupnosť a teda, že udalosti nasledujú jedna po druhej alebo, že predmety určitým spôsobom k sebe patria. „Dieťatko sa v tomto období naučí pochopiť, že dosiahnuť to, čo chce, môže rôznymi spôsobmi. Akonáhle bude vaše dieťatko vnímať programy, začne chápať, čo to znamená prať bielizeň, prestrieť stôl, zjesť obed, upratať, obliecť sa, postaviť vežu, telefonovať a ďalších milión iných vecí, ktoré tvoria každodenný život.

 

Rodiaca sa predstavivosť 

Hlavnou charakteristikou tohto obdobia je, že dieťa má cieľ, ale kroky k jeho dosiahnutiu sú flexibilné. Tým sa to líši od postupnosti, ktorá je vždy rovnaká. Alebo vám chce „pomôcť“ poupratovať, ísť so psíkom na prechádzku… Môže trvať na tom, aby mohol robiť veci sám – umyť si rúčky, papať, vyzliecť sa…

 

Zbohom predvídavosť 

Dieťatko začne byť nepredvídateľné. Doteraz bolo jednoduché predvídať, čo ide urobiť. Teraz je jeho svet oveľa flexibilnejší, objavuje, skúša nové veci… Niektoré jeho úkony môže byť ťažké pochopiť a nedokážete uhádnuť, čo sa snaží dosiahnuť. Tento skok bude zjavný aj pri hre. Niektoré hračky ho začnú zaujímať stále dookola.  Môžete postrehnúť začínajúcu predstavivosť.

 

Malý človek vo veľkom svete

Medzi 49 a 53 týždňom si začína vaše dieťatko uvedomovať, že jeho svet sa opäť mení. Kým si to všetko v hlávke zrovná, bude potrebovať extra komfort a podporu. Môže byť chvíľu úzkostlivé a nervózne. Úzkostlivé obdobie väčšinou trvá štyri alebo päť týždňov, ale môže byť aj kratšie ako tri týždne či dlhšie ako šesť. Ak je vaše bábätko vrtošivé, pozorujte ho. Možno si práve osvojuje nové zručnosti.

 

Náladovosť, vitaj!

Dieťatko sa môže v tomto období rozplakať jednoduchšie ako počas predchádzajúcich týždňov. Chce byť v blízkosti svojej mamy alebo otca, najlepšie počas celého dňa. Niektoré deti na tom trvajú viac, iné menej. Môžu sa tiež zdať vrtošivé, nezvládnuteľné, náladové. Väčšinou plačú menej, ak sú s rodičmi, ktorí sa s nimi hrajú a dávajú na nich pozor. Aj keď je ešte priskoro, aby dieťatko použilo slová na vyjadrenie svojich pocitov, stále vie vyjadriť rozruch, ktorý cíti vo vnútri.

Čo sprevádza toto obdobie

Váš drobec vám môže „visieť“ na nohe častejšie ako predtým. Chce, aby ste ho nosili alebo je na vás zavesený, aby vám zabránil odísť preč. Niektoré deti nepotrebujú až taký fyzický kontakt, ale môžu sa vracať k svojej mame na malú chvíľu, len aby sa jej dotkli a „dobili si baterky“.

 

Pred neznámymi ľuďmi môže byť hanblivejšie ako predtým. V spoločnosti neznámeho človeka na vás lipne viac. Zrazu chce mať čoraz menej dočinenia s cudzími ľuďmi. Dokonca sa to môže týkať aj rodinných príslušníkov.

 

Môže žiarliť. Niektoré deti konajú ihneď,  keď ich rodičia venujú pozornosť niekomu alebo ničomu inému. Niektoré sú vrtošivé a zlomyseľné,  iné sa až prehnane maznajú,  len aby upútali vašu pozornosť.

 

Môže byť náladové. Dieťatko môže byť chvíľu šťastné a zrazu ostať smutné, nahnevané, rozzúrené. A vy možno ani neviete presne povedať, čo je príčinou, a čo to spôsobilo. Môžete vidieť záchvaty hnevu (prvé hádzačky sa o zem J), ktoré prídu z ničoho nič len preto, že mu nedovolíte robiť to, čo má v pláne.

 

Môže mať zhoršený spánok aj zaspávanie

Váš drobec môže spať horšie ako zvyčajne. Veľa detí odmieta ísť do postele, má problém zaspať a vstane skôr ako ste boli zvyknutí. Niektoré spia zle počas dňa, iné sú nepokojné v noci, ostatné odmietajú ísť do postele kedykoľvek.

 

Môže snívať s otvorenými očami. Niektoré deti môžu len tak sedieť, pozerať sa do prázdna, ako keby boli vo svojich vlastných malých svetoch. Rodičia zvyčajne nemajú radi tieto stavy a snažia sa takéto snívanie prerušiť.

 

Môže stratiť chuť do jedla. Z mnohých drobcov sa stávajú úzkostliví jedáci. Mamy sa vtedy znepokojujú. Kojené dieťa chce prsník častejšie ako predtým. Nie preto, že sa chce skutočne kojiť, ale preto, že chce byť blízko svojej mamy.

 

Môže byť opäť viac „bábätkovské“. Niekedy sa opäť objaví bábätkovské správanie. Rodičia to nemajú radi, pretože očakávajú pokrok. Niektoré deti, aby získali vašu pozornosť, začnú opäť plaziť. Táto fáza je úplne normálna. Hovorí vám, že pokrok je už na ceste.

 

Môže sa správať nezvyčajne milo. Niektoré deti prídu na chvíľu za svojimi maminami alebo ocinami, aby sa s nimi pomaznali a potom znova zmiznú.

 

Môže siahať po plyšovom maznáčikovi/cumlíku čoraz častejšie. Váš drobec sa môže túliť k obľúbenej hračke s oveľa väčšou vášňou a nadšením ako predtým. Veľa detí to robí najmä vtedy, keď sú unavené alebo keď sú ich rodičia zaneprázdnení. Túlia si jemné hračky, oblečenie, koberčeky, papuče alebo dokonca bielizeň na pranie. Je pre nich dobré čokoľvek jemné, čo môžu nosiť v malých rúčkach.

 

Môže byť šibal a malý zlomyseľník. Dieťatko môže skúšať získať vašu pozornosť tým, že bude až príliš nezbedné. Robí to najmä vtedy, keď ste zaneprázdnení a naozaj nemáte preň veľa času.

 

Ako môže tento vývinový skok ovplyvniť vás?

Niet pochýb, že z týchto zmien môžete byť v strese. Cítite sa neisto a frustrovane, pretože chcete vedieť, čo sa s vaším malým drobcom deje. Ako rodičia začínate byť podráždení. Počas tohto obdobia sa obávate, prečo váš drobec ešte nechodí… Je pochopiteľné, že niekedy môžete mať všetkého plné zuby. Bitka alebo len plesknutie po zadku nič nevyrieši. Zbytočne to vášho drobca bolí a ničí dôveru, ktorú vo vás má. Počas tohto obdobia dojčiace matky pociťujú túžbu prestať. Je to preto, že dieťa chce prsník stále a preto, že jeho požiadavky sú sprevádzané záchvatmi hnevu.

 

Ako sa objavia nové zručnosti vášho dieťatka?

Okolo 13. mesiaca si všimnete, že vaše dieťa je menej úzkostlivé ako predtým. Zároveň by ste si mali všimnúť, že sa snaží dosiahnuť úplne nové veci. Zaoberá sa ľuďmi, hračkami a ďalšími predmetmi vo vašej domácnosti iným spôsobom.  Vchádza do sveta, ktorý je plný cieľov. Tento svet patrí jemu, chce ho objavovať  svojím vlastným spôsobom a rýchlosťou.

 

Svet plný experimentov 

V tomto období začínajú batoľatá chápať a experimentovať so svetom, ktorý im ponúka širokú paletu nových zručností. Vaše dieťatko si môže vybrať veci, ktoré ho zaujímajú a obdivovať okolo seba ostatných ľudí. Niektorí drobci sú bystrými pozorovateľmi, ktorí pozorne sledujú spôsoby, akými sa robia rôzne činnosti okolo nich. Iní vám možno chcú „pomáhať“ po celý čas ako niečo robíte. A stále sú tu aj drobci, ktorí chcú robiť veci po svojom, bez vášho zásahu. Sledujte ich pozorne, rešpektujte ich výber a dovoľte im objavovať svet podľa seba. Podporujte ich, rozprávajte, čo sa práve snažia dosiahnuť a ako to môžu urobiť. Ak vás radi pozorujú, povzbuďte ich v tom. Rozprávajte im, čo práve robíte. Ak ich zaujíma obliekanie, vyzliekanie, umývanie, ukážte im ako tieto úkony robíte. Vysvetlite im čo robíte, ako to robíte. Dokážu porozumieť viac, než sú vám schopní povedať. Dovoľte im umyť a obliecť hračku. Ak chce váš drobec jesť sám, dovoľte mu to vždy, keď to chce. Ak sa chcete vyhnúť neporiadku, dajte pod neho veľké igelitové vrece. Tašky, peňaženky, televízor, rádio, potreby na upratovanie, make-up – vaši drobci chcú použiť všetko tak, ako používate vy. Preto nechávajú svoje hračky ležať pohodené niekde na zemi a venujú sa tým vašim „hračkám“.

 

Aké hračky sú v tomto období najlepšie?

Deti začínajú zaujímať komplexnejšie hračky – garáže s autami, vláčiky s koľajnicami, farma so zvieratkami, bábiky s plienočkami a oblečením, čajové súpravy, tanieriky a panvice…. Dovoľte im hrať sa s takými, svet je pre nich stále príliš komplikovaný. Alebo im ukážte reálne veci. Napríklad, ak sa vaše dieťatko  hrá s koníkom, zoberte ho na farmu alebo do školy jazdenia. Dovoľte im spoznávať svet prostredníctvom hudby a príbehov. Počúvajte s nimi detské pesničky, hrajte sa s klavírom, bubnami, flautou… Pomôžte im objavovať svet experimentom. Ak je vaše dieťatko už malý prieskumník, dovoľte mu objaviť ako sa hračky točia, odrážajú, gúľajú. Stokrát môže zodvihnúť nejakú hračku alebo kocky a položiť ich na stôl a opakovať to stále dokola. Ak to robí, nechajte ho tak, nech v tom pokračuje. Batoľatá sa nehrajú jednoducho, ale ťažko pracujú, čo im trvá aj hodiny, len aby objavili ako funguje svet.

 

 

Potrebujete pomôcť?