Kedy je ten najvhodnejší čas na 1 denný spánok a ako prejsť s bábätkom z dvoch na jeden spánok?
O spánku

Ako prejsť s bábätkom z 2 spánkov na 1

Kedy je ten najvhodnejší čas na 1 denný spánok a ako prejsť s bábätkom z dvoch na jeden spánok? Otázka sa zdá byť jednoduchá, odpoveď však jednoznačná nie je. 🙂 Ako inak. 🙂 Spánok je veda. 🙂

Denný spánok má veľký vplyv na to, ako spíme v noci. Preto, ak s bábätkom prejdeme na menej spánkov skôr, ako je ono naozaj pripravené, môže to spôsobiť zhoršenie nočného spánku, preúnavu aj nervozitu.

Každé dieťatko je iné a každé prechádza na 1 spánok v inom veku. Sú ale spoločné príznaky, ktoré sa u našich detičiek stabilne objavujú a napovedajú nám, že je čas prejsť na jeden spánok.

Príznakmi prechodu na 1 spánok nie sú:

Odmietanie druhého spánku

Ak vaše 10-12 mesačné bábätko odmieta druhý spánok, je pravdepodobné, že jeho prvý spánok je príliš dlhý. Skráťte preto ranný spánok tak, aby sa konal ešte aj druhý spánok. Okolo 10. mesiaca môže stačiť skrátenie na max 55-60 minút. Od 11.-12. mesiaca (niekedy aj skôr), je ale potrebné skrátiť ranný spánok na 30 minút. To pomôže bábätku, aby zaspalo aj poobede.

Dlhé zaspávanie

Problematické zaspávanie môže súvisieť s nevhodnou spánkovou hygienou a priveľa svetlom, ročnou spánkovou regresiou alebo pridlhým ranným spánkom, nevhodný režim dvoch dlhých spánkov alebo dlhého a potom krátkeho spánku, nedostatok pohybu (napr. veľa kočíkovania alebo nosenia). Upravte najprv všetky tieto faktory ovplyvňujúce spánok.

Skoré ranné vstávanie

Kedy je vhodné prejsť s bábätkom z 2 spánkov na 1 (niekoré príznaky)

Vek 15.-18. mesiac

Detičky potrebujú dva spánky najčastejšie do veku 15.-18. mesiacov. V prípade, že ste prešli na jeden spánok skôr, je možné, že ste to uponáhľali a po pár dňoch jednospánkového režimu sa nočný spánok zhoršil, pokojne sa na jeden spánok vráťte použitím krátkeho ranného spánku.

Odmietanie prvého spánku

Ak dieťatko dlhodobo a často odmieta prvý spánok, znamená to, že sa pripravuje na dlhé doobedné bdenie. Obdobie odmietania prvého alebo druhého spánku často sprevádza 12 mesačnú spánkovú regresiu (zhoršenie spánku v dôsledku chodenia, prvých slov alebo separačnej úzkosti). Dieťatko síce spánok odmieta, avšak je to spôsobené regresiou, nie pripravenosťou prechodu na 1 spánok.

Skoré ranné vstávanie

Vstávanie s úsmevom resp. vyspaté bábätko, ktoré sa začalo budiť postupne skôr a skôr. Tu je ale potrebné vylúčiť, že máte príliš skorý prvý spánok alebo príliš dlhý ranný spánok. Ako na skoré ranné zobudenia. Vylúčte najprv možné príčiny skorého ranného vstávania a až vtedy, ak to nepomôže, zvážte prechod na 1 jeden spánok.

Dôležité detaily

Žiadny prechod na menej spánkov sa nedeje zo dňa na deň. Vždy tomu predchádza striedanie dní, kedy spí 2krát a dní, kedy spí dieťatko raz. Aj po prechode na jeden spánok sa môže stať, že budete mať opäť obdobia, kedy budete spať dvakrát. Vo všeobecnosti odporúčam krátky ranný spánok a dlhý poobedný spánok po 11.-12. mesiaci života bábätka, aby ste si udržali čo najdlhšie dva spánky.