Vianoce s dieťatkom
2, Bezpečný spánok, Časté nočné budenie, Nočné budenie, Novorodenci, O spánku

Cestovanie a spánok dieťatka na Vianoce

Cestovanie a spánok počas Vianočných sviatkov a na Silvestra

Vianočné sviatky sa najčastejšie spájajú s pozeraním rozprávok, jedením kapustnice, šalátu a koláčikov. Samozrejme počas Vianoc chodíme na veľa návštev, cestujeme, presúvame sa. Tento rok bude cestovania aj návštev menej, avšak určite sa mnohí presúvať aj stretávať budú. Spánok dieťatka je dôležitá súčasť pokojne prežitých sviatkov.

Ako teda zvládnuť s bábätkom tieto zmeny bez veľkého narušenia spánku a spánkových návykov?

Ak zostávate doma a necestujete, zmien máte minimálne a pristupujte k spánku ako vždy. Uistite sa, že sa vám podarí dobrý denný spánok počas dňa, aby hlavne 3+ ročné detičky vydržali do večere a potom sa bez preúnavy pohrali s darčekmi. Vyhnite sa prílišnej konzumácii sladkého a miešaniu netradičných kombinácií jedál. 🙂

Cestovanie

Väčšina rodín sa presúva autom. Bábätká v aute spia. Zoberte si mojkáčika, biely šum. Pokojne využite cestu na spánok. Osobne preferujem cestovanie cez deň, aby ste sa vyhli mikrospánku (riziko nočného cestovania).

Ak vaše bábätko v aute spať nechce, počítajte na cestu s dlhším časom a urobte si na odpočívadlách pauzu, aby si bábätko pospalo. V aute tým pádom bude potrebné dieťatku robiť bohatý program.

 

Nové prostredie

Zmenu prostredia zvládajú niektoré detičky veľmi dobre, dokážu sa rýchlo prispôsobiť. Niektoré temperamenty detičiek majú ale so zmenou veľký problém. Zmena prostredia a cestovanie sú preto pre ne veľmi náročné. Dopad to má na celý pobyt.

Zoberte dieťatku z domu čo najviac familiárnych vecí. Posteľné prádlo, stále tú istú cestovnú postieľku (ak máte možnosť), spací vak, zatemňovacie závesy, obľúbené hračky a deky.

 

Stimulácia

Snažte sa vyhnúť veľkej stimulácie okolím od momentu ako vojdete na návštevu. Dovoľte dieťatku, aby sa v pokoji aklimatizovalo. Pred spánkom doprajte dieťatku dlhší čas na prípravu na spánok, aby sa upokojilo.

Poproste babky, aby rešpektovali únavu dieťatka.  Niektoré by tie naše ratolesti najradšej stískali na rukách celý deň.  Je to úžasná láska, starý rodič a vnúčatko.

 

Režim

Ak je to možné, snažte sa držať si váš stabilný fungujúci režim aj na cestách alebo na návšteve. Fungujúci a stabilný deň znamená spokojnejšie dieťa. Ak máte zavedenú postieľku, nemusí byť spánok vždy za každú cenu v postieľke, najmä cez deň. Kočík, nosič… využite to, čo funguje. Cieľ je spánok. Vyspaté dieťatko je spokojné dieťatko a spokojná rodina.  Počas cestovania a návštev sa režim niekedy nevydarí… Nevadí… Zajtra je nový deň.

Pri starších 3+ ročných detičkách sa samozrejme večierka posunie, či chcete alebo nie. 🙂 Darčeky a očakávanie Ježiška (alebo toho, čo vám darčeky nosí), vie byť neuveriteľne vzrušujúce.

 

Temperament

V prvom rade, ak máte malé bábätko, dohodnite sa doma, či vám to presúvanie sa stojí za to. Najmä ak má koliky a problém spinkať aj doma.

Niektoré temperamentné bábätká sa zmenám veľmi ťažko prispôsobujú, spánok, kŕmenie aj správanie sa im v dôsledku zmeny a veľkej stimulácie môže veľmi zhoršiť. Rešpektujte tento fakt. Temperament má veľký vplyv na spánok, zvládanie zmien, dokonca aj na jedenie.

 

Ako to bolo u nás

Na Vianoce som bývala prvé tri roky vždy chorá… 🙂 chrípka. Minulý a predminulý rok bola chorá aj Karolínka, takže my sme vianocovali vo vianočno-liečiacom režime. Tento rok sme zatiaľ zdravé a hlavne, odpočítavame dni od príchodu nášho „Babbo Natale“. 🙂

 

Silvester

Väčšina bábätiek ohňostroj prespí. V prvej časti noci majú ten najhlbší spánok, takže by ste mali Silvestra dobre zvládnuť. Ak máte obavy a nemáte možnosť spať niekde (napr. na chalupe) kde je väčší pokoj, pustite na noc hlasnejšie biely šum, ktorý môže pomôcť prehlušiť hluk ohňostrojov. Ak sa bábätko zobudí a bude sa báť, pomôžte mu upokojiť sa. Nezabúdajte, že vo vašej náruči je našim deťom vždy najlepšie.

Vianočné sviatky sú sviatky pokoja, rodinných stretnutí a určite ich neprežívajte v strese o ideálny spánok, jedenie. Užite si ich čo najviac bezpečne v kruhu najbližších. Tieto Vianoce najviac platí, že by sme mali byť zodpovední a ohľaduplní práve k našim rodičom a babkám, aby sme sa s nimi takto stretli aj tie budúce Vianoce.

Prajeme vám s dievčatami aj s našimi rodinami zdravé, krásne a oddychové Vianoce.

 

Foto: Katarína Poturnay fotila Karolínku 🙂