Bezpečný spánok bábätka
Bezpečný spánok, Časté nočné budenie, Novorodenci, O spánku

Bezpečný spánok bábätka počas prvého roka života

Bezpečný spánok bábätka počas prvého roka života

Prvý rok života bábätka je z pohľadu rizika náhleho úmrtia to najrizikovejšie. Zo štúdií vieme, že to najnebezpečnejšie obdobie pre SIDS je vo veku okolo 2.-3. mesiaca života bábätka.

Vidieť síce tie krásne postieľky/postele s tridsiatimi vankúšmi a dvomi dekami je na pohľad krásne, avšak takéto prostredie je pre bábätko veľmi nebezpečné.

Podľa aktuálnej teórie existujú tri komponenty, ktoré zvyšujú riziko náhleho úmrtia dieťaťa ak sa náhodne stretnú: 

  1. komponent: Kritické vývinové obdobie

Prvých 6 mesiacov života dieťatka je obdobie, kedy je najvyššie riziko SIDS. Aj po tomto období bábätko môže zomrieť na SIDS, ale pravdepodobnosť je oveľa nižšia. Je to hlavne preto, lebo dieťatko má vyvinutejšie zmysly, je silnejšie, vie sa pretáčať, dokáže sa skôr dostať z nebezpečných situácií.

 

  1. komponent: Vonkajšie rizikové podnety

Môže to byť spánok na brušku, na boku, vankúš a prikrývka v postieľke, rodič, ktorý fajčil pri tehotnej žene alebo pri bábätku.

 

  1. komponent: Zraniteľné dieťa

Takéto dieťa ma nevyvinutý alebo slabo vyvinutý dýchací, srdcovocievny systém, alebo schopnosť reakcie (zobudenie ak nemôže dýchať a pod.). Veľakrát sú veľmi rizikové predčasne  narodené deti. Chýba im schopnosť reakcie na obštrukciu dýchacích ciest prostredníctvom zobudenia. Lekári nevedia povedať, ktorému dieťaťu takáto schopnosť chýba a preto nevieme, ktoré dieťa je „zraniteľné“. Preto je najbezpečnejšie ak rodič striktne dodržuje tieto pravidlá v období kritického vývoja (0-6 mesiacov).

 

Americká akadémia pediatrov (ďalej len AAP) odporúča nasledovné opatrenia, aby ste znížili na minimum prípady SIDS (náhleho úmrtia bábätka počas spánku). SIDS neznamená len to, že sa dieťatko môže zadusiť.

 

Zhrnutie prevencie proti SIDS
–       ukladanie na spánok vždy na chrbátik
–       pevný povrch na spánok
–       žiadne spoločné spanie v jednej posteli, ak rodič fajčí alebo pije alkohol
–       spánok v jednej miestnosti tzv. roomsharing (minimálne 6 mesiacov, ideálne aspoň 12 mesiacov)
–       dojčenie (ak je to možné)
–       žiadne vankúše, prikrývky, mantinely v postieľke (0-12 mesiacov)
–       správna veľkosť cumlíka (používanie cumlíka je vhodné skôr pre nedojčené bábätká)
–       pozor na prehriatie bábätka
–       žiadne fajčenie v blízkosti novorodenca alebo tehotnej ženy

 

Poloha na chrbátiku

Jediná bezpečná poloha pre spánok bábätka v prvých týždňoch a mesiacoch života je na chrbátiku(1). Odkedy sa táto polohy pre bábätká začala používať, rapídne sa znížila úmrtnosť novorodencov. Tu si prečítate viac o tom, prečo polohy na brušku na spánok nie je bezpečná. Tak ako poloha na brušku, ani poloha na boku (0) nie je bezpečná pre spánok novorodenca.

Maminky si často robia obavy o to, aby sa bábätko v prípade „grcnutia“ zvratkami/mliečkom  nezadusilo, teda nevdýchlo. Majú obavy uložiť bábätko na chrbátik. Avšak. Keď bábätko spí na chrbátiku, trachea uzatvára pažerák a tým pádom sa tam mliečko nedostane.

 

Spánok na brušku a na boku je pre bábätká bezpečný vtedy, keď psychomotoricky a neurologicky vyzrejú natoľko, že sa do tejto polohy pri zaspávaní a spánku dostanú samé, bez toho, aby ste ich tak otočili.

 

Spánok v jednej miestnosti s rodičmi

Kombinácia spoločnej miestnosti a spánku na chrbátiku sa ukázala ako veľmi silná ochrana voči SIDS pre najmenšie bábätká. Rodič má dieťa neustále blízko pri sebe Napr. v prisunutej otvorenej/uzavretej postieľke) a ak sa niečo s dieťatko deje, hlavne matka sa určite okamžite preberie. Ako je to so spoločným spaním? Tu nájdete odporúčania pre bezpečný spánok v jednej posteli.

 

Pevný povrch na spánok

Pevný povrch na spánok je myslený ako pevný a nie príliš mäkký matrac, vankúše na spanie a pod. Rizikom totiž je zapadnutie brady na hrudníček bábätka a prípadne zablokovanie dýchacích ciest, s následným zadusením. Druhým rizikom je pootočenie hlávky smerom do strany a zaborenie nošteka do mäkkého povrchu a následná hypoxia (zadusenie), prípadne priotrávenie znovu vdychovaním (vydýchnutého) oxidu uhličitého.

 

Žiadne voľné predmety v postieľke, vankúše ani prikrývky

V postieľke/posteli nesmie byť vankúš, prikrývka, žiadne voľné mäkké predmety. Hrozí totiž to, že sa bábätku dostanú do blízkosti nošteka alebo cez tvár.

Nie bezpečné pre spánok sú aj detské lehátka, detské hniezda, či nesprávne nosenie, prekryté dýchacie cesty. Pri detských lehátkach aj nesprávnom nosení môže dôjsť k tomu, že dieťatku klesne hlávka a znepriechodnia sa dýchacie cesty, hrozí zadusenie. Zároveň pri nesprávnom naviazaní, otočení dieťatka v lehátku alebo v hniezde blízko k okraju, hrozí znovu vdychovanie oxidu uhličitého, čím sa zvyšuje riziko priotrávenia, zadusenia. Preto sa uistite, že dodržujete pravidlá bezpečného nosenia.

Dojčenie

Exkluzívne dojčené bábätká majú nižšie riziko voči SIDS ako novorodenci na umelom mlieku alebo bábätká na zmiešanej výžive (MM a dokrmovanie UM). Dojčenie znižuje riziko infekcie a následnej sepsy. Podporuje tvorbu zdravého mikrobiómu bábätka.

Pozor na prehriatie bábätka

Prehriatie významne zvyšuje riziko SIDS. Kontrolujte teplotu bábätka na zátylku. Pri spoločnom spaní potrebuje bábätko ľahšie oblečenie ako pri spánku v postieľke.

https://pediatrics.aappublications.org/content/147/5/e2020035873?fbclid=IwAR1-zGaccL_P0N7Qu8X_3URCFLiQ_GwaeNjyZMUEhQy-8xa_9mfBgOXaicA

Zdroje:

American Academy of Pediatrics, Task Force on Infant Sleep Position and Sudden Infant Death Syndrome. (2000). Changing concepts of sudden infant death syndrome: Implications for infant sleeping environment and sleep position. Pediatrics, 105(3), 650-656.

Blair, P. S. et al. Babies sleeping with parents: case-control study of factors influencing the risk of the sudden infant death syndrome. Br. Med. J. 319, 1457–1462 (1999).

Rechtman, L. R., Colvin, J. D., Blair, P. S. & Moon, R. Y. Sofas and Infant Mortality. Pediatrics 134, e1293–e1300 (2014).

Scragg, R. K. et al. Infant room-sharing and prone sleep position in sudden infant death syndrome. New Zealand Cot Death Study Group. Lancet Lond. Engl. 347, 7–12 (1996).

Li, D.k., Petitti, D.B., Willinger, M., et al. (2003). Infant sleeping position and the risk of sudden infant death syndrome in California, 1997-2000. American Journal of Epidemiology, 157(5): 446-455.

American Academy of Pediatrics, Task Force on Infant Sleep Position and Sudden Infant Death Syndrome. (2000).

Hunt, C. E., et al. (2003). Infant sleep position and associated outcomes. Archives of Pediatric and Adolescent Medicine, 157, 469-474.

Rechtman, L. R., Colvin, J. D., Blair, P. S. & Moon, R. Y. Sofas and Infant Mortality. Pediatrics 134, e1293–e1300 (2014).

Blair PS, Sidebotham P, Pease A, Fleming PJ. Bed-sharing in the absence of hazardous circumstances: is there a risk of sudden infant death syndrome? An analysis from two case-control studies conducted in the UK. PLoS One. 2014 Sep 19;9(9):e107799. doi: 10.1371/journal.pone.0107799. PMID: 25238618; PMCID: PMC4169572.