Bezpečný spánok, Nočné budenie, O spánku

Kde by malo dieťatko cez deň spať

Kde by malo dieťatko cez deň spať

To kde naše bábätká ukladáme cez deň na spánok vie byť naozaj najrôznejšie. Niektoré z nás bábätko ukladajú spinkať do postieľky, iné spia s detičkami na veľkej posteli, niekto bábätko kočíkuje a niekto nosí, alebo má na gauči v hniezde. Nezabúdajme, že každé dieťatko a rodinná situácia je iná. Neexistuje jeden spôsob, ktorý je ten správny.:-)

Maminky sa ma častokrát pýtajú na to, kde je pre bábätko cez deň najlepšie spinkať. A aká je moja odpoveď a odporúčanie?

Tam kde:

KDE JE TO BEZPEČNÉ

KDE TO FUNGUJE

VÁM TO VYHOVUJE

Je to nejasná odpoveď viem J. Preto ju teraz detailnejšie rozvediem.

KDE JE TO BEZPEČNÉ

Pre bábätko a jeho spánok je v prvom rade bezpečie to najhlavnejšie. Gauče, kresielka ani veľké postele, kde spí dieťa bez prítomnosti rodiča, nie sú bezpečné riešenie. Deti sa v spánku pohybujú a ani nevieme, ako môžu skončiť s úrazom na zemi. Ak preto máte dieťatko vo veľkej posteli, zostávajte s ním po dobu celého spánku, ak je to to na gauči, dajte ho odtiaľ na iné preň bezpečné miesto.

Bábätko nesmie spať ani v prekrytom kočíku, preto tam hrozí riziko prehriatia a zadusenia.

Postieľka (bezpečná postieľka viď bezpečný spánok bábätka), nosič (viď bezpečné nosenie), kočík a ideálne matrac na zemi (ideálne pri spoločnom spaní, viď bezpečný spánok pri spoločnom spaní) sú najbezpečnejšie miesta pre spánok dieťatka.

 

KDE TO FUNGUJE

Našim cieľom je, aby si dieťatko cez deň čo najlepšie oddýchlo. Preto, ak sú v kočíku všetky spánky 30 minútové, skúste zvoliť aspoň na jeden denný spánok iné miesto, kde viete dosiahnuť dlhší spánok.

Je zásadné vedieť, že denný spánok, jeho dostatok a prerozdelenie, majú veľmi veľký vplyv na nočný spánok a jeho kvalitu. Nie je pre nás teda dôležité, či dieťatko spí v kočíku na prechádzke, alebo v postieľke, ale to, či spí dostatočne veľakrát a dostatočne dlho pre jeho potreby v tom konkrétnom období jeho života.

To, kde bábätko spí vieme kombinovať napr.:

Ráno: kočík

Obed: postieľka

Podvečer: nosič

Noc: postieľka

A pod.:-)

Niekedy my síce chceme chodiť na kávičky so spiacim drobcom, ale bábätko sa budí a je zjavné, že potrebuje na spánok pokoj, aj to môže byť prípad, kedy je zmena potrebná.:-)

 

VÁM TO VYHOVUJE

Čo sa sto prízvukujem rodičom je to, že miesto spánku vášho bábätka potrebuje fungovať ale aj vám vyhovovať. Rodina je totiž komplex jej členov, kde je každý jej člen dôležitý. A aj keď zmena nášho návyku, obeta, vzdanie sa komfortu a čiastočne aj spánku na určité obdobie k tomu patria, aj naše zdravie (psychické a fyzické) je extrémne dôležité. Preto ak máte napr. drobca, ktorý má 10kg a spí všetky spánky v nosiči a vy si už necítite kríže a chcete to zmeniť, tak vedzte, že toto je úplne v poriadku a namieste. Nezabúdajme na to, že väčšina z nás potrebuje upratať, navariť, ožehliť a možno mať len chvíľku pre seba a kedy je najlepšie toto všetko stihnúť, ak nie, kým dieťatko spí. Táto organizácia nám potom dovolí venovať sa dieťatku po zobudení naplno. J Nezabudnite využiť služby ocka, babky alebo najlepšej akčnej kamošky napr. pri kočikovaní.

Každé bezpečné miesto pre spánok má svoje výhody aj nevýhody a je dobré, vybrať si to tak, aby to sedelo vášmu štýlu rodičovstva:

spánky vo veľkej posteli spolu počas celého spánku: majú veľkú výhodu v tom, že ste celý čas spánku v tesnej blízkosti vášho dieťatka. Nevýhodou je, že sú spánky často prerušované a že tam musíte celý čas ležať a domácnosť aj vlastne ja vám stojí. 🙂

spánky v nosiči: majú tiež veľkú výhodu v tom, že máte dieťatko v blízkom kontakte, hlavné pre malinké bábätko je to veľmi dobrá možnosť, ako dieťatko uspať a často aj nadojčiť. Nevýhody z dlhodobého hľadiska sú tie, že nie každému dieťatku sa nosenie páči, nie každé tak zaspí, a hlavne detí sú stále ťažšie a ťažšie, za mňa je skvelou alternatívou využívať tento spôsob len napr. na jeden skôr kratší spánok, keď je bábätko staršie.

spánky v kočíku: majú veľkú výhodu v tom, že sa viete premiestňovať po meste, alebo sa viete len ísť vyvetrať. Niektoré deti stačí uspať a spia aj v nepohybujúcom sa kočíku na záhrade. Nevýhodou môže byť, že nie každé dieťatko spí v kočíku aj dlhšie. Niektoré deti potrebujú konštantný pohyb a ak sa kočík nehýbe, ihneď sa zobudia. Ak je vonku škaredo alebo veľký zima a dážď, kočíkovanie vie byť náročné.

spánky v postieľke: veľkou výhodou zaspávania a spania v postieľke je to, že detičky tam zvyknú spať menej prerušovanie, väčšinou (ak zaspia v postieľke) spájajú spánkové cykly a majú na spánok pokoj a ideálne prostredie. Vy si za ten čas viete navariť, upratať, prípadne oddýchnuť, zacvičiť a keď sa dieťatko zobudí, máte čistú hlavu a priestor venovať sa naplno len jemu. Nevýhodou môže byť, že počas regresie sa môže zaspávanie v postieľke krátkodobo zhoršiť.

 

Denné spánky si viete prerozdeliť s dieťatkom podľa vašej a jeho potreby a vášho fungovania a keď budete myslieť na jednotlivé body vyššie, určite budete spokojní. Za mňa, zlatá stredná cesta a zdravý rozum aj tu sú to, čo je najviac.:-)

 

Spánku zdar!:-)

Potrebujete pomôcť?