Časté nočné budenie, Nočné budenie, O spánku

Časté pitie vodičky v noci

Pitie vody je pre nás veľmi dôležité. Snáď každému z nás sa občas stáva, že sa v noci zobudí a ide sa napiť. A rovnako sa to môže stať nášmu dieťatku. Ak však v noci dlhodobo ponúkate vodu z fľaše s cumľom zdravému dieťatku/bábätku 3krát a viac počas noci, pravdepodobne sa u vás jedná o návyk, nie o smäd. Časté pitie vodičky v noci je relatívne častý problém, s ktorým sa stretávam.

Prečo neponúkať miesto prsníka vodu z fľaše

Spánkových návykov narušujúcich spánok je neúrekom. Snáď jeden z najčastejších mýtov okolo spánkov bábätiek je tento:

„Prestaň ju dojčiť, lebo to preto sa ti budí. Daj jej vodu v noci a ona sa budiť prestane.“

A tak, unavená a vyčerpaná maminka, odstaví svoje bábätko od dojčenia, dúfajúc, že vyrieši problém. Pri každom nočnom zobudení ponúka vodu namiesto prsníka alebo fľaše s mliekom. Dieťatko sa postupne po vypití vody upokojí a pokračuje v spánku. Problém častého nočného budenia však nie je zažehnaný, lebo dieťatko pokračuje v častom nočnom budení, a kým sa nenapije, z flaše s cumľom, vody, bude plakať.

Dieťatko si len prenieslo sanie prsníka, na sanie fľaše s vodičkou a pokračujte v budení. Maminka zbytočne prišla o mliečko, dieťatko o vzácne materské mliečko a problém budenia sa nevyriešil.

 

Pitie vodičky alebo čajíkov v noci

Ďalším príkladom sú časté nočné budenia u detičiek, ktoré pijú umelé mliečko. V takom prípade maminka v dobrej viere namiesto podania mliečka ponúka vodu, aby sa vyhla prekrmovaniu v noci a častému podávaniu UM. Výsledkom je možstvo budení a 2-3 fľaše na stole (mlieko, čaj, voda), ktoré maminka len strieda. Dieťatko sa budí a vyčerpaní sú obidvaja – aj dieťatko aj maminka. Dotoho má dieťatko precikanú plienku, maminka ho musí často prebaľovať. Prebaľovanie často dieťatko vyruší a preberie.

Preto, základom je, zanalyzovať si spánok bábätka. Spánkové prostredie, denný spánok, predspánkovú rutinu a v neposlednej miere spôsob zaspávania a znovuzaspávania. Je normálne, že bábätko a dieťatko môže byť aj 1-2krát smädné. Ale pri častejších budeniach a dožadovania sa pitia vodičky v noci spozornite, keďže sa jedná s najväčšou pravdepodobnosťou o návyk. V každom prípade, u malých bábätiek do roka je najlepším riešením vždy na tieto nočné zobudenia ponúknuť mliečko.

TIP

Ak máte staršie dieťatko 16+ mesiacov, ktoré sa potrebuje v noci 1krát napiť vody, pokojne mu dajte flašu do postieľky, obslúži sa samo. 🙂  

Potrebujete pomôcť?