Spánkové poradenstvo
O spánku, Zaspávanie

Prečo sa dojčené deti často budia

Búram ďalší mýtus o spánku

 

MÝTUS: „Dojčené deti sa budia často, je to normálne. Nemôžete dojčiť a mať dieťa, ktoré spí dobre“. (toto vyjadrenie a jemu podopné, nemôže byť ďalej od pravdy)

 

Dojčenie je úžasná a zázračná a vec a my všetky, chceme naším bábätkám dať to najlepšie. Či už sa rozhodnete vaše bábätko dojčiť na požiadanie alebo dojčiť v stanovených intervaloch, určite to robíte v najlepšej viere a najlepšie ako viete. Neexistuje jeden správny spôsob.

Dojčené deti sa nebudia často preto, lebo sú dojčené, ale preto, lebo dojčením zaspávajú. A to je obrovský rozdiel a kameň úrazu.

 

V spoločnosti sa často stretávam s rečami typu: „Moja malá sa v noci budí aj 10krát, ale vraj to je normálne, lebo všetky dojčené deti sa budia takto často.“ Tento a jemu podobné názory sú mýty.

 

„Bábätko sa môže dojčiť a aj dobre spať. Len treba vedieť ako na to.“

 

Ak by ste rady dopriali vášmu bábätku a aj vašej rodine (sebe, manželovi) menej prerušovaný spánok a aj viac spánku, je potrebné sa pozrieť na to:

Ako vaše bábätko zaspáva

Či má vhodné spánkové prostredie

Akými spánkovými pomôckami ho obklopujete

Ak je dieťatko „závislé“ od jediného spôsobu zaspatia a následne závislé v noci a aj cez deň na tom, aby ste mu ten jediný spôsob zaspatia opäť ponúkli, keď sa preberie, bude sa často budiť. Ak ale vaše bábätko vo vašej prítomnosti naučíte, že sa dá zaspať aj bez pomoci prsníka a že ani v noci nie je potrebný vždy, lebo to ide aj inak, bábätko zrazu samé vyhodnotí, že sa mu v noci prsník nechce hľadať 10krát, ale len napr. 1-2krát, aby sa reálne nadojčilo. Bábätká sú veľmi inteligentné a my im mnohokrát nedôverujeme.

Bábätko má v noci vždy k dispozícii maminku (alebo ocka). Mnohé bábätká sa potom, ako sa naučia zaspávať inak ako s pomocou, začnú budiť podstatne menej často (samozrejme ak majú vhodný režim, dostatok kontaktu a mliečka s maminkou cez deň).

Nie je pravda, že dojčené deti nespia. Je pravda, že deti, ktoré pri dojčení zaspávajú väčšinou nespia, lebo nijak inak ako dojčením zaspať nevedia. Nikto ich to nenaučil.

„Dojčené deti môžu spať celú noc a cez deň sa dojčiť alebo sa v noci zobudiť primerane ich hladu a spinkať ďalej“.

Rada by som zdôraznila, že sa tento článok je orientovaný na bábätka po približne 5. mesiaci života. Aj keď mnohí rodičia začínajú s návykom zaspávania bez pomoci od narodenia a funguje im to, nie každé bábätko je už narodenia neurologicky schopné to zvládnuť. Je úplne v poriadku ak novorodenec a bábätko v prvých mesiacoch dojčením zaspáva, veľmi postupne je ale vhodné učiť bábätko, že zaspať sa dá aj inak a že mlieko nie je jediným spôsobom upokojenia. Náruč matky, hojdanie, nosenie, spievanie sú tiež platné spôsoby, kedy ste bábätku nablízku.