Online prednáška o spánku
Bezpečný spánok, O spánku

Ležadlo nie je bezpečné pre spánok novorodencov a malých bábätiek

Ležadlo na spanie pre bábätká Rock’n Play bolo stiahnuté z predaja. Ktorí ďalší „spánkoví pomocníci“ budú nasledovať?

V posledných týždňoch sa v Amerike medzi rodičmi rozprúdila vášnivá diskusia. Stalo sa tak potom, čo bolo zaznamenaných viac ako tridsať úmrtí bábätiek spôsobených používaním ležadla na spanie Rock’n Play.  Podľa správy americkej Komisie pre bezpečnosť spotrebných výrobkov (Consumer Product Safety Commision-CPSC) musel výrobca, spoločnosť Fisher-Price, stiahnuť z trhu 12. apríla 2019 takmer 5 miliónov kusov týchto „pomocníkov“ spánku. V nasledujúcom článku uznávaní pediatri radia, ako pomôcť vášmu dieťatku spinkať čo najlepšie. A čo je najdôležitejšie – zdravo a bezpečne.

Pred niekoľkými dňami bol ukončený súdny proces skupinovej žaloby proti Fisher-Price (výrobky môžete nájsť vo viacerých detských obchodoch aj na Slovensku) a jej materskej spoločnosti Mattel. Zatiaľ čo na súde odznelo, že úmrtia bábätiek boli spojené len s pochybným používaním zariadenia, CPSC uviedla, že k usmrteniu došlo potom, čo sa nepripútané bábätká pretočili z chrbátika na bruško alebo na bok a udusili sa.

Detský lekár Justin Smith a zároveň lekársky znalec z medicínskeho centra Cook Children‘s, ktoré združuje pediatrov hovorí, že ich obavy sa nekončia len pri ležadle na spanie Rock’n Play. Ďalšie pomocné spánkové zariadenia, akými sú siete a hojdačky, vankúše i hniezda, môžu tiež vystaviť bábätko riziku udusenia (keď sa pretočí na mäkkú podložku a vdýchne svoj vlastný dych) a pozičnej asfyxie (keď dieťa nemá žiadnu podporu krku a jeho hlávka padá smerom dopredu na hrudník, čo môže ohroziť jeho dýchacie cesty.)

 

Odborníci si uvedomujú, že táto téma rozprúdi vášne. Informácie však hovoria o tom, že zariadenia pomáhajúce bábätku zaspať nie sú bezpečné. A žiadny odborník nebude obhajovať to, čo môže spôsobiť smrť bábätka.

Bezpečný spánok je dôležitý

Najbezpečnejšou polohou, v ktorej by váš drobec mal spinkať, je poloha na chrbátiku na jednoduchej rovnej ploche (najlepšie v postieľke). Čo ale robiť s bábätkom, ktoré nikdy nespalo nikde inde a je zvyknuté na vyššie spomínané pomocné spacie zariadenia? Myšlienka prechodu od takýchto „pomocníkov“ k novým zvykom môže byť desivá. Očakávajte pár rušných nocí. Pediatri Dr. Justin Smith a Dr. Diane Arnaout z medicínskeho centra Cook Children‘s prinášajú niekoľko tipov ako „prežiť“ s bábätkom, ktoré má slabý spánok:

  • snažte sa mu napodobniť prostredie, z ktorého prišlo. Čo sa dialo v maternici? Bola tam tma, teplo a rušno. Bábätko, ktoré prišlo na svet hľadá to isté, čo ste mu dávali deväť mesiacov vo vašom lone;
  • na spánok použite spací vak, ktorý je pohodlný a nie príliš tesný;
  • použite biely šum, ktorý napodobňuje zvuky krvných ciev vo vašom brušku;
  • dovoľte bábätku používať cumlík – nielenže pomáha pri spaní, ale chráni bábätko pred syndrómom náhleho úmrtia (SIDS);
  • ukladajte vaše bábätko do postieľky ospalé, nie spiace. Pomôže mu to v noci pri prechodoch do ľahších fáz spánku;
  • pred každým spánkom dodržiavajte pravidelnú spánkovú rutinu – pomôže to vášmu bábätku pochopiť, že je čas ísť spinkať;
  • zapamätajte si, že bábätká by mali spať samotné vo svojej vlastnej postieľke na chrbátiku,  bez rôznych prikrývok a vankúšov.

Doktorka Arnaout zároveň radí: „je dôležité, aby bolo bábätko plne kŕmené. Vyhnite sa „rýchlemu občerstvovaniu“. Bábätká, ktoré „snackujú“ celý deň, sa budú chcieť občerstvovať celú noc. Naopak tie, ktoré sú povzbudzované k vyprázdneniu oboch prsníkov alebo celej fľašky, sú schopné v noci vydržať medzi jednotlivými kŕmeniami viac.“

Ak nič nepomáha, obráťte sa na odborníkov

Najťažšie je uvedomiť si, že s príchodom bábätka na svet prichádzajú zároveň dobré aj zlé noci (jedného dňa však opäť budete spať nerušene celú noc). Zvládať zlý spánok malého ukričaného drobčeka je mimoriadne náročné. Unavené bábätko = unavení a nervózni rodičia. A unavení rodičia nemajú trpezlivosť pracovať s nervóznym bábätkom. Ak obaja pracujete a vaše dieťatko nespáva dobre, oslovte rodinu či priateľov, ktorí by pre vás obetovali aspoň jednu noc alebo niekoľko hodín. Je pozoruhodné ako vás jedna noc plnohodnotného spánku vzpruží a pripraví na niekoľko ťažších. Bábätko sa vyvíja a rastie. Čo nefunguje jednu noc, môže fungovať tú ďalšiu…  V neposlednom rade, ak je to nevyhnutné, môžete vyhľadať pomoc. Je to úplne v poriadku.