Novorodenci 0-3 mesiace, O spánku, Plač, Spánková regresia

Tretí mesiac, rúčky v ústach a slinenie? Idú zúbky?

Prečítajte si o tom, prečo pravdepodobne za tým nebudú zúbky.

Často sa stretávam s tým, že mi maminky 3 mesačných detí píšu, že sa im zrazu z ničoho nič zhoršil spánok. Najčastejšie sa maminy obávajú toho, že bábätku idú zuby a preto sa budí. Cez deň vidia dieťa, ktoré sliní a ktoré si neustále pchá prsty, pästičku do pusy. Bábätko je často nervózne. Najčastejšie sa ale o zúbky nejedná (česť výnimkám).

Prečo sa to teda deje?

Koordinácia ruka – oko

V období približne 3. mesiaca dochádza u bábätiek k obrovskému neurologickému rozvoju a s ním často prichádza schopnosť bábätka rozpoznať svoju rúčku a dať ju do pusy. Túto novú schopnosť bábätko veľmi rado skúša.

Fungovanie slinných žliaz

V tomto istom období sa viac aktivujú slinné zľazy a bábätko začne viac sliniť. Niektoré slinia naozaj veľmi.

3-4 mesačná spánková regresia

V tomto období dozrejú biologické hodiny bábätka (cirkadianny rytmus) a bábätko sa v noci začne veľmi často budiť, prípadne začne mať problém zaspať a cez deň spať viac ako 30 minút. Cez deň je nervóznejšie, kumuluje sa mu únava čo nervozitu podporuje. Vitajte v období 3-4 mesačnej spánkovej regresie, spánok vášho dieťaťa prechádza nenávratnou zmenou.

Tieto tri príznaky majú za následok, že maminky si myslia, že idú zúbky. Samozrejme, zúbky ísť môžu, ale deje sa tak u malého percenta bábätiek a ak je to tak,  mali by ste ich v priebehu 1-2 týždňov aj nájsť.

 

 

 

Potrebujete pomôcť?