4 mesačná spánková regresia
Časté nočné budenie, Nočné budenie, Novorodenci 0-3 mesiace, O spánku, Spánková regresia

4-mesačná spánková regresia

Zhoršenie spánku – spánková regresia

Určite to poznáte. Vaše bábätko sa prvé týždne po narodení v noci budilo 1-2krát na mliečko. Cez deň spávalo 2-3 hodiny neprerušovane. A zrazu, keď malo 3-4 mesiace, sa všetko zmenilo. Dieťatko začalo spávať cez deň v 30 minútových intervaloch a v noci sa začalo budiť stále častejšie a častejšie. Prečo sa bábätko zrazu tak často budí?

Spánok detí sa vekom mení. Bábätká a malé deti prechádzajú vo svojom veku niekoľkými spánkovými regresiami. Tá prvá začína u bábätiek vo veku  3-4 mesiace, je z všetkých regresií najväčšia a znamená pre spánok bábätka veľkú zmenu. Spánok vášho bábätka sa touto regresiou nenávratne zmení. Bábätko si začína uvedomovať “spánkové asociácie”, teda spôsob, akým zaspáva a začína ho v noci vyžadovať, ak sa zobudí.

Pokiaľ maminka (rodič) nepodnikne určité kroky, 4 mesačná regresia (zhoršenie spánku) sama od seba neodíde. Jej dôsledky môžu byť v zhoršenom spánku dieťatka prítomné ešte mesiace alebo dokonca roky.  Veľakrát si maminky myslia, že príčinou zhoršenia spánku sú zuby alebo očkovanie, ktoré dieťatko absolvovalo. Nie je to ale tak.

Ako spoznám, že bábätko prechádza 4-mesačnou spánkovou regresiou?

Typickým príznakom tejto regresie sú krátke spánky v trvaní približne 30 minút, časté nočné budenie, problémy pri zaspávaní. Bábätká sú nervózne a podráždené.

Čo je príčinou 4-mesačnej spánkovej regresia?

Pre vás ako rodiča je dôležité vedieť, že táto regresia a zmena v spánku vášho bábätka je normálna. Dieťatko sa vyvíja a rovnako aj jeho spánok. Bábätku dozrejú a dovyvíjajú sa biologické hodiny. Začnú sa mu tvoriť spánkové cykly a jeho spánok sa pomaly začína približovať viac tomu nášmu. Kľúčové v tomto veku je, že bábätko si začína uvedomovať spôsob, akým zaspalo. Prečítajte si, prečo na spôsobe zaspatia záleží tu.

Každá regresia je výsledkom správneho neurologického vývinu bábätka. Nie je teda žiadnym dôvodom na obavy. Spôsob zaspatia bábätka je od tohto momentu veľmi dôležitý pre jeho aj vašu kvalitu spánku. 🙂 Spôsob, akým bábätko zaspí, bude totiž bábätko vyžadovať pri zaspávaní uprostred noci, či cez deň po ukončení spánkového cyklu.

Niekto by vám mohol tvrdiť, že to, že vaše dieťatko sa budí v noci 7-10-15krát a zaspáva napr. zakaždým pri dojčení je normálne, “prirodzené” a že vás dieťatko jednoducho toľkokrát potrebuje… Nie je to úplne pravda!  Je nepochybné, že sme tu pre naše deti vo dne v noci. Všetky sme milujúce maminky bez ohľadu na to, či naše dieťatko uspávame na prsníku alebo mu dovolíme zaspať samému. Zaujímavé je ale sledovať, že bábätká, ktoré majú zdravé spánkové návyky a dokážu zaspať bez väčšej pomoci (vedia si spojiť spánkové cykly), sa  v noci tak často nebudia (pokiaľ sú zdravé).

spánkový cyklus

Ako môžem regresiu riešiť?

Regresiou najťažšie prechádzajú detičky, ktoré nedokážu zaspať bez pomoci. Ak sa teda naučia, že jediným spôsobom zaspatia je hojdanie v kočíku, zaspanie na prsníku alebo na rukách, budú tento spôsob vyhľadávať aj cez deň a aj v noci. Inak znovu zaspať nevedia, aj keď sú už neurologicky schopné sa to s pomocou rodiča naučiť. Je teda dôležité, aby sa dieťatko postupne naučilo zaspávať bez takej pomoci, ktorá bude pôsobiť rušivo na jeho spánok a schopnosť spájať spánkové cykly. Niekedy je problémom aj cumlík. Ak maminka naučila dieťatko zaspávať s cumlíkom a v noci mu ho pri prvom mrnknutí vždy dala do úst, stáva sa aj cumlík problémom, kvôli ktorému dieťatko zle spí, často sa budí a nie je dostatočne oddýchnuté. Nie je totiž ešte schopné, si ho v noci v postieľke nájsť a dať samo do ústočiek. Bábätko sa zrazu často budí, lebo nevie nájsť svoju spánkovú asociáciu (cumlík).

Naučte bábätko zaspávať a spať

Ako prvé sa pozrite na spánkovú asociáciu vášho dieťatka. Uistite sa, že má dieťatko primerané množstvo spánku cez deň, správny počet spánkov a vhodnú dobu bdenia podľa jeho potreby. Vyberte spôsob, akým dieťatko naučíte zaspávať a spať bez pomoci primeraný jeho temperamentu a štýlu vášho rodičovstva. S učením spinkať vám rada pomôžem.

 

Pozor! Samozrejme preto, aby dieťatko dobre spalo by nemalo byť hladné a nemalo by ho nič bolieť. Spánok bolesť tlmí, preto dôvodom častého budenia málokedy bývajú zuby. Maminky veľakrát v 3-4 mesiaci prechádzajú na prikrmovanie tuhou stravou alebo postupne na UM. Myslia si totiž, že príčinou zhoršeného spánku a častého budenia je hlad a nedostatok mlieka. Samozrejme, žiadne dieťatko by nemalo byť hladné. Uistite sa, že vaše dieťatko priberá, že pri kojení aktívne saje (môžete si ho príležitostne pred a po kojení odvážiť). Dieťatko môže prechádzať aj rastovým špurtom, čo je tiež prirodzené. Nezačínajte prikrmovať len preto, lebo dieťatko v tomto veku zrazu horšie spí. Ak priberá, pozrite sa na spánkové asociácie ako príčinu “nespania” vášho dieťatka.

Potrebujete pomôcť?