O spánku

4-mesačná spánková regresia

4-mesačná spánková regresia

Určite to poznáte. Vaše bábätko  sa prvé týždne v noci budilo 1-2krát na mliečko. Cez deň spávalo 2-3 hodiny neprerušovane. A zrazu… keď malo 3-4 mesiace… všetko sa zmenilo. Dieťatko začalo spávať cez deň v 30 minútových intervaloch, v noci sa začalo budiť stále častejšie a častejšie. Prečo sa bábätko zrazu budí.

Spánok detí sa vekom mení. Bábätká a malé deti prechádzajú vo svojom veku niekoľkými spánkovými regresiami. Tá prvá je ale najväčšia a znamená pre spánok bábätka veľkú zmenu. spánok vášho bábätka sa touto regresiou nenávratne zmenil. Bábätko si začína uvedomovať “spánkové asociácie”, spôsob, akým zaspáva a začína ho v noci vyžadovať, ak sa zobudí.

Pokiaľ maminka (rodič) nepodnikne určité kroky, 4 mesačná regresia sama od seba neodíde ešte mesiace a roky. Veľakrát si maminky myslia, že sú to zuby, alebo že dôvodom prerušovaného spánku je očkovanie. Nie je to tak.

Ako spoznám, že bábätko prechádza 4-mesačnou spánkovou regresiou?

Ak vám okolo tohto veku dieťatko začne zrazu cez deň spávať len 30 minút alebo sa v noci začne často budiť. Má problém zaspať, je nervózne a podráždené.

Čo je príčinou 4-mesačnej spánkovej regresia?

Prvou dôležitou vecou, ktorú musíte vedieť je, že táto regresia a zmena v spánku vášho bábätka je normálna. Dieťatko sa vyvíja a rovnako aj jeho spánok. Bábätku dozrejú a dovivíjajú sa biologické hodiny. Začnú sa mu tvoriť spánkové cykly a jeho spánok sa pomaly začína približovať viac tomu nášmu a ono si začína uvedomovať spôsob, akým zaspalo. Každá regresia je výsledkom správneho neurologického vývinu bábätka. Nie je teda žiadnym dôvodom na obavy. Spôsob zaspatia bábätka je od tohto momentu veľmi dôležitý pre jeho aj vašu kvalitu spánku. 🙂 to, ako bábätko zaspí, bude totiž pri zaspávaní uprostred noci, či cez deň po ukončení spánkového cyklu vyžadovať opäť a opäť.

Niekto by vám chcel tvrdiť, že to, že vaše dieťatko sa budí v noci 7-10-15krát a zaspáva napr. zakaždým pri dojčení je normálne, “prirodzené” a že vás toľkokrát potrebuje… Nie je to úplne pravda!  Zaujímavé je totiž sledovať, že bábätká, ktoré majú zdravé spánkové návyky a dokážu zaspať bez väčšej pomoci (vedia si spojiť spánkové cykly), sa po prechode regresiou v noci tak často nebudia (pokiaľ sú zdravé).

 

Ako môžem regresiu riešiť?

Regresiou najťažšie prechádzajú detičky, ktoré nedokážu zaspať bez pomoci. Ak sa teda naučia, že jediným spôsobom zaspatia je hojdanie v kočíku, zaspanie na prsníku alebo na rukách, budú tento spôsob vyhľadávať aj cez deň aj v noci, inak to nevedia, aj keď sú už neurologicky schopné sa to s pomocou rodiča naučiť. Je teda dôležité, aby sa dieťatko postupne naučilo zaspávať bez spánok rušivej pomoci. Niekedy je problémom aj cumlík. Ak maminka naučila dieťatko zaspávať s cumlíkom a v noci mu ho pri prvom mrnknutí vždy dala do úst, stáva sa aj tento problémom, kvôli ktorému dieťatko zle spí a nie je dostatočne oddýchnuté. Nie je totiž ešte schopné si ho v noci v postieľke nájsť a dať do ústočiek. Bábätko sa zrazu často budí, lebo nevie nájsť svoju spánkovú asociáciu.

Naučte bábätko zaspávať a spať

Na začiatok sa pozrite na spánkovú asociáciu vášho dieťatka, vyberte spôsob, akým to dieťatko naučíte primeraný temperamentu vášho bábätka a štýlu vášho rodičovstva. Uistite sa, že má dieťatko primerané množstvo spánku cez deň, správny počet spánkov a vhodnú dobu bdenia podľa jeho potreby. Samozrejme preto, aby dieťatko dobre spalo by nemalo byť hladné a nemalo by ho nič bolieť. Spánok bolesť tlmý, preto dôvodom častého budenia málokedy bývajú dlhodobo zuby.

Pozor! Veľakrát maminky v 3-4 mesiaci prechádzajú na prikrmovanie a postupne na UM (alebo v 4. mesiaci začnú prikrmovať tuhou stravou). Myslia si totiž, že to, že dieťatko zrazu zle spí a v noci sa často budí je preto, lebo je hladné a majú málo mlieka. Samozrejme žiadne dieťatko by nemalo byť hladné. Uistite sa, že vaše dieťatko priberá, že pri kojení aktívne saje (môžete si ho príležitostne pred a po kojení odvážiť). Dieťatko môže prechádzať aj rastovým špurtom, čo je tiež prirodzené. Nezačínajte prikrmovať len preto, lebo dieťatko v tomto veku zrazu horšie spí. Ak priberá, pozrite sa na spánkové asociácie ako príčinu “nespania” vášho dieťatka.