Zhoršenie spánku – spánková regresia
Určite to poznáte. Vaše bábätko sa prvé týždne po narodení v noci budilo 1-2krát na mliečko. Cez deň spávalo 2-3 hodiny neprerušovane. A zrazu, keď malo 3-4 mesiace, sa všetko zmenilo. Dieťatko začalo spávať cez deň v 30 minútových intervaloch a v noci sa začalo budiť stále častejšie a častejšie. Táto zmena v spánku znamená, že do života dieťatka prišla spánková regresia.
Prečo sa bábätko zrazu tak často budí? Spánok detí sa vekom mení. Bábätká a malé deti prechádzajú vo svojom veku niekoľkými spánkovými regresiami. Prvá spánková regresia začína u bábätiek vo veku 3-4 mesiace, je z všetkých regresií najväčšia a znamená pre spánok bábätka veľkú zmenu. Spánok vášho bábätka sa touto regresiou nenávratne zmení. Bábätko si začína uvedomovať „spánkové asociácie“, teda spôsob, akým zaspáva a začína ho v noci vyžadovať, ak sa zobudí.
Veľakrát si maminky myslia, že príčinou zhoršenia spánku sú zuby alebo očkovanie, ktoré dieťatko absolvovalo. Nie je to ale tak.
Ako spoznám, že bábätko prechádza 4-mesačnou spánkovou regresiou?
Dieťatko počas regresie spí krátke spánky v trvaní približne 30 minút, časté nočné budenie, problémy pri zaspávaní. Bábätká sú nervózne a podráždené.
Čo je príčinou 4-mesačnej spánkovej regresia?
Pre vás ako rodiča je dôležité vedieť, že táto regresia a zmena v spánku vášho bábätka je normálna. Dieťatko sa vyvíja a rovnako aj jeho spánok. Bábätku dozrejú a dovyvíjajú sa biologické hodiny. Začnú sa mu tvoriť vyzretejšie spánkové cykly a jeho spánok sa pomaly začína približovať viac tomu nášmu. Kľúčové v tomto veku je, že bábätko si začína uvedomovať spôsob, akým zaspalo. Prečítajte si, prečo na spôsobe zaspatia záleží tu.
Každá regresia je výsledkom správneho neurologického vývinu bábätka. Nie je teda žiadnym dôvodom na obavy. Spôsob zaspatia bábätka je od tohto momentu veľmi dôležitý pre jeho aj vašu kvalitu spánku. 🙂 Spôsob, akým bábätko zaspí, bude totiž bábätko vyžadovať pri zaspávaní uprostred noci, či cez deň po ukončení spánkového cyklu. Niektoré budú spôsob zaspatia vnímať viac, iné menej.
Niekto by vám mohol tvrdiť, že to, že vaše dieťatko sa budí v noci 7-10-15krát a zaspáva napr. zakaždým pri dojčení je normálne, „prirodzené“ a že vás dieťatko jednoducho toľkokrát potrebuje… Nie je to úplne pravda! Je nepochybné, že sme tu pre naše deti vo dne v noci. Všetky sme milujúce maminky bez ohľadu na to, či naše dieťatko uspávame na prsníku alebo mu dovolíme zaspať v našej prítomnosti pri hladkaní, ale bez pomoci napr. dojčenia.
Spánková regresia – ako ju môžem riešiť?
Pokiaľ ste uprostred prebiehajúcej spánkovej regresie, snažte sa využiť pomoc okolia. Pošlite svokru alebo kamošku kočíkovať, oddýchnite si. Objednajte si donášku.
Po prechode regresiou sa spánok zastabilizuje na určitom množstve budení a vy uvidíte, do akej miery je pre vás udržateľný alebo nie. Nie je potrebné hnať sa v 3. mesiaci do zmeny uspávania. Vyčkajte do 5. mesiaca alebo neskôr a pokiaľ bude časté nočné budenie pretrvávať, skúste sa pozrieť na denný spánok, spánkovú hygienu. Ak budú nočné budenia naďalej veľmi časté, môže pomôcť zmena spôsobu uspávania.
Schopnosť zaspať a spojiť si spánkové cykly si totiž každé dieťatko skôr alebo neskôr potrebuje osvojiť. Ak dieťatko na začiatku spánku zaspí bez väčšej interakcie. rodiča (avšak v prítomnosti, napr. pri hladkaní, spievaní a pod.), pravdepodobnosť, že si v noci viaceré spánkové cykly spojí je podstatne vyššia a z 5-6-8-10 budení môžu byť 1-2-3 budenia. My sme tu, aby sme vám pomohli lepšie pochopiť a zlepšiť spánok dieťatka bez vyplakania a kontrolovaného plaču. Naopak, responzívne vo vašej prítomnosti.
Naučte bábätko zaspávať a spať
Uistite sa, že má dieťatko primerané množstvo spánku cez deň, správny počet spánkov a vhodnú dobu bdenia podľa jeho potreby. Vyberte spôsob, akým dieťatko naučíte zaspávať a spať bez pomoci primeraný jeho temperamentu a štýlu vášho rodičovstva. S učením spinkať vám rada pomôžem.
Napapané dieťatko, ktoré nič nebolí, spí lepšie. Spánok bolesť tlmí, preto dôvodom častého budenia málokedy bývajú zuby. Maminky veľakrát v 3-4 mesiaci prechádzajú na prikrmovanie tuhou stravou alebo postupne na UM. Myslia si totiž, že príčinou zhoršeného spánku a častého budenia je hlad a nedostatok mlieka. Počas kojenia skontrolujte aktívne satie. Príležitostni si odvážte dieťatka pred a po kojení, aby ste videli, ako prospieva. Dieťatko môže prechádzať aj rastovým špurtom, čo je tiež prirodzené. Nezačínajte prikrmovať len preto, lebo dieťatko v tomto veku zrazu horšie spí. Ak priberá, pozrite sa na spánkové asociácie ako príčinu „nespania“ vášho dieťatka.
Potrebujete pomôcť?