O spánku, Spánková regresia

8-10 mesačná spánková regresia

8-10 mesačná spánková regresia

Obrovský vývojový míľnik v živote bábätka

Medzi 36-40 týždňom veku bábätka môžete pozorovať, že sa začína snažiť dokázať urobiť nové veci. Začínajú objavovať. Napríklad pri jedení môžete vidieť, že začne pučiť v rúčke banán. Dieťatko začína kategorizovať svoje okolie. Rozpoznáva, že určité veci, objekty, pocity patria k sebe a patria do skupín a kategórií. Dokážu napríklad pochopiť, že banán aj špenát sa jedia (napriek tomu, že nevyzerajú rovnako). Dieťatko sa učí chápať viac o ľuďoch okolo seba, ich emóciách a aj o ich vlastných emóciách. Začínajú rozumieť omnoho viac ako doteraz. Toto všetko podporí novo objavená schopnosť ešte väčšej mobility vo forme štvornožkovania, sedenia, postavenia sa na vlastné nôžky.

Príchod týchto nových schopností a chápania rozhodí bábätkovský svet hore nohami.

V rámci chovania môže rodič pozorovať, že bábätko je:

 • Plačlivé a pôsobí nespokojné
 • Vďaka schopnosti presúvať sa, rodičovi neustále v pätách, pýta sa na ruky, ťahá nohavice J, ja ako prísavka, môžu mať separačnú úzkosť
 • Zrazu sa hanbí a už nie je také otvorené voči cudzím osobám ako bývalo
 • Chce len maminku alebo ocka (niekedy len maminku)
 • Zhorší sa im spánok (na určité obdobie)
 • Môže byť tichšie, menej urečnené
 • Zrazu môže odmietať prebalenie plienočky
 • Nechutí mu až tak jesť

Ako sa môže cítiť rodič:

 • Neistý (rodič nerozumie tomu, prečo sa jeho bábätko zrazu chová inak)
 • Unavený a vyčerpaný (bábätká zvyknú spať horšie a s nimi aj ich rodičia)
 • Otrávene (niektoré maminky zvažujú odstavenie bábätko od dojčenia alebo jeho presunutie do inej izby)

Stavanie sa v postieľke, štvornožkovanie, sadanie si bez pomoci, sú všetko schopnosti, ktoré v tomto veku veľmi ovplyvňujú spánok. Okrem nových pohybových schopností sa detičky učia mnoho iných vecí. Bábätko začína chápať skupiny. Keď vidí napríklad 4 rôzne kocky, rozumie tomu, že aj keď je každá iná, všetky sú to kocky. Bábätká toho majú plnú hlavu. Typickým prejavom zhoršeného spania v tomto veku je:

 • odmietanie spánkov alebo protest pri zaspávaní (dieťatko zisťuje, čo sa bude diať, ak bude v postieľke plakať)
 • stavanie sa v postieľke a frustrácia, lebo dieťatko nevie ako sa dostať dole
 • dlhé nočné párty (hranie sa alebo plač z frustrácie, lebo bábätko chce zaspať, ale nedarí sa mu)
 • 30 minútové spánky a plač pri prebudení

Obrovský skok vpred v živote bábätka a spánok

8-10 mesačná spánková regresia je obdobie v živote dieťatka, kedy sa zaspávanie aj denný, či nočný spánok na určitú dobu pokazí. Detičky začínajú odmietať zaspať, stavajú sa v postieľke a plačú alebo sa hrajú, vykrikujú, ťapkajú rúčkami, skáču po postieľke a podobne. Môže to trvať hodinu aj viac denne, najčastejšie medzi 1-3 nad ránom. Toto obdobie môže trvať 3-6 týždňov a je spojené s nevyspatím dieťatka, skorým ranným vstávaním, odmietaním spánkov a celkovou nervozitou na strane bábätka a aj rodičov a v neposlednom rade s plačom a protestom.

V tomto období dieťatko zrazu začína chápať mnohé veci, začína si ich zatrieďovať vo svojej hlávke a začína chápať, že zvieratko na obrázku je pes a pod. Ak sa dieťatko začne stavať alebo chodiť, má toho taktiež plnú hlavu. Stále na to myslí, má potrebu to skúšať a praktizovať.

Najčastejšie to súvisí s:

…chodenie

…štvornožkovanie

…stavanie sa

…plazenie sa

…sadanie si

Aj napriek tejto regresii Vaše bábätko potrebuje 2-3 hodiny spánku cez deň (skôr 2,5-3) a 11-12 hodín v noci. Ak ho nemá je preunavené a začne sa všetko komplikovať ešte viac.

Nie všetky spánkové problémy sú výsledkom spánkovej regresie a veľakrát to môže byť aj nekonzistencia rodiča, ktorá podporí to, že bábätko sa dostane z regresie s inými spánkovými návykmi (väčšinou „horšími“), ako do nej vošlo. Rodič je totiž zmätený a nevie, či bábätko plače, lebo ho niečo bolí, či nie je unavené a pod.

Ako zvládnuť túto obrovskú regresiu

Pamätajte, že Vaše bábätko prechádza touto fázou raz a my nechceme nadobudnuté schopnosti zrušiť kvôli „krátkemu“ obdobiu niekoľkých týždňov. Buďte preto trpezliví.

Pokračujte v systéme ukladania ako doteraz, poskytnite dieťatku väčší komfort vo forme častejších návštev pri postieľke alebo dlhších intervalov pri postieľke, zostaňte pri postieľke celý čas. Ale neuspávajte ho, ak to už Vaše dieťatko vie.

Ukladajte ho večer skôr, aby v noci dohnal aspoň časť únavy, ktorú má naakumulovanú.

Buďte konzistentní s ukladaním na spánok. Poskytnite mu dlhšiu predspánkovú a upokojujúcu rutinu.

Ak máte pocit, že to pomôže, uložte ho na plánovaný spánok o 15-30 minút neskôr.

V noci poskytnite extra komfort, ale jednajte štandardne, ako zvyknete.

Ak ale Vaše bábätko od 3/4 mesačnej regresie spáva zle, v noci sa často budí a cez deň spáva krátko a nepravidelne, je pravdepodobné, že sa nemusí jednať o regresiu ale máte problém so spánkovou asociáciou.