Časté nočné budenie, Nočné budenie, O spánku, Spánková regresia

Spánková regresia

Slovné spojenie spánková regresia sa v súvislosti s detským spánkom objavuje čaraz častejšie. Rodičia si pri spánkovej regresii automaticky predstavia zhoršenie spánku. V tomto článku si povieme základné informácie o tom, čo spánková regresia je, kedy ju môžete u vášho dieťatka očakávať a dám vám aj tipy ako si s ňou poradiť. Hneď na úvod poviem, že spánková regresia je úplne prirodzená a vždy znamená, že vaše dieťatko napreduje. Spánkové regresie zvyknú trvať 1-4 týždne. Regresia má teda svoj začiatok aj koniec. Výnimkou je len prvá spánková regresia, ktorá nezvykne odísť sama. Prečo to tak je, sa dočítate nižšie. Dobrou správou je, že nie každá spánková regresia musí znamenať úplne zhoršenie spánku. Tiež sú deti, ktoré zvládajú regresiu lepšie.

Čo je spánková regresia

Spánková regresia je dočasné zhoršenie spánku a súvisí s prirodzeným psychomotorickým vývojom vášho dieťatka. Naše deti sa prvé dva roky vyvíjajú neuveriteľne rýchlo. Prechádzajú množstvom náročných zmien od fyzických, cez motorické a mnohé iné. Niet divu, že niekedy toho majú doslova “plnú hlavu”. Poznáte ten pocit, keď vás niečo neuveriteľne nadchne alebo trápi a vy nemôžete zaspať, rozjímate dlhé minúty či hodiny? Toto isté prežívajú naše deťúrence. Zhoršenie spánku nazývame spánková regresia. Dobrou správou je, že nie každá spánková regresia musí znamenať úplne zhoršenie spánku. Tiež sú deti, ktoré zvládajú regresiu lepšie.

Spánkové regresie dobre rozpoznajú najmä maminky, ktorých deti majú dobrý a stabilný spánok, lebo zrazu, bez predchádzajúceho upozornenia, pozorujú zhoršenie procesu zaspávania (dĺžka, protest). Deťom sa zhorší nočný alebo denný spánok. Niektoré deti si v noci “spravia” deň a sú bdelé. Regresia sa môže prejaviť skrátením spánkov, vynechaním  spánku dieťatka, odmietaním spánku, častým budenímm alebo zhoršením nálady. Niekedy dieťatko postihne len jeden príznak, iným deťom sa môže spánok zhoršiť plošne.

spánková regresia

Príčiny spánkových regresií

  • psychomotorické zmeny v živote dieťatka, konkrétne sa jedná o míľniky ako lezenie, štvornožkovanie, sadanie si, stavanie sa, chodenie, vývin reči
  • vývoj mozgu
  • obdobie regresie sa často spája aj s vrcholením separačnej úzkosti

Zoznam najčastejších spánkových regresií podľa veku

Ako sme si už spomenuli vyššie za regresiou najčastejšie stojí vývoj mozgu alebo psychomotorická zmena v živote dieťatka. Spánkové regresie sú pomenované podľa veku a práve podľa toho, kedy sa vo všeobecnosti najčastejšie u detí tieto zmeny dejú. Neznamená to ale automaticky, že dieťatko musí mať regresiu presne podľa toho, aký je názov regresie. Regresia odzrkadľuje, kedy sa reálne u dieťatka psychomotorická zmena deje. V praxi to znamená, že nie všetky deti prechádzajú napríklad 18 mesačnou regresiou presne v 18tich mesiacoch. U niektorých detí môže regresia začať skôr a u iných neskôr.

  • 3-4 mesačná spánková regresia
  • 8-10 mesačná spánková regresia
  • 12 mesačná spánková regresia
  • 18 mesačná spánková regresia
  • 24 mesačná spánková regresia

ONLINE PREDNASKY O SPANKU

 

3-4 mesačná spánková regresia

Táto regresia niekedy býva označovaná aj ako prvá veľká spánková regresia. Väčšina rodičov sa s ňou stretne okolo 4 mesiaca, ale môže sa objaviť skôr. Táto regresia je iná ako ostatné regresie práve v tom, že súvisí s dozrievaním centrálnej sústavy dieťatka, následkom čoho sa spánok mení. Bábätku sa dovyvíjajú vnútorné biologické hodiny a spôsob zaspatia začne hrať dôležitú úlohu v tom, ako bude najbližší 1 a viac rokov spať. Ak bolo vaše dieťatko od narodenia dobrý spáč a mohlo zaspať akýmkoľvek spôsobom, môžete byť po tejto regresii prekvapený.

Regresiou začne spánok dieťatka fungovať inak a spôsob zaspatia začne mať zrazu vplyv na to, či si dieťatko bude vedieť spojiť spánkové cykly a ako často sa bude budiť. Veľmi citeľnú zmenu spozurujú rodičia, ktorých deti zaspávali doteraz v pohybe (napr. na fitlopte, nosiči, kočíku, hojdaním na rukách) alebo saním cumlíka, prsníka alebo fľašky. Deti sa náhle oveľa častejšie budia a to aj po regresii. Mnohí rodičia dieťatko v tomto období postupne odzavinujú a zavinovačku nahradia spacím vakom. Aj na túto zmenu potrebuje dieťatko čas.

8-10 mesačná spánková regresia

Táto regresia sa prejavuje najčastejšie zhoršeným zaspávaním a protestom, častejším nočným budením. Mnohokrát súvisí so stavaním sa dieťatka na nôžky, sadaním si, štvornožkovaním. Vrcholí separačná úzkosť ale aj mnohé iné vývinové zmeny, ktorými dieťa prechádza. Z mojej skúsenosti je toto nájnáročnejšia spánková regresia na zvládnutie, pretože deti sú aj cez deň veľmi umrnčané, nervózne, časté nechcú jesť príkrmy. Rodičia sa častokrát cítia bezradní. V rovnakom období deti najčastejšie prechádzajú z 3 na 2 spánky a vynechávanie 1 denného spánku vedie k ešte väčšej preúnave a mrzutosti dieťatka. Ak sa dieťatko naučí stavať sa alebo sa dávať na štyri, trénujte s ním počas dňa schádzanie do ľahu. Deti veľakrát novonadobudnuté zručnosti praktizujú práve v spánku a bývajú plačlivé, keď sa nevedia samé dostať do ľahu.

12 mesačná spánková regresia

Je spojená s obrovským vývinom dieťatka. Dieťatko často začíná robiť prvé krôčiky, hovoriť prvé slovká, rozumieť oveľa viac. Detičky, ktoré spia nezávisle môžu začať odmietať niektorý zo spánkov, v noci dlho bdieť alebo sa niekoľko dní často budiť. Maminky si často myslia, že odmietanie spánku je príznakom toho, že je čas prejsť na jeden spánok. Na to je ale ešte čas do 15-18 mesiaca. Je potrebné zostať konzistentný a v prípade potreby jemne upraviť dĺžky spánkov a rutinu.

Detičky, ktoré zaspávajú s pomocou, zvyknú mať problém zaspať a maminky ich uspávajú veľmi dlho. Toto málokedy zvykne ustúpiť a maminky sa následne začnú trápiť s dlhočizným uspávaním. Detičky nechcú o nič prísť. 🙂 Do toho všetkého mnohé detičky začínajú odmietať jedlo a jesť podstatne menej. Odmietať, lebo už majú svoj názor, a jesť menej preto, lebo sa im spomalil rast. Ak dieťatko napríklad odmieta raňajky, skúste mu prehodiť ranné kojenie/kŕmenie po zobudení s raňajkami.

18 mesačná spánková regresia

Túto regresiu veľmi intenzívne vnímajú maminky, ktoré prešli v období 12 mesiacov na jeden denný spánok. Je to z toho dôvodu, že ak dieťatko na jeden spánok nezaspí, bude niekoľko dní veeeeeľmi unavené, čo sa odrazí na nočnom spánku a skorom vstávaní alebo častom nočnom budení. Nie je to znamenie, že dieťatko už nepotrebuje spať. Do veku troch rokov jeden spánok denne potrebuje. Táto spánková regresia vie byť veľmi intenzívna a ide hneď v závese za tou 8-10 mesačnou.

24 mesačná spánková regresia

Konečne posledná sánková regresia. Dieťatko môže začať odmietať denný spánok a môže začať nekonečne dlho zaspávať. Niekedy robia rodičia chybu, že dieťaťko veľmi skoro presúvajú v tomto veku do veľkej detskej postele. Je možné, že sa dieťatku zníži potreba denného spánku z 2 hodín na 1-1,5h. Upravte režim dieťatka. Denný spánok je v poriadku, pokiaľ nenarušuje a negatívne neovplyvňuje zaspávanie na nočný spánok a ranné vstávanie. Aj táto regresia sa spája s vrcholením separačnej úzkosti. Ak teda plánujte veľké zmeny v živote dieťatka ako rušenie cumlíka, plienok, sťahovanie do vlastnej izby, naplánujte si to mimo regresie, aby to bolo pre dieťatko ľahšie.

Ako si so spánkovou regresiou poradiť

Už len vedomie, že spánková regresia existuje vám vie byť nápomocná. Veľmi rýchlo rozpoznáte a identifikujete, prečo dieťatko náhle zmení spánok a budete rozumieť tomu, čo sa deje. Tiež svojimi krokmi a prístupom k spánku viete prispieť k tomu, že dieťatko regresiu zvládne ľahšie. Deti, ktoré zaspávajú samostatne môžu mať miernejší režim regresie. Veľmi dobré je mať zabehnutú stabilnú predspánkovú rutinu, režim spánkov primeraný spánkovým potrebám dieťatka podľa veku, vhodnú spánkovú hygienu. Počas regresie buďte trpezlivý a vyhnite sa zavádzaniu činností, ktoré nechcete, aby boli dlhodobo súčasťou predspánkového rituálu dieťatka. Ak dieťatko počas regresie dlho zaspáva, posuňte mu večierku na neskôr. V prípade potreby môže dieťatku aj niektorý z denných spánkov skrátiť. U detí popri regresii vrcholí aj sepračná úzkosť, myslite na to a poskytnite im uistenie vo forme vašej blízkosti a dostatočnej pozornosti počas dňa.

Spánok detí je niekedy nevyspytateľný

Spánok detičiek je niekedy nevyspytateľný, veď sú to deti a nie stroje. Ale je dobré, ak maminka, ktorej dieťatko dobre spí, vie, čo môže prísť, čo môže očakávať a vie sa prispôsobiť. Nie každé dieťatko postihne každá spánková regresia. My s Karolínkou sme o 8-10 mesačnej ani poriadne nevedeli, ale 12 mesačnú sme na pár dní pocítili a veruže aj začala v týchto dňoch chodiť, púšťať sa sama a napodobňovať veľa zvukov zvieratiek:-). Karolínka sa tri noci po sebe zobudila a nedarilo sa jej zaspať aj hodinu a asi 3 dni zaspávala na denné spánky cca 20-30 minút. Ale po pár nociach sme opäť spali ako predtým. Celá rodina spíme od večera do rána a budíme sa spokojní a oddýchnutí s úsmevom na tvári 🙂

Veľakrát sa stretávam s tým, že rodičia každé zhoršenie pripisujú spánkovej regresie. Regresia ale nstojí za každým zhoršeným spánkom dieťatka. Niekedy jednoducho dieťatko nemá svoj deň, alebo je choré. Inokedy sú za zlým spánkom nesprávne spánkové návyky, nevhodná spánková hygiena, chýbajúca predspánková rutiny alebo nevhodný režim spánkov. Ak je spánok problematický dlhodobo bude vo veci niečo iné a vtedy je nejlepšie obrátiť sa na nás formou spánkového poradenstva, aby sme spánok dieťatka zlepšili.

Nie je pravda, že bábätká a deti zle spia. Samozrejme, sú obdobia, kedy spia lepšie a kedy horšie. Dôležité sú dobré spánkové návyky. Ak ich deti majú, budú doma oddýchnutí všetci.

Potrebujete pomôcť?