Bezpečný spánok bábätka
Nočné budenie, Novorodenci 0-3 mesiace, O spánku, Plač, Spánková regresia

Dlhé večerné uspávanie a neskorá večierka

Dlhé večerné uspávanie a neskorá večierka vedia byť veľmi frustrujúce pre obe strany. Dlhé večerné uspávanie je také uspávanie, ktoré trvá dlhšie ako 20-30 minút. Deti počas neho často vymýšľajú, prípadne plačú, jednoducho nevedia a nedá sa im zaspať.

Často má svoje príčiny, ktorými vieme túto situáciu zlepšiť.
Príčina môže byť v každom veku iná, ale najčastejšie sa stretávam s nasledovnými:

Novorodenci

Novorodenci mávajú často prirodzene neskorú večierku, keďže nerozlišujú medzi dňom a nocou. Preto ak vám večer trvá uspávanie veľmi dlho a začínať s večierkou už okolo 18-19 hodiny, skúste ju posunúť aj o hodinu dve neskôr neskôr.

5m a neskôr
Priveľa denných spánkov vie znížiť spánkový tlak a skomplikovať zaspávanie na noc. Ak spí bábätko počas dňa viackrát ako potrebuje, zníži mu to únavu a sťaží večerné zaspávanie.

Napr.
6m bábätko a 4 spánky
18m dieťatko a dva dlhé denné spánky
2 ročné dieťa a 3-4 hodinový denný spánok

Neskoré ranné vstávanie
Niekedy to my rodičia nedomyslíme a keď nám 2-3 ročné dieťa (ale aj niekoľkomesačné bábätko) vstane ráno o 8:00-9:00 a na obed spí 1-2 hodiny, očakávame od neho, že o 19:30/20:00 bude opäť spať. Nasledujú tak boje, vybiehanie, plač a frustrácia, lebo dieťatko nie je prirodzene unavené a potrebuje pri takomto režime neskoršiu večierku. Je potrebné začať dieťatko postupne ráno budiť skôr alebo posunúť večierku na neskôr a počítať s tým, že ak ráno dieťatko vstáva neskoro pôjde aj večer neskoro spať. 🙂

Psychomotorické míľniky a spánková regresia
Pretáčanie na bruško, sadanie si, chodenie, sú všetko míľniky, ktoré vedia krátkodobo narušiť uspávanie. 🙂 Sú to tzv. spánkové regresie.

Prednáška o spánku

Nedostatočné nastavenie hraníc, príliš veľa svetla

Najmä v letných mesiacoch slnko zapadá veľmi neskoro. Svetlo blokuje tvorbu melatonínu a preto je vhodné miestnosť dieťatku pred nočným spánkom zatemniť, aby sa mu zaspávalo lepšie. To isté platí aj pre LED svetlá a lampičky. Ideálne ich vypnite. Ak to nie je možné, využite skôr červené alebo žlté svetielka, ktoré sú tlmené.

Stabilná a jasná predspánková rutina podporí celý proces zaspávania. Pomôcť si môžete aj spánkovou tabuľkou.

Toto sú samozrejme len niektoré vybrané príčiny dlhého večerného uspávania, ale verím, že vám pomohli.