Každá maminka pozná magickú 30tu minútu. Krátke 30 minútové spánky bábätka poznajú mnohé maminky a sú u mnohých bábätiek na dennom poriadku. Budia sa uplakané a nervózne. Mohli by sme si podľa bábätka nastaviť hodinky. U niektorých bábätiek rodičia pozorujú krátke spánky od narodenia, u iných bábätiek sa tieto zobudenia cez deň po 30 minútach začínajú po prvej veľkej spánkovej regresii (po približne 3. mesiaci) a niekedy dokážu pokračovať ešte dlhé mesiace. Prečo teda spí bábätko cez deň len 30 minút?
Prečo stále toľko o magickej 30 minútovké hovoríme a píšeme? Bábätko, ktoré nespí cez deň od určitého veku dlhšie spánky je v neustálom kolotoči preúnavy. Maminky pozorujú, že si neustále pretiera očká, je nervózne a unavené. Názory „asi mu toľko spánku stačí“ tu nie sú na mieste. Preto je dobré pozrieť sa na túto tému detailnejšie a pochopiť, čo môže byť príčinou krátkych 30 minútových spánkov a prerušovaného denného spánku.
Prečo to tak teda je?
Ak si myslíte, že odpoveď je jedna a rovnaká pre každé bábätko, tak sa mýlite. 🙂 Sú ale základne faktory spánkovej biológie a spánkovej hygieny, režimu spánku, ktoré na dĺžku denného spánku vplývajú a ktoré vám odporúčam prehodnotiť, ak sa snažíte prísť na to, čo spôsobuje krátke 30 minútové spánky bábätka:)
Vek a spánková biológia
To, že bábätko dokáže spať dlhšie je často biologická záležitosť. Mnohé bábätká dokážu začať spať dlhšie po 4. mesiaci, niektoré neskôr, až okolo 6. mesiaca. Ak teda máte doma novorodenca, ktorý je zdravý a prospieva, potrebuje len čas. Od 6. mesiaca väčšina bábätiek dokáže začať spinkať aj dlhšie ako 30 minút.
Spôsob zaspávania (spánková asociácia pojem spánkovej medicíny)
Deti aj my dospelí spíme v spánkových cykloch a ak dieťatko nenájde na konci spánkového cyklu (alebo pri vyjdení z hlbokého spánku) tie isté podmienky ako pri zaspávaní, zobudí sa a hľadá ich. Je to tzv. počiatočná spánková asociácia (zo spánkovej medicíny: sleep onset association), ktorú dieťatko má na začiatku spánku. Na spôsobe zaspatia bábätka totiž záleží.
Je dôležité povedať, že kompletný spánkový cyklus trvá u bábätiek do roka 45 minút a teda, ak sa bábätko zobudí po 30 minútach, nedostalo sa do REM spánku a nedokončilo spánkový cyklus.
Niektoré bábätká si vytvoria s ich počiatočnou spánkovou asociáciou silnejší návyk iné menej silný.
Príklad:
6 mesačné bábätko zaspáva pri dojčení. Po 30 minútach sa zobudí a potrebuje opätovne dojčenie, aby zaspalo. Inak totiž zaspinkať nevie.
12 mesačné dieťatko zaspáva v postieľke. Po prejdení spánkovým cyklom sa trošku preberie, nájde všetko ako má byť a pokračuje v spánku ďalej.
18 mesačné dieťatko zaspáva na veľkej posteli s rodičom. Po prechode spánkovým cyklom sa zobudí a maminka nie je na posteli vedľa dieťatka. Zobudí sa a plače. Ak sa maminka vráti, kým sa jej dieťatko úplne preberie tak je veľká pravdepodobnosť, že ešte zaspí.
Spánkové prostredie
Rodičia pri dennom spánku (hlavne doma) často podceňujú spánkové prostredie. Deti spia na gaučoch, pod hrazdičkami a pod. Avšak spánkové prostredie je jednej z faktorov, ktoré podporujú zaspávanie aj dĺžku spánku. Ak teda vaše bábätko zaspáva napr. v postieľke, ale budí sa po 30-40 minútach, môže byť vo veci napríklad svetlo. Urobte aj na denný spánok dieťatku čo najväčšiu tmu. (Pozn. toto neplatí pre kočíky a nosiče, ktoré nesmú byť prekryté kvôli cirkulácii vzduchu.). Väčšia tma môže pomôcť, aby vaše bábätko spalo dlhšie.
Príklad:
12 mesačné dieťatko zaspáva pri dojčení a maminka leží pri ňom celý čas. V izbe je veľa svetla a po 30 minútach sa dieťatko zubudí a už nezaspí ani ak maminka dojčí, lebo je stimulované prílišným svetlom.
Priveľa denných spánkov
Podúnava a krátke bdenie je častou príčinou krátkych denných spánkoch. Telo vie, že čoskoro bude opäť spať a tak si chce vytvoriť na ďalší spánok spánkový dlh a zobudí dieťatko skôr.
Napr. 7 mesačné bábätko, ktoré spí 4×30 minút, alebo 11 mesačné bábätko, ktoré spí 3×30 minút.
Preúnava
Príliš dlhé bdenie pred spánkom často spôsobí preúnavu, čo skomplikuje zaspávanie, zvýši kortizol (preúnava) a spôsobí zobudenie po 30 minútach.
Napr.
7 mesačné bábätko spí 2krát denne 30 minút.
Cumlík
U malých bábätiek vo veku 4-8 mesiacov, cumlík často spôsobuje to, že bábätko spí cez deň 30-40 minút a ani po jeho vrátení do pusy (alebo pri zobudení s cumlíkom v ústach) už nezaspí. Po zrušení cumlíka sa spánky predĺžia. U starších detí je to skôr o tom, že maminka dieťa obsluhuje, cumlík preň hľadá a dáva mu ho do úst, pričom toto by zvládlo aj samo. „Nerobme za deti veci, ktoré dokážu“ 🙂
Choroba, alergia
Choré dieťatko, ktoré je v nepohode sa môže budiť častejšie a spinkať viac prerušovane. Zuby sú častokrát len mýtus a detičky spia pri väčšine zúbkov rovnako. Ak sú vo veci zuby, narušia vám spánok na pár dní, určite nie na týždne, či mesiace.
Psychomotorický vývin (zhoršenie spánku tzv. spánková regresia)
Psychomotorický vývin dokáže krátkodobo zamávať s dĺžkou denného spánku. Tu nájdete najčastejšie zhoršenia spánku v dôsledku psychomotorického vývinu. Počas týchto období často prichádzajú aj vrcholenia separačnej úzkosti, ktorá podporí ktátke 30 minútové spánky bábätka. Všetky tieto narušenia však netrvajú non stop tri roky, 🙂 každú noc, ale krátkodobo 1-3 týždne.
Potrebujete pomôcť?