Dlhé nočné bdenie je typické tým, že dieťatku sa nedá zaspať, častokrát ho rodič dokonca ani nedokáže uspať.
Detičky sa často zobudia spokojné a v postieľke sa hrajú, prípadne sa snažia zaspať. V iných prípadoch sa zobudia s plačom a keď sa následne upokoja, zostanú úplne prebraté. Rodič často pozoruje, že dieťatko sa snaží uspať, ale nedarí sa mu to. Toto často vedie k frustrácii a plaču. Rovnako je pre dieťatko frustrujúce aj to, ak sa ho rodič snaží všemožne uspať.
Dlhé nočné bdenia sa stávajú mimoriadne únavnými a vyčerpávajúcimi pre obe strany, bábätko aj rodiča. Nočné bdenie sa odzrkadľuje najmä na zvýšenej únave dieťatka aj rodiča nasledujúci deň. Je dobré si uvedomiť, že únava znižuje našu schopnosť sústrediť sa a zvyšuje pravdepodobnosť úrazu.
Dobrá správa je, že mnohým dlhým bdeniam nášho dieťatka sa vieme v noci vyhnúť správným načasovaním denných spánkov, vhodnou spánkovou hygienou, či množstvom denného spánku. Zlá správa je, že niektoré nočné budenia prichádzajú prirodzene a vyhnúť sa im nedokážeme. 🙂
Prejavy dlhého nočného bdenia so zobudením v čase 01:00-03:00 hod.
- dieťatko sa zobudí a hrá sa alebo na vás volá a chce sa hrať, dieťatko má deň, je pokojné celý čas a následne zase zaspí alebo po čase začne „mrnčať“
- zobudenie dieťatka sprevádza dlhý plač
- dieťatko sa opakovane budí a zaspáva
Možné príčiny
- príliš veľa spánku alebo spánkov cez deň
- vývinové budenie
- vynechanie spánku, príliš skorý prechod na menej spánkov
- dojčenie/mliečko, ktoré dieťatko zobudí
- zúbky, choroba
Príliš veľa spánku alebo spánkov
Častou príčinou tohto budenia je to, že dieťatko cez deň spalo príliš veľa, prípadne bolo uložené na spánok prílš neskoro. V noci, vo fáze veľkého nočného prechodu okolo 1:00-3:00, kedy je spánok ľahší, dieťatko precitne a doháňa denné bdenie, ktoré nemalo. Zaujímavé je, že dieťatko bude cez deň spinkať a aj na noc zaspí bez problémov. V noci sa ale preberie a má deň alebo sa preberie a počase začne plačkať, lebo vie, že by malo spať a chce zaspať, ale nedá sa mu. Je z toho preto frustrované.
Čo sa môže stať je, že dieťatku náhle klesla celková spánková potreba alebo potrebuje o spánok menej. Pozrite sa na množstvo spánku dieťatka v jeho veku a odporúčané množstvo spánku a spánkov cez deň pre jeho vek a vyhodnoťte, kde sa nachádzate. Dajte si pozor, či dieťatko cez deň nevozíte príliš veľa a dlho v kočíku, či má cez deň dosť priestoru na to, aby trénovalo svoje schopnosti.
Vývinové budenie – spánková regresia
Detičky všetky novinky v ich krátkom živote potrebujú spracovať. Sedenie, chodenie, stavanie sa, prvé slová, vety ale aj spôsob hrania sa a rozmýšľania majú vplyv na spánok bábätka. Niektoré detičky spracúvajú tieto obrovské životné novinky práve počas noci. Je úplne prirodzené, ak váš drobec začne v noci rozprávať, chodiť po postieľke, tlieskať, sedieť alebo skákať a následne začne plakať alebo si ľahne a spinká ďalej. Čakajte a nezasahujte. Užite si to. 🙂 Skákajúce dieťa v noci v postieľke alebo rečniace dieťa v postieľke uprostred noci je riadna sranda. 🙂 Moja Karolínka je typickým dieťatkom, ktoré všetko prežíva v noci a 18. mesačná regresia sa u nás prejavila tak, že týždeň v noci rečnila a potom buď mrnčala alebo sama zaspala a ráno pospala dlhšie. 🙂
Vynechanie spánku, príliš skorý prechod na menej spánkov
Deti, teda ich cirkadiánny rytmus, majú v jednotlivých života na nastavenie na niekoľko fáz spánku a bdenia. Ak dieťa niektorú fázu vynechá, môže si jeho telo túto fázu urobiť samo v noci. Napr. Ak vaše 12 mesačné dieťa začne spať 1krát a nie je na to pripravené, môže sa objaviť dlhé nočné bdenie, pretože telo si dorobí jednu dennú fázu spánku a bdenia ktorú potrebuje a ktorú cez deň nemalo.
Dojčenie, ktoré dieťatko zobudí
Tento typ nočného bdenia je menej pravdepodobný, ale už som sa stretla s detičkami okolo roka a neskôr, ktoré spali neprerušovane celú noc a budili sa „len“ na jedno dojčenie. Po tomto dojčení sa ale vplyvom jedenia úplne prebrali a boli hore, až kým sa opäť neunavili. Po zrušení dojčenia sa tento jav po niekoľkých dňoch upravil a vymizol. Mrknite, prečo sa deti v noci budia.
Zuby
Niektoré deti takto znášajú aj zuby, najčastejšie očné alebo stoličky. Nie každý jeden zúbok vám ale spôsobuje dlhé nočné bdenie. A ani zúbky nie sú príčinou vášho niekoľko mesačného budenia. 🙂
Nezabudnite, že je v poriadku vyhľadať pomoc. Ja aj môj tím poradkýn/psychologičiek sme tu pre vás, aby sme vám citlivo a odborne poradili.
Potrebujete pomôcť?