Spánok bábätka
Časté nočné budenie, O spánku, Spánková regresia

Ako na skoré ranné vstávanie bábätka

Skoré ranné zobudenia sú nepríjemné. Pre každého slovné spojenie „skoro ráno“ znamená niečo iné. Pre niekoho je 6:30 ráno priskoro, pre niekoho už deň dávno beží. Skoré ranné vstávanie je u bábätiek častý problém.

Ako my všetci, aj bábätká majú prirodzenú tendeniciu ku skoršiemu alebo neskoršiemu vstávaniu a teda aj režimu. Vo všeobecnosti odporúčam neriešiť zobudenia, ktoré sú po 6:00 (pokiaľ bola večierka primerane skoro). 

Dôvody skorého ranného budenia u bábätiek môžu byť rôzne:

  • neskorá večierka (preúnava pri zaspávaní)
  • skorá večierka (málo bdenia)
  • hlad
  • príliš skorý ranný spánok, príliš dlhý ranný spánok, alebo ich kombinácia
  • priveľa spánkov
  • priveľa spánku cez deň
  • nevhodné prostredie pre spánok (priveľa svetla, veľký ruch)
  • chronotyp
  • a iné, ktoré rozoberám aj v mojej online prednáška na tému „Ako zatočiť so skorým ranným vstávaním“

Skoré ranné vstávanie

Neskorá večierka

Najmä u malých bábätiek sa najčastejšie stretávam s tým, že ich rodičia večer držia bdelé príliš dlho v nádeji, že na druhý deň vstanú neskôr. U drvivej väčšiny ale toto riešenie nefunguje. Pozrite sa na režimy podľa veku a uistite sa, že neukladáte vaše bábätko spinkať príliš neskoro. Hlavným príznakom zobudenia z preúnavy nad ránom je zobudenie s plačom.

Skorá  večierka

Najmä pri starších bábätkách, ktoré sú už vo fáze postupného vytesnenia niektorého zo spánkov sa zvykne skracovať nočný spánok a príliš skorá večierka znamená, že dieťatko sa bude budiť skoro ráno vyspaté a vysmiate.

Hlad

Najmä u detičiek, ktoré už spia celú noc sa niekedy stretávam s tým, že ich výživa nie je dostatočne kvalitná alebo majú málo chodov. Budenie skoro ráno môže byť aj následkom hladu. Ak sa dieťatko budí v noci 10krát, nie je to od hladu. Ak má ale vaše dieťatko všetko perfektné, je ná zváženie, či je jeho výživa primeraná a dostatočná.

Príliš skorý ranný spánok

Jeden s najčastejších problémov, ktorý u bábätiek spôsobuje skoré ranné vstávanie je príliš skorý a dlhý ranný spánok. Ak je spánok príliš skoro, biologické hodiny bábätka začnú bábätko budiť stále skôr a skôr, aby mu vytvorili dostatočný spánkový dlh a dieťatko bolo unavené a zaspalo na tento prvý spánok. Niektoré bábätká takýto skorý spánok odmietnu, lebo je priskoro, väčšina ale zaspí a následne sa postupne budí stále skôr a skôr. 🙂 Ak je prvý spánok ešte aj veľmi dlhý, detské biologické hodiny ho vyhodnotia ako dospávanie noci.

Priveľa spánkov

Pri prechode na menší počet spánkov sa prirodzene predlžuje aj prvé ranné bdenie, čím spájame predošlú príčinu s touto.

Priveľa spánku cez deň

Niektoré bábätká majú vyššiu spánkovú potrebu. Rozpoznáte to tak, že napriek tomu, že vaše bábätko spinká cez deň viac, napriek tomu v noci spí výborné (nemá dlhé nočné bdenie) a nemá skoré ranné vstávanie. V prípade, že ale vaše bábätko vyššiu spánkovú potrebu nemá, budete pozorovať dlhé nočné bdenie v čase okolo 1:00-3:00 v noci (dieťatko má deň alebo má potiaže sa v noci uložiť a plače, lebo je z toho frustrované) alebo skoré ranné vstávanie, pričom je dieťatko spokojné a vyspinkané. Viac o tejto téme nájdete tu. 

Nevhodné spánkové prostredie

Spánok nás všetkých je nad ránom už plný REM spánku a je teda ľahký. Ak má dieťatko (napr. v lete) príliš veľa svetla alebo ho ruší nejaký hluk, môže to rušiť jeho spánok a ono sa bude budiť. Skúste zapnúť v izbe biely šum alebo obmedziť hluk a svetlo, ktorý spánok rušia.

Zatemnenie miestnosti na nočný spánok vám vie veľmi pomôcť, aby vaše dieťatko ráno spalo dlhšie. Môžete využiť aj takéto PRENOSNÉ ZATEMŇOVACIE ZÁVESY.

Skoré ranné vstávanie

Chronotyp

Každý z nás je prirodzene určitý chronotyp. Poznáme dva základné chronotypy, „sova“ a „ranné vtáča“. Sovy majú tendenciu chodiť neskoro večer spať a neskôr ráno vstávať. Ranné vtáča naopak vstáva skoro ráno a chodí skôr večer spať. Bábätká sú najčastejšie „ranné vtáčatá“. Typ chronotypu sa ale môže vekom meniť. Predstavte si bábätká a teenagerov. Teenagerom sa melatonín (spánkový hormón) tvorí prirodzene neskôr a preto chodievajú spať neskôr a vstávajú aj neskôr ráno. Komplikáciou môže byť aj to, keď sa stretne maminka „sova“ a bábätko „ranné vtáča“ alebo naopak. 🙂

Ak si neviete rady so skorým ranným vstávaním, neváhajte využiť spánkové poradenstvo vo forme jednorázového telefonátu/emailingu alebo dlhodobejšieho poradenstva na 1-2-4 týždne.

 

Potrebujete pomôcť?