Bezpečný spánok, Časté nočné budenie, O spánku, Spánkové poradenstvo

Pretáčanie na bruško a spánok

Niekedy medzi 4.-7. mesiacom sa väčšina bábätiek naučí pretočiť sa bez pomoci z chrbátika na bruško. Kým sa však naučia pretočiť aj späť, môžu sa občas v polohe na brušku pekne pohnevať. Preto je dobré sa pripraviť, že nejaké obdobie budete bábätku pri zaspávaní pomáhať pretočiť sa späť z bruška na chrbátik. Toto môže dočasne predĺžiť zaspávanie, ako aj spôsobiť frustráciu pri zaspávaní. V noci sa môže stať, že sa dieťatko bude budiť na to, že sa na bruško pretočilo. Často sa dieťatko pretočí ešte v spánku a zobudí sa na to, že sa ocitlo na brušku a nevie ani ako.

  • Deti by mali byť na spánok ukladané vždy na chrbátik.
  • Dieťatko, ktoré je pripravené na brušku spať, sa na bruško samé pretočí.
  • Nie je vhodné deti ukladať na spánok na bruško. Nechajte na dieťatko, kedy sa na bruško pretočí samé.
  • Deti, ktoré sa začnú cez deň na bruško pretáčať bez pomoci, by ste už nemali zavinovať na spánok.
  • Dieťatku by ste tiež nemali dávať do postieľky dojčiace vankúše a hniezda, aby ste mu v pretočení zabránili. Neblokujte a nepridŕžajte bábätko.

Pretáčanie sa na bruško je prirodzený míľnik, ktorým si každé bábätko prejde, na ktorý si zvykne a ktorý  prestane dieťatku v spánku robiť problém.

Pomáhajte dieťatku cez deň trénovať pretáčanie z bruška na chrbátik.

Nechajte dieťatko tráviť cez deň veľa času na brušku, pokojne aj v postieľke.

Neponáhľajte sa okamžite k dieťatku, aby ste ho pretočili s prvým mrnknutím. Dovoľte mu, aby pobudlo na brušku aspoň chvíľku  (začnite 1-2 minútkami a postupne čas trošku predlžujte pod vašou kontrolou). Okamžitým otočením bábätka späť na chrbátik po jeho pretočení sa na bruško riskujete,  že dieťatko sa stane závislým a zvyknutým na to, že ho zakaždým prídete pretočiť vy a nebude motivované to robiť samé.

Detičky sa aj v spánku na bruško pretáčajú a nejaký čas sa na to dokážu v noci často budiť. Vôbec nevadí, ak dieťatko na brušku aj zaspí. Je pravdepodobné, že sa v noci skôr prestane budiť na to, že sa na bruško pretočilo.

Je dôležité zabezpečiť bezpečnosť dieťatka, ak spí a zaspí na brušku:

  • bezpečná postieľka, žiadne vankúše, prikrývky, hniezda
  • sledujte, či bábätko pri spánku na brušku nemá zaborený nos do matraca – pretočte dieťatku hlávku okamžite na bok (aj za cenu prebudenia)

Bezpečnosť spánku našich detí je na prvom mieste.

 

 

 

Potrebujete pomôcť?