Časté nočné budenie, O spánku

Cumlík a spánok

Cumlík áno alebo nie

Veľká pomôcka pre mnohé maminky a detičky. Mnohé z nás na cumlík nedajú dopustiť. Otázne je, či je cumlík reálne spánková pomôcka alebo či naopak spánok narúša.

Z pohľadu zubárov i logopédov je dlhodobé a časté používanie cumlíka nevhodné. Z pohľadu laktačných poradkýň je to zlo, ktoré kazí prisatie a spôsobuje laktačné štrajky. Z pohľadu kontaktného rodičovstva cumlíkom riskujete opomenutie reálnej potreby dieťaťa a z pohľadov ďalšieho výskumu, cumlík u chlapcov zhoršuje rozvoj empatie. A ako je to z pohľadu spánku?

Cumlík ako taký, dieťatku pomáha sa upokojiť a zaspať. Otázne ale je, či ho dieťatko v noci pri prechode medzi spánkovými cyklami potrebuje alebo nie (po 3.-4. mesačnej regresii). Často maminky hovoria, že cumlík dieťatku nechýba, lebo sa večer a v noci na jeho vypadnutie nezobudí.

V hlbokom spánku však dieťa vypadnutie cumlíka nevníma, samé ho pri zaspatí aj vyplľuje, avšak pri návrate do ľahkého spánku mu chýba. Pre 99% detí je cumlík potrebný aj v noci, prípadne ho maminka nahrádza častým nočným dojčením. Dieťatko v noci namiesto cumlíka v prvom momente uprednostní dojčenie, ale maminka mu ho napr. po dojčení vráti do pusy, aby mohla vybrať prsník.

Dieťatku aj rodičom cumlík spánok veľmi kazí. Maminka ním dieťatko v noci často uspáva. Neudovomuje si, že práve to, že ho dieťatko v puse nemá, ho zobudí. Pomoc utíšením, by ani nemusela byť, keby dieťa nemalo cumlík pri zaspávaní vôbec.:-) Cez deň malým bábätkám cumlík spôsobuje to, že sa častokrát aj keď zaspia bez pomoci nedokážu preklenúť z cyklu do cyklu a spia 30-45 minút, zobudia sa s cumlom v puse a už nezaspia. Šarapatu zvykne cumlík robiť najčastejšie cez deň od 3.-4. mesiaca a v noci od 3.-6. mesiaca a neskôr.

Takže tu je odpoveď. U bábätiek je cumlík vždy veľkým „nočným budičom“ aj keď nie takým zjavným a ovplyvňuje spánok. Aj keď sa to maminke nemusí zdať, lebo cumlíkom veľakrát v noci bábätko utíši, tak práve to je pre dieťatko rušivý element. Zároveň cumlík nemusí reálne vyriešiť potrebu bábätka, ale ho ním len „umlčíte“.

 

Potrebujete pomôcť?

Spánok je príliš dôležitý
aby sme nad jeho nedostatkom len mávli rukou

Preto ponúkam spánkové poradenstvo na mieru, aby som pomohol maminkám trpiacich nevyspatosťou kvôli dieťaťu

Odbornosť

Certifikovaná
poradkyňa

Osobný prístup

plán šitá na mieru

Servis k plánu

emailom telefonicky
alebo aj whatsapp

Zuzana

Spánková poradkyňa

Ako to začalo a čo ma k tomu viedlo Keď sa mi týždeň pred Vianocami narodila Karolínka, bol to pre mňa obrovský zážitok. Ten pocit stať sa matkou. Dlhé mesiace som potom túžila, kupovala tehotenské testy a čakala na tie dve čiarky a zrazu to bolo tu. To malé voňavé bábätko

Recenzie

Spokojné maminky

recenzia
Mária Alexandra Holečko - MAY 31 2017

Spánkové poradenstvo odporúčame všetkými štyridsiatimi (moje aj manželove prsty na rukách aj nohách). Dcérka (8m) nám spávala veľmi málo, ako cez deň (2×20 … min), tak aj v noci (každé 2-3 hodiny sa budila s plačom). Boli večery, kedy som k nej šla aj 25-krát, pretože sa stále budila, nevedela sama zaspať a plakala. Po poradenstve so Zuzkou nám dcérka zaspáva sama vo svojej postieľke, spí oveľa pokojnejšie, spinká celú noc a cez deň je oveľa usmiatejšia a menej nervózna. Po spánkovom poradenstve sa aj pri zobudení sa v noci/cez deň, vie sama ukľudniť a zaspať opäť sama. Sme Zuzke veľmi vďační za pomoc, odborné poradenstvo a maximálne rýchlu odozvu, keď to bolo potrebné. Ďakujú Mária Alexandra Holečko s manželom a dcérka Tianni Olivia

Všetky recenzie ›

[/vc_column_text]

Potrebujete pomôcť?

Blog

Prečítajte si naše články

Všetky články ›