O spánku

Prečo moje dieťa nespí

Prečo moje dieťa nespí

Príčin, prečo vaše dieťatko nespí môže byť niekoľko. Základom dobrého spánku sú vhodné spánkové návyky dieťatka a bábätka od útleho veku a konzistentný a láskyplný prístup rodiča k spánku. Spánok je totiž pre dieťa aj rodiča mimoriadne dôležitý.

Položte si nasledovné otázky

Môže byť hladné?

Môže ho niečo bolieť?

Sú to zuby?

Neukladám dieťatko spať príliš unavené?

Spí vaše dieťatko cez deň 30 minút každý spánok?

Nebudí sa moje dieťa na to, že zaspí s cumlíkom a v noci mu neustále vypadáva?

Vie moje dieťa samostatne bez pomoci zaspať?

 

Môže byť hladné?

Novorodenci majú veľmi malé brušká a potrebujú sa kojiť často a málo. Staršie bábätká sa ale už v noci často kojiť nepotrebujú. Od 4.-5. mesiacov im úplne stačia 2-3 kojenia alebo kŕmenia. Ak sa kojíte v noci častejšie máte pravdepodobne problém so spánkovou asociáciou.

Môže ho niečo bolieť?

Pokiaľ dieťatko nemá žiadne chronické ochorenie, viac ako niekoľko dní a nocí by časté budenie a zlý denný spánok nemal trvať. Ak áno, vo veci bude niečo iné. Hlboký spánok taktiež znižuje tlak a znižuje pocit bolesti, keď hlboko spíme, bolesť necítime.

Sú to zuby?

Detičkám idú zuby v priebehu prvých dvoch rokov. To, že vám dieťatko prvé dva roky poriadne nespí, ale so zubami ani náhodou nesúvisí. Zuby môžu dieťatko trápiť 1-2 noci, ale určite nie mesiace. J Je to fáma, ktorej rodičia veria, ak im deti zle spia a väčšinou je vo veci rušívá spánková asociácia, preúnava a pod..

Neukladáte dieťatko spať príliš unavené?

Ak vie vaše dieťatko zaspať bez pomoci, tak sa určite zamyslite nad touto otázkou. Príliš unavené dieťatko má problém zaspať a zobúdza sa zo spánku s plačom, väčšinou po 30 minútach. Ak si myslíte, že bábätko poriadne unavíte a bude spať lepšie, ste na omyle. Zbytočne sa bábätku zvýši stresový hormón kortiziol a ten spôsoby, že bábätko bude spať kratšie, prerušovanejšie a mnohokrát bude aj ťažko zaspávať.

Spí vaše dieťatko cez deň 30 minút každý spánok?

Ak vaše dieťatko zaspáva bez pomoci (prsníka, hojdania, kočíka alebo cumlíka, ktorý si nevie dať sám do ústočiek), je možné že sa budí kvôli únave, spánkovej regresii alebo nevhodnému režimu. Ak ale zaspáva s pomocou a budí sa po 30 minútach, máte problém so spánkovou asociáciou.

Vie moje dieťa zaspať bez väčšej pomoci?

Snáď najdôležitejšia otázka v súvislosti so spánkom bábätka a malého dieťatka. Väčšina detí zaspáva na prsníku, pri pití mliečka z fľaše, alebo sú hojdané na fitloptách, nosené po dome, kočíkoch, ťapkané, hladkané a pod. Rodičia chcú od narodenia pre dieťatko len to najlepšie a tak mu v dobrej viere pomáhajú zaspať, ako to len ide. Niektoré detičky takto spávajú výborne a dlho a prespia celú noc alebo sa zobudia 1-2krát a tento spôsob uspania im ani rodičom spánok nenarušuje. U väčšiny bábätiek a malých detí sa ale vytvorí tzv. negatívna spánková asociácia, kedy si dieťatko spája zaspávanie len s týmto jedným procesom a inak zaspinkať nedokáže, lebo nevie. Dieťatko sa teda cez deň začína budievať v 30 minútových intervaloch s plačom a v noci sa môže budiť aj každú hodinu alebo dve hodiny. Tento proces je prirodzený a súvisí s dozrievaním mozgu dieťatka. Základom je, aby sa dieťatko naučilo zaspávať bez pomoci alebo s takou pomocou napr. v prítomonsti rodiča, aby mu to uprostred noci spánok nenarušovalo. To mu dovolí prejsť zo spánkového cyklu do spánkového cyklu a spať dlhšie.

Potrebujete pomôcť?