[ihc-hide-content ihc_mb_type=“show“ ihc_mb_who=““ ihc_mb_template=“-1″ ]Strach z hlasných zvukov[/ihc-hide-content]
Ako môžeme pomôcť najmenším deťom zvládať a prekonať strach z hlasných zvukov?
Nepríjemné emócie, negatívny pocit či hrozba nebezpečia. Aj tak by sme mohli definovať pojem strach. Podobne ako pri všetkých strachoch, aj ten z hlasných zvukov si vyžaduje našu osobitú pozornosť. Dôležité je snažiť sa pochopiť, prečo sa dieťatko bojí, a čo je skutočnou príčinou strachu. Napríklad, pri pečení zapnete ručný mixér a váš drobec spustí neutíchajúci plač. Alebo sa dieťatko môže vystrašiť zo zvuku zapnutého vysávača, pretože sa bojí, že by ho mohol vtiahnuť. Môže ho vyplašiť zvuk fénu, motorky, lietadla, sirény hasičov či sanitky.
Na prvom mieste sú empatia a porozumenie
Aj my rodičia by sme sa mali snažiť zamyslieť nad tým, ako môže náš postoj takýto strach u dieťatka živiť a podporovať. Ak strach dieťatka z nejakého zvuku zľahčujeme, môže sa cítiť nepochopené. Na druhej strane ho môže nadmerné upokojovanie viesť k tomu, že si začne myslieť, že v skutočnosti ide o niečo strašné. Treba nájsť správnu hranicu a uvedomiť si, že strach pramení práve z niečoho nepoznaného a z nedostatku skúseností. Pomôcť mu môžete tým, že sa spoločne pokúsite identifikovať všetky zvuky, ktoré by preňho mohli byť strašidelné.
Ako pomôcť dieťatku zvládnuť strach z nejakého hlasného zvuku?
Ponúkam vám niekoľko tipov:
- urobte si s vaším drobcom zoznam zvukov, ktoré ho dokážu vyľakať. Zahrňte aj tie, ktoré vzbudzujú strach aj vo vás. Takto dokáže dieťatko pochopiť, že všetci – aj my dospelí, môžeme mať z niečoho strach
- hľadajte obávané zvuky a počúvajte ich spoločne, aby si na ne mohlo vaše dieťatko postupne a kontrolovane zvyknúť,
- nájdite nejaké obrázky, aby ste vášmu drobcovi mohli vysvetliť, prečo ten daný predmet vydáva taký zvuk. Napríklad, siréna sanitky slúži ako výstraha pre motoristov, že je na ceste niekomu pomôcť. Vysávač vydáva preto taký hlasný zvuk, lebo má vo vnútri motorček, ktorý dokáže pozbierať zo zeme omrvinky. Takýmto spôsobom bude mať váš drobec možnosť dať nejakému hluku zmysel a nebude v neistote z neznámeho,
- vymyslite si spoločne nejaké malé stratégie zvládnutia každého hluku, ktorý môže vašu lásku vystrašiť. Napríklad, zapchajte si uši, zhlboka dýchajte, počítajte, koľko sekúnd uplynie medzi bleskom a hromom, povedzte nejakú vtipnú hlášku, vymyslite vtipný verš, spievajte proti hluku a pod.
- v prípade silného zvuku sa pozrite vášmu drobcovi s úsmevom do očí a povedzte: Fíha, toto bol riadne hlučné však? Čo to podľa teba bolo?
- ďalším spôsobom ako odbúrať strach je hrať sa na „strašenie“. Môžete strašiť vy dieťatko (samozrejme, v normálnej miere), alebo nechajte, aby vystrašilo ono vás. Takýmto spôsobom bude schopné trénovať ovládanie strachu pri rôznych náhlych a neočakávaných zvukoch, ale zároveň si bude vedomé, že aj my dospelí sa môžeme zľaknúť, a že sa nakoniec všetko vráti do normálu. A s úsmevom…:)