Spánok bábätka
O spánku, Plač, Spánková regresia

Prečo sa bábätká často budia

Prečo sa bábätká v noci často budia

Otázku „Prečo sa bábätká v noci často budia“ si kladie mnoho rodičov. Príčin, prečo vaše dieťatko spí v noci aj cez deň veľmi prerušovane môže byť niekoľko (2-3 a viackrát za noc). Často sa stretávame s názormi a mýtmi, že je to normálne a má to tak byť. Nie je to však pravda. Základom dobrého spánku sú vhodné spánkové návyky dieťatka a bábätka od útleho veku a zodpovedný, konzistentný a láskyplný prístup rodiča k spánku. Spánok je totiž pre dieťa aj rodiča mimoriadne dôležitý.

Čo je normálny spánok bábätka

Na základe výskumov (napr. Hysing, 2015) vieme, že nejaké nočné budenie je normálne a prirodzené, najmä u menších bábätiek. Zároveň ale vieme, že toto „normálne nočné budenie“ je vo veku 6-18 mesiacov približne na hranici 1 až 3 nočných budení. Ak sa vaše dieťatko v noci budí častejšie, pravdepodobne sa jedná o problém so spánkovou asociáciou, spánkovým režimom alebo spánkovou hygienou. Bábätko vás naozaj „nepotrebuje“ 10-krát za noc. Maminky často vidia obrovskú zmenu, keď zmenia spánkové návyky svojho bábätka.

Môže byť hladné?

Novorodenci majú veľmi malé brušká a potrebujú sa dojčiť často a málo. Staršie bábätká sa ale už v noci často dojčiť nepotrebujú. Od 4.-5. mesiacov im úplne stačia 2-3 dojčenia alebo kŕmenia. Ak sa dojčíte v noci častejšie máte pravdepodobne problém so spánkovou asociáciou. Tu je pár informácií o tom, prečo sa dojčené deti tak často budia.

Môže ho niečo bolieť?

Ak je bábätko choré alebo ho niečo budí, časté nočné budenie je vtedy úplne prirodzené a normálne. Pokiaľ dieťatko nemá žiadne chronické ochorenie, viac ako niekoľko dní a nocí by časté budenie a zlý denný spánok nemal trvať. Ak áno, vo veci bude niečo iné. Hlboký spánok taktiež znižuje tlak a znižuje pocit bolesti, keď hlboko spíme, bolesť necítime takmer vôbec.

Sú to zuby?

Detičkám idú zuby v priebehu prvých dvoch rokov. To, že vám dieťatko prvé dva roky poriadne nespí, ale so zubami ani náhodou nesúvisí. Zuby môžu dieťatko trápiť niekoľko nocí, ale určite nie mesiace. Spánok bábätka zúbky preto 2-3 roky v vkuse určite netrápia a nespôsobujú 4, 5, 7 a viac nočných budení.

Neukladáte dieťatko spať príliš unavené?

Ak vie vaše dieťatko zaspať bez pomoci, tak sa určite zamyslite nad touto otázkou. Príliš unavené dieťatko má problém zaspať a zobúdza sa zo spánku s plačom, väčšinou po 30 minútach. Ak si myslíte, že bábätko poriadne unavíte a bude spať lepšie, ste na omyle. Zbytočne sa bábätku zvýši stresový hormón kortizol a ten spôsobí, že bábätko bude spať kratšie, prerušovanejšie a mnohokrát bude aj ťažko zaspávať.

Spí vaše dieťatko cez deň 30 minút (ako hodinky) každý spánok a je potrebné ho douspávať alebo už často ani späť nezaspí?

Časté nočné budenie je spôsobené aj spánok rušivou spánkovou asociáciou. Ak vaše dieťatko zaspáva bez pomoci (prsníka, hojdania, kočíka alebo cumlíka, ktorý si nevie dať sám do ústočiek), je možné že sa budí kvôli únave, spánkovej regresii alebo nevhodnému režimu. Ak ale zaspáva s pomocou a budí sa po 30 minútach, máte problém so spánkovou asociáciou.

Vie moje dieťa zaspať bez väčšej pomoci, ktorá by ho urobila odkázaným na túto pomoc v noci dookola?

Snáď najdôležitejšia otázka v súvislosti so spánkom bábätka a malého dieťatka. Väčšina detí zaspáva na prsníku, pri pití mliečka z fľaše, alebo sú hojdané na fitloptách, nosené po dome, kočíkoch, ťapkané, hladkané a pod. Rodičia chcú od narodenia pre dieťatko len to najlepšie a tak mu v dobrej viere pomáhajú zaspať, ako to len ide. Niektoré detičky takto spávajú výborne a dlho a prespia celú noc alebo sa zobudia 1-2krát a tento spôsob uspania im ani rodičom spánok nenarušuje.

Rušivá spánková asociácia

U väčšiny bábätiek a malých detí sa ale vytvorí tzv. rušivá spánková asociácia, kedy si dieťatko spája zaspávanie len s týmto jedným procesom alebo viacerými procesmi a inak zaspinkať nedokáže, lebo nevie. Dieťatko sa teda cez deň začína budievať v 30 minútových intervaloch s plačom a v noci sa môže budiť aj každú hodinu alebo dve. Je preto dôležité dieťatko jemne obklopiť takými asociáciami, ktoré jemu ani vám spánok nebudú natoľko narušovať. Časté nočné budenie preto nie je samozrejmosť, je to skôr výsledok rušivých spánkových návykov.

Deti potrebujú priestor preto, aby sa naučili spinkať menej prerušovane vo forme zdravých spánkových návykov, vhodnej a veku primeranej spánkovej hygieny či vhodnej doby bdenia a režimu denného aj nočného spánku.

Spánok je príliš dôležitý preto, aby sme nad jeho nedostatkom len mávli rukou.

 

Potrebujete pomôcť?