2, O spánku, Spánková regresia

Spánok dvojročných detí

Čo by ste mali vedieť o spánku vášho dvojročného drobca

Spánková regresia je obdobie, keď sa dobrý spáč zrazu začne často budiť alebo odmieta spánok úplne. S malým bábätkom najprv bojujete proti štvormesačnej spánkovej regresii. Neskôr môže prísť  8, 9 a 10-mesačná a ďalšia,  keď oslavujete s vaším drobcom jeden rôčik. V 18-tich mesiacoch vie tiež potrápiť pokojný spánok, a akoby toho nebolo málo, posledná spánková regresia sa objavuje v dvoch rokoch. Prečítajte si, čo môže túto dvojročnú spánkovú regresiu spôsobiť.

Čas bdenia je dlhší

Vaše bábätko rastie a postupne mu stačí menej spánku. Každé dieťa je iné, no mnoho dvojročných potrebuje za 24 hodín v priemere cca 12 hodín spánku, ktorý sa teraz väčšinou deje v noci. Váš drobec v tomto veku možno vzdoruje. Keď má ísť do postele, zaspí neskoro alebo vstane príliš zavčasu. Počas letných mesiacov môže ovplyvniť jeho vnútorné hodiny neskoršie stmievanie sa. Jednoducho nevie zaspinkať, lebo je v jeho detskej izbe príliš veľa svetla. Zatemňovacie závesy a totálna tma na zaspatie robí divy. Tieto prenosné zatemňovacie závesy mám doma a sú skvelá pomôcka, pretože tma podporuje u dieťatka tvorbu melatonínu – spánkového hormónu.

 

Separačná úzkosť

Separačná úzkosť vrcholí okolo 18-tich mesiacov. Môže sa objaviť a zase zmiznúť, až  do obdobia 5-6 rokov. V dvoch rokoch separačná úzkosť pramení zo skutočného strachu. Vaše dvojročné dieťatko sa bojí toho, že ostane samotné alebo s ľuďmi, ktorých nepozná.  Táto úzkosť sa môže objaviť aj preto, že si jednoducho nechce nechať ujsť zábavu. Vie, že keď odídete, nezmiznete, a že nie ste ďaleko.  Ale myslí si, že si užívate zábavu bez neho. A samozrejme nechce, aby ste ho vynechali! Ak sa táto separačná úzkosť objaví akonáhle prejdete cez dvere jeho detskej izby pred spaním (počas dňa alebo noci), môže to narušiť jeho spánok. Nakoniec musíte zostať pri vašom dvojročnom drobcovi v čase šlofíkov alebo večerného spánku až kým nezaspí. Samozrejme je dôležité dieťatko ubezpečiť, že je všetko v poriadku, že všetci ideme spinkať, že ste nablízku, ak vás potrebuje.

 

Odmietanie šlofíka

Okolo dvoch rokov niektoré batoľatá začnú náhle odmietať poobedňajší šlofík. Môže sa stať, že uložíte vášho “veľkáča” do postieľky a celú hodinu sa zabáva, hrá sa, spieva si, rozpráva alebo kričí. Podobne ako pri separačnej úzkosti, náhle odmietanie šlofíkov  sa deje preto, lebo váš drobec nechce nič zmeškať. Čoraz viac si začína uvedomovať, čo chce. Takže ak si nechce ľahnúť, aby si oddýchol, začne vám to dávať patrične najavo. Odmietanie poobedňajšieho spánku môžeme vnímať ako regresiu, pretože veľa detičiek sa nechce vzdať šlofíka až do 3-4 rokov. Najlepším riešením je pokračovať v zaužívanom režime a šlofík ešte nerušiť.  Veľmi malé percento detí v tomto veku prestane úplne cez deň spať. Pokračujte v ponúkaní spánku.

ONLINE PREDNASKY O SPANKU

Zmeny, ktoré narúšajú spánok:

  • Sťahovanie sa do veľkáčskej postele: hoci viac detí prechádza touto zmenou okolo troch rokov, niektorí rodičia urobia tento veľký krok v dvoch rokoch. Pre vášho drobca môže byť ťažšie spinkať počas noci a cez deň nerušene, pretože nová posteľ je pre neho neznáma. Dokonca sa môže stať, že začne využívať výhody postele a slobodu, ktorú mu ponúka. A to aj napriek tomu, že mu budete opakovať stále dookola, aby v nej ostal. Keď sa rozhodnete pre zmenu detskej postieľky dbajte na to, aby bola detská izba zariadená dôkladne a hlavne bezpečne. U väčšiny detí je ale na tento krok príliš skoro. Ak nie hneď, tak postupne začnú pri zaspávaní alebo v noci nekontrolovateľne vyliezať z postele. To má za následok podporu odmietania spánkov a veľmi dlhé zaspávanie. Prečítajte si kedy je čas na veľkú detskú posteľ. Niekedy je tento krok nevyhnutný, lebo dieťa, aj napriek tomu, že je v spacom vaku, z postieľky vylieza a je to otázka bezpečnosti.
  • Učenie na nočník – veľa rodičov začína učiť svoje detičky na nočník okolo dvoch rokov. Ak je váš drobec práve uprostred tohto výcviku, môžete ho nájsť ako sa budí zo spánku a potrebuje použiť nočník. Dokonca aj tí, ktorí ešte nezačali nočníkový tréning, si začínajú čoraz viac uvedomovať svoje telesné funkcie. Pre batoľatá v tomto veku nie je neobvyklé, že sa zobudia skoro ráno kvôli plnému močovému mechúru alebo že sa musia vycikať. Od dvoch rokov si väčšina detí oveľa viac uvedomuje nepríjemný pocit, ktorý spôsobuje mokrá alebo plná plienka. Ak potrebujete poradiť s odplienkovaním, využite moje poradenstvo pri odplienkovaní.
  • Nový súrodenec – okolo dvoch rokov možno pripravujete vášho drobca aj na nový prírastok do rodiny – bračeka alebo sestričku. Pre batoľatá je to obrovská zmena, ktorá im môže spôsobiť úzkosť. S ďalším členom rodiny príde zrejme aj nový režim – pravdepodobne sa úzkosti nevyhnete ani vy, čo znamená, že si nikto z vás neužije veľa spánku.
  • Možno začína mať v noci strach – v tomto veku začína mať váš drobec aj väčšiu predstavivosť. Vďaka nej môže ísť o zábavu, ale aj problém, a to najmä v noci. Veľa detí v tomto veku sa začína v noci báť. Spúšťačom je tma a všetko s tým súvisiace – strašidelné tiene, príšery ukryté pod posteľou… Deti si oveľa viac uvedomujú svet a veci, ktoré im môžu ublížiť. Tento nový strach môže viesť k nočným morám, niekedy dokonca k nočným hrôzam. Dávajte pozor na to, čo cez deň hovoríte dieťatku. Častokrát veci nedomyslíme. Nedávno mi jedna moja skvelá klienta vystrašená písala, že malinká jej pri zaspávaní vystrašene hovorí o nejakom ujovi, keď od nej odchádza. Spoločne sme potom prišli na to, že jej vonku ak od nej ďalej odbehla vždy povedala, aby sa vrátila, lebo ju odnesie zlý ujo. Niekedy malé drobnosti na ktoré deti upozorňujeme môžu prerásť do strachu pri zaspávaní a spánku. Nestrašte deti tmou v štýle, „Tam nechoď, je tam tma“.

Tak ako pri každej regresii, najlepšie urobíte, keď budete dôslední a budete si neustále pripomínať, že nič netrvá večne. Nedovoľte, aby si váš drobec vytvoril zlé návyky, zatiaľ čo sa budete chcieť dostať cez dvojročnú spánkovú regresiu. Ak si už predsa len neviete dať rady a ste zúfalí, pokojne sa mi ozvite. Rada vám pomôžem, aby váš dvojročný drobec spinkal opäť dobre a všetko sme spoločne citlivo vrátili do dobrých spánkových koľají.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Potrebujete pomôcť?