Odmieta váš drobec pitie mlieka z fľaše? Existuje množstvo literatúry o dojčení, problémoch s dojčením, laktačnom poradenstve a pod., no je ozaj len málo dostupnej literatúry o kŕmení z fľaše. Pritom je obrovské množstvo mamičiek, ktoré z nejakých dôvodov (dobrovoľne alebo nútene) nedojčia, a preto sú odkázané len na kŕmenie umelým mliečkom z fľaše. Pitie mlieka z fľaše má tiež svoje úskalia, ktoré sú často podceňované.
Čo ak dieťatko fľašu odmieta?
Stretávam sa s množstvom rodičov, ktorí hovoria, „naše dieťa neznáša fľašu, chytí hysák ešte ju len vidí, nieto si ju dať do úst a sať.“ Vo väčšine prípadov ide pri odmietaní fľaše, resp. averzii voči pitiu mlieka z fľaše dieťatka o „nútenie“ do kŕmenia. Samozrejme, je to vo väčšine prípadov s čo najlepším úmyslom rodiča. „Jedol si málo, ešte by si mal,“ alebo „budeš hladný, vypil si málo“, „mal by si vypiť aspoň 120ml“ alebo „podľa pediatra priberáš málo, mal by si ešte trošku piť“ a podobné myšlienky, ktoré každá jedna maminka, ktorá nedojčí určite mala už v hlave niekoľkokrát. Následne sa veľmi ľahko u detí vytvára tzv. averzia voči kŕmeniu z fľaše. Je to stav, keď sa dieťa snaží vyhnúť kŕmeniu, pretože je pre neho nepríjemné, stresujúce prípadne bolestivé.
Rozpoznajte príčinu
Dôležité je rozpoznať príčinu averzie. Či ide o psychologické (nepríjemné a stresujúce pocity pri kŕmení) alebo fyzické príčiny (bolesť, nekomfort pri kŕmení, napríklad v prípade diagnóz ako reflux, intolerancie alebo alergie na bielkovinu kravského mlieka atď.).
Najčastejšie chyby, ktoré my ako rodičia robíme, sú:
- Snaha kontrolovať pitie dieťatka namiesto podpory, ktorú by sme mu mali dať
- Množstvo potrebného mlieka pre dieťa v danom veku je u nás často preceňované
- Normálny a priemerný nárast váhy je častokrát mylne zamieňaný za slabý váhový prírastok
- Domnienka, že slabý nárast dieťatka, je vždy spojený s tým, že nevypilo dostatok mlieka.
Vylúčte ochorenie
Je veľmi dôležité prvotne vylúčiť prípadné ochorenia spojené so žalúdkom, trávením a pod. Avšak, v mnohých prípadoch maminky prichádzajúce s deťmi do poradní za lekárom tvrdia, že ich dieťa málo papá. Keď sa podarí tak vypije mlieko na dva alebo viackrát a aj tak to nie je očakávané potrebné množstvo. Potom ale dieťatko zvracia, pretože už má príliš veľa mlieka v brušku. Takto podaný príbeh pediatrom často evokuje reflux dieťatka. Automaticky im predpisujú (hlavne v západných krajinách) nejaké podporné lieky na lepšie trávenie mlieka. Zvykne sa to zameniť s intoleranciou na mlieko. Potom sa začína hľadanie iného „vhodného mlieka-formuly“, pričom pôvodne užívané mliečko samotné dieťatku neškodí. Škodí mu len spôsob, akým je podávané, resp. množstvo, o ktorom rozhoduje rodič, čo nie je správne.
Štyri zlaté pravidlá pri averzii voči pitiu mlieka z fľaše
Autorka zaujímavej knihy „Your baby s bottle-feeding aversion“ veľmi elegantne hovorí o 4 tzv. zlatých pravidlách, ktoré treba pri odmietaní fľaše dodržať. Dosiahneme tak odstránenie averzie a návrat k spokojnému dieťatku, ktoré má radosť zo sania z fľaše, a ktoré reálne aj prijme potrebné množstvo mlieka.
Žiadne nútenie, tlak pri kŕmení
Treba si uvedomiť, že dieťa vie koľko chce a potrebuje piť a tiež kedy je hladné. Jediné o čom rozhoduje rodič je, že aké mlieko zarába, ostatné je na dieťati. Nútením pri pití z fľaše sa myslí aj to, že rodič popri pití zabáva dieťa, len aby pilo, skúša rôzne triky, odpútava pozornosť, stále však ide o pitie nútené, zväčša proti vôli dieťatka.
Žiadne kŕmenie počas spánku
Ak je dieťatko v nízkom veku (7-8mes a menej) a reálne potrebuje ešte piť v noci mliečko, je samozrejmé, že mu ho ponúkneme. Ide ale o to, aby sa dieťatko v noci napilo v bdelom stave a nie v spánku. Každé jedno kŕmenie v spánku (čo na jednej strane možno rodičia vyhodnotia ako lepšie, keďže je sprevádzané menším odmietaním fľaše a spojené s menšími bojmi a stresom okolo kŕmenia, ktoré počas dňa zažívajú) len podporí to, že v bdelom stave bude odmietanie ešte väčšie a averzia sa len vystupňuje. Preto z dlhodobého hľadiska kŕmenie v noci počas spánku nie je riešením ako odstrániť túto averziu.
Žiadne podávanie mlieka v poháriku
Pri snahe zbaviť sa týchto nepríjemných chvíľ, ktorými sa každé averzívne kŕmenie stane, keď maminka musí bojovať s dieťatkom v snahe dostať do neho aspoň niečo máličko mliečka, je dôležité dodržať to, že dieťa kŕmime len z fľaše. Žiadne podávanie mlieka v poháriku, so slamkou či pri menších deťoch po lyžičkách nie je ideálne. Každé ponúknutie mlieka inak ako z fľaše len podporí to, že bude odmietať fľašu lebo vie, že môže prijať mliečko napríklad aj zo slamkového pohárika. To je pre dieťa v danej chvíli vyhodnotené ako príjemnejšie a menej stresujúce.
Nechajte dieťatko viesť samé
Je to presne o tom, že dieťa vie, kedy je hladné a koľko potrebuje piť, aby bolo sýte. Od 3 mesiacov, dieťa dáva jasne najavo, „povolenie dať mu fľašu do úst“. Je schopné fľašu rozpoznať a vie si ju odstrčiť, resp. odvrátiť hlavu, keď chce vyjadriť odmietnutie mlieka. Takisto od narodenia deti vedia ukončiť kŕmenie, tým že vytlačia cumeľ, resp. prsník z úst, keď dojedli. Prečo je to tak, že maminky ktoré dojčia, akonáhle dieťa dokoja vedia a majú takmer istotu, že dieťatko dojedlo, pretože pustilo prsník (hoci nevedia koľko reálne z prsníka vypilo)? Kdežto maminky, ktoré kŕmia z fľaše majú tendenciu ponúkať mlieko opakovane aj po jasnom odmietnutí dieťatka v domnení „ešte by si mal trošku vypiť, resp. isto ti to nestačilo, atď“.
Tabuľkové množstvá sú skrátka často nadhodnotené až príliš. Rodičia sa toho mylne držia a dochádza práve k tomu, že deti nútia piť. Myslia si, že pijú málo v porovnaní s tým, čo by mali tabuľkovo vypiť.
Ak ste sa stretli, resp. práve sa pasujete s averziou voči kŕmeniu z fľaše, tieto kroky vám pomôžu prekonať to spoločne s vaším dieťatkom. Dosiahnete stav harmonického a pokojného rituálu kŕmenia bez bojov a stresov, či už pre vás alebo pre dieťa.
Uistite sa, že je dieťatko zdravé
Ak si myslíte, že má vaše dieťatko averziu voči kŕmeniu, uistite sa najprv, že jeho zdravotný stav je v poriadku. Každé ochorenie zníži apetít a tiež šancu na úspešné vyriešenie averzie. Dieťa musí byť schopné piť z fľaše vývinovo. Resp. ak je nejaký problém, diskomfort v ústach (uzdička), tiež to sťažuje proces, preto treba všetky tieto okolnosti najprv vylúčiť, kým sa pustíme do práce.
Plánujte si celý proces
Pracovať na averzii a vidieť výsledky trvá cca 2 týždne. Záleží samozrejme od temperamentu dieťatka a tiež konzistencie rodiča. Spravte maximum preto, že v priebehu týchto 2 týždňov bude dieťa doma v najznámejšom a pre neho najbezpečnejšom prostredí. Prostredie mu nemeňte, obmedzte počet ľudí, ktorí kŕmia dieťa na dvoch (otec-mama, resp. mama-babka). Zabezpečte si sami podporu členov rodiny, ak je viac súrodencov, nech chápu, že teraz potrebuje to dieťatko, ktoré chceme naučiť spokojne piť z fľaše viac pozornosti a bude mať prednosť. Nech vám je partner/mama podporou v tom čo robíte, aby ste naspäť nespadli do nútenia, ktoré len podporí averziu dieťaťa voči fľaši.
Motivujte dieťa ku kŕmeniu
Motivujte dieťa ku kŕmeniu. Najlepšou motiváciou piť z fľaše pre dieťa je prirodzene hlad. Stopnite teda kŕmenia počas spánku, ideálne aj dojčenie a príkrmy dočasne obmedzte. Nedávajte piť mliečko inak ako z fľaše.
Nasledujte priania svojho dieťatka
Vyhnite sa tomu, že ho do niečoho tlačíte proti jeho vôli. Dieťa potrebuje opäť nadobudnúť voči vám dôveru. Ak ho budete do pitia nútiť, ďalšie pitie odmietne automaticky. A to aj napriek tomu, že ho už nútiť nebudete. Bude totiž očakávať ten nepríjemný pocit, že muselo piť nasilu, ktorý s tým má spojený. Aj v procese zlepšovania a odstraňovania averzie dochádza spočiatku len k malým množstvám mliečka, ktoré deti vypijú. Je to práve preto, že obozretne vyhodnocujú stav, či pijú preto samé, že chcú a či nezakročia znova rodičia, ktorí ich budú nútiť piť ďalej hoci samé už nechcú. Prvé razy sa preto počíta aj s miernou stratou váhy, čo je prirodzené.
Podporte spánok dieťatka
Pokiaľ je dieťa unavené, chce menej papaťn a naopak unavené dieťa, ktoré je hladné, ťažko zaspáva. Snažte sa sledovať spánkové potreby dieťatka, doprajte mu tak denný ako i nočný spánok priamo úmerne jeho veku. Nezačínajte so zlými spánkovými návykmi, ktoré len dočasne pomôžu uspať dieťa, no v dlhodobej miere len uškodia. Naučte dieťatko spať samé bez pomoci cumlíka, hojdania, hladkania, či inej vašej pomoci. Nekŕmte dieťa na uspatie, sledujte príznaky únavy dieťatka počas dňa. Berte v úvahu rôzne vývinové zmeny, ktoré prirodzene spánok dieťatka narúšajú. Nie každé zobudenie, či zlá noc dieťatka, je zaručene o hlade!
Celý proces odstraňovania averzie podľa tejto autorky môžeme časovo smerovať na cca dva týždne, kde postupne hovoríme, že dieťa už nie je averzívne voči satiu z fľaše. Má to postupné kroky, dieťa si prejde slabším apetítom, ale aspoň začína jesť, postupne papá viac a nakoniec prijíma mliečko s radosťou a bez stresu, čo je cieľom. Dôležité je, aby ste boli dôslední a konzistentní a nespadnúť do opätovného ponúkania fľaše, resp. do ponúkania aj napriek jasným signálom odmietanie fľaše.
Čo je responzívne kŕmenie z fľaše?
Potrebujete pomôcť?