Bezpečný spánok, O spánku, Spánok detí

Poloha jazyka pri spánku a dýchanie ústami

Aj vy máte doma dieťatko, ktoré má pri spánku otvorenú pusu? Prípadne máte doma dieťatko, ktoré aj počas dňa funguje neustále s otvorenými ústami? Pri týchto príznakoch spozornite a situáciu nepodceňte. Je až alarmujúce, koľko detí bežne spí a cez deň funguje s otvorenými ústami.

Prečo sú ale neustále otvorené ústa problém?

Zhrniem vám tie najvýznamnejšie dôvody.

Po správnosti sa máme nadychovať nosom a vydychovať ústami. Takýmto spôsobom dochádza k správnemu okysličovaniu krvi a teda aj mozgu. Ak dýchame ústami, krv sa dostatočne neokysličuje a napr. pri spánku si dieťa dobre neoddýchne. Aj napriek tomu, že spí veľa hodín, spánok je nekvalitný a dieťatko sa budí s kruhmi pod očami a je ospalé počas dňa.

V dôsledku nesprávneho dýchania môže byť dieťatko počas dňa veľmi spavé, hyperaktívne, ale aj nervózne, hysterické. Často potom dostáva dieťa nálepku „zlého“ dieťaťa alebo mu je priraďovaná ADHD (napriek tomu, že dieťatko sa vyvíja typicky).

Skúste mať otvorené ústa a dýchať nosom. NIE NEJDE TO.

Aké sú najčastejšie príčiny dýchania ústami?

Problémom je často práve jazyk. Najnovšie výskumy a teórie nám ukazujú, že poloha jazyka pri spánku (aj celodennom fungovaní v pokoji) hrá významnú úlohu v tom, ako dýchame a teda ako prežívame dni aj noci.

  • krátka, pevná predná ale aj zadná jazyková uzdička môžu viesť k tomu, že jazyk sa pri spánku nezdvihne do prirodzenej a správnej polohy, teda neoprie sa o horné podnebie, čo vedie k otvoreným ústam a dýchaniu ústami.. Dýchanie s jazykom dole je veľmi nepohodlné a nekvalitné dýchanie. Rovnako pri spánku môže jazyk opretý o spodné zuby zapadať (vplyvom gravitácie) a spôsobovať nočné budenia (čo môže viesť až k obštrukčnému spánkovému apnoe).
  • zväčšená nosná mandľa alebo krčné mandle spôsobujúu tiež dýchanie ústami (chrápania aj obštrukčného spánkového apnoe). Ak aj má dieťa správnu polohu jazyka pri spánku, v dôsledku blokovania horných dýchacích ciest, dýcha ústami. Keďže dýchať ústami s jazykom opretým o horné podnebie je nemožné, dieťa dá automaticky opäť jazyk dole. Situáciu po dohode s lekárom ORL riešte a neodkladajte.
  • cumlíky alebo aj celonočné spanie na prsníku u starších detí môže viesť k tomu, že spia nepokojne, lebo bez pomôcky spať nevedia a zároveň sa im zle dýcha. Uspávanie dieťatko spôsobom , kedy má ústa voľné, dokáže situáciu riešiť.

Odkladanie riešenia tohto problému môže viesť k tomu, že si dieťatko vytvorí zlozvyk. Jazyk je totiž sval a funguje na princípe svalovej pamäte. Odstraňovanie zlozvyku je niekedy náročnejšie ako predchádzanie samotného problému. Ak máte dieťatko, ktoré je už staršie a dýcha ústami, vaša prvá cesta by mala smerovať k špecialistovi ORL a potom odporúčam osloviť skúseného logopéda, ktorý dieťatku pomôže.

Zdroje:

Fregosi RF, Ludlow CL. Activation of upper airway muscles during breathing and swallowing. J Appl Physiol (1985). 2014 Feb 1;116(3):291-301. doi: 10.1152/japplphysiol.00670.2013. Epub 2013 Oct 3. PMID: 24092695; PMCID: PMC3921357.

Kier, WM., Smith, KK. Tongues, tentacles and trunks: the biomechanics of movement in muscular-hydrostats. Zoological Journal of the Linnean Society. 1985.