Časté nočné budenie, Dojčenie, Novorodenci, Novorodenci 0-3 mesiace, O spánku

Popôrodná psychóza

POPÔRODNÁ PSYCHÓZA

Mnohé z nás si myslia, že sa nám to nemôže stať. A predsa, 1 z 500 mamičiek tento vážny zdravotný stav zažije. Sama poznám viaceré maminky, ktoré toto ochorenie postihlo a bojovali s ním aj niekoľko mesiacov, kým sa z toho dostali. Popôrodná psychóza je ochorenie duše, ktoré dokáže zamávať s celou rodinou okolo chorej maminky. 

Popôrodná psychóza nie je baby blues a nie je to ani popôrodná depresia. Ochorenie popôrodná psychóza je závažný zdravotný stav, ktorý sa môže objaviť už niekoľko hodín po pôrode, prípadne niekoľko dní po pôrode. 

Príznaky popôrodnej psychózy

Tento závažný psychický stav najčastejšie sprevádzajú príznaky, medzi ktoré patria:

-halucinácie

-nereálne predstavy a podozrenia

-manické stavy (rýchle rozprávanie, pocity v štýle “som na vrchole sveta” a pod.)

-depresívne stavy

-rýchle zmeny nálad

-strata zábran

-nepokoj

-stavy zmätenia

-netradičné správanie

a iné.

 

Aj napriek tomu, že príčiny popôrodnej psychózy nie sú úplne jasné, vieme, že zvýšené riziko majú maminky, ktorým diagnostikovali bipolárnu poruchu, mali v rodine históriu psychických a mentálnych porúch. Popôrodná psychóza sa častejšie môže vyskytnúť v prípade, pokiaľsa u vás vyvinula psychóza po predchádzajúcom pôrode alebo v minulosti.

Čo robiť?

Pokiaľ po pôrode pociťujete vyššie uvedené príznaky alebo niekto vo vašom okolí, nevyhnutne vyhľadajte okamžite a bezodkladne pomoc. Ak sa vy alebo niekto vo vašom okolí necíti dobre a javí známky tohto ochorenia, kontaktujte:

-obvodného lekára

-psychiatra

-pokiaľ je situácia tak vážna, že mát obavy o zdravie a životy mamičky a bábätka, kontaktujte urgent/pohotovosť.

 

Formy liečby určí lekár. Môže sa jednať o psychologickú liečbu, medikamentóznu liečbu prípadne iné formy pomoci.

Počas zotavovania sa z popôrodnej psychózy je veľmi dôležité okolie partner, rodina, priatelia. Mamičky majú často pocity viny, za to ako sa cítili. Je dôležité hovoriť v spoločnosti otvorene o tom, že za toto ochorenie mamičky nemôžu. Potrebujú našu pomoc a podporu.