výživa pre lepší spánok
Časté nočné budenie, O spánku

Výživa pre lepší spánok

Neexistuje síce zázračná spánková diéta, avšak existujú jedlá ktoré spánok podporujú a jedlá, ktoré zaspávanie a spánok narušujú. Výživa pre lepší spánok existuje a je dobré myslieť na to, ak chcete dopriať sebe aj vášmu dieťatku čo najkvalitnejší spánok.

Vo všeobecnosti pamätajte na to, že chceme ponúkané jedlo prispôsobiť veku dieťatka. Príliš skoré prikrmovanie (pred 4. mesiacom) môže spánok zhoršiť, rovnako ako ponúkanie príkrmov na ktoré detský tráviaci systém ešte nie je pripravený. 

Uprednostňujte na večeru potraviny, ktoré obsahujú tryptofan, aminokyselinu podporujúcu tvorbu melatonínu, spánkového hormónu. Vyhnite sa potravinám, ktoré obsahujú veľa tukov, fast foodu, soliam, kofeínu, čokoláde a sladkým jedlám. 

Tryptofán obsahujú napr.:

-morčacie mäso

-mlieko a mliečne výrobke (ak nie je prítomná u dieťatka alergia)

-materské mlieko

-orechy napr. mandle

-vajcia

-ryby

-obilniny napr. ovos

Vyhnite sa:

-kakavkám pred spaním

-krupičkám s cukrom a grankom

-rezníkom a spol. :-), teda vyprážaným a ťažkým jedlám s vysokým obsahom nezdravých tukov

-sušenému ovociu a ovociu s vysokým obsahom vlákniny (ktoré môže nafukovať a preháňať)

-kofeínovým nápojom a tmavým čajom

Spánok vášho dieťatka len na tom, čo večeria nestojí a je zložený z rôznych faktorov, ktoré ho ovplyvňujú. Pri našej práci sa v Lepšom spánku bábätiek sústredíme holisticky na všetky tieto aspekty detského spánku tak, aby sme vám pomohli citlivo a odborne zlepšiť spánok vášho dieťatka (od narodenia do 6 rokov).

Potrebujete pomôcť?