Novorodenci, O spánku, Zaspávanie

Prečo je zavinutie novorodenca dôležité

Často ma kontaktujú maminky, ktoré trápi, že sa im malinké bábätká vo veku 3 týždňe až 3.-4. mesiace budia na trhanie telíčka po 10-15-20 minútach spánku. Inokedy je problémom trhnutie pri ukladaní bábätka do postieľky po jeho uspaní na rukách alebo dojčením. V obrovskej väčšine prípadov je príčinou prirodzený Morov reflex – ľakový reflex, ktorý majú všetky bábätká a ktorý vymizne niekedy medzi 4.-6. mesiacom.

Spánok je ale pre novorodenca a malinké bábätká veľmi dôležitý. Ak bábätko málinko spí, tak sa mu kumuluje únava, je nervózne, podráždené, unavené. Horšie sa dojčí, horšie zaspáva a ešte horšie spí.

Ako funguje spánok bábätka od narodenia do obdobia 3.-4. mesačnej regresie

Spánok novorodenca je veľmi špecifický. Dieťatko prvé 3 týždne prakticky len spí, kojí sa/kŕmi sa a opäť spí. Novorodenci trávia väčšinu spánku (50%) v tzv., REM fáze. Je to fáza spojená so snívaním a vývinom mozgu novorodenca. Tátp fáza je typická mykaním, pohybom očí. Spánok novorodenca je iný ako spánok dospelého

U novorodenca je vzor spánkového cyklu iný. Keď „konečne“ zaspí, vchádza okamžite to REM fázy (ľahkého spánku). Ich oči môžu byť pootvorené, hýbe sa („cuká“) im telo. Počas tejto fázy sú bábätka veľmi ľahko zobuditeľné. Ak teda dieťatko položíte už v tejto fáze, môže sa stať, že sa presne v tom momente ako ho položíte preberie. Začne hýbať rukami a samé sa budiť vlastnými rúčkami (ak nie sú zavinuté) a celé uspávanie môže začať odznova.  Novorodenec môže zostať v takejto ľahkej fáze aj 25-35 minút.

Morov reflex

S tým ako funguje spánok je úzko spätý Morov reflex. Je to prirodzený a vrodený reflex, ktorý má každé bábätko a ktorý vymizne niekedy medzi 4.-6. mesiacom. Hlavným prejavom tohto reflexu je tzv. vystrelenie rúk aj nôh, praľaknutie a plač. Je to primitívny reflex pri ktorom sa bábätko snaží zachytiť o matku a vyhnúť nebezpečenstvu. Navodiť ho môže pobyt na chrbátiku, prudší pohyb s bábätkom nadvihnutie rúčky či nôžky do vzduchu, preľaknutie na nejaký senzorický podnet.

V oblasti spánku toto znamená, že novorodenca v REM spánku (čo je 50% času, ktorý spí) môže telíčkom mykať a toto mykanie (ktoré zažívame aj my, keď zaspávame) naštartuje Morov reflex, preľaknutie a plač a teda totálne prebudenie bábätka a následne super krátky spánok.

Zavinutie

Zavinutie blokuje Morov reflex a predlžuje bábätku spánok. Bábätku dáva pocit bezpečia ako v maternici. Bábätko by ste mali zavinovať pevne do ulitky (je vhodnejšia) alebo do mušelínovej plienky ešte kým je pokojné a spokojné. Skvelou voľbou pre zaviunutie novorodencov sú zavinovačky od MIMI original. Ak zavinutie nie je pevné, dieťatko môžu rúčky rušiť. Zavinutie je vhodné, kým sa bábätko nezačne pretáčať v čase bdenia na bok alebo brucho.

 

Dôležité upozornenie v súvislosti s bezpečným spánkom novorodenca.

Bábätko ukladajte na spánok vždy na chrbátik, zavinuté, cez deň ho majte pri sebe v dohľade. V postieľke by nemali byť vankúše, prikrývky ani iné predmety. Dieťatko by malo ležať na pevnej podložke. Ak pozorujete, že sa bábätko začalo pretáčať zavinutie zrušte.

Ak sa rozhodnete s bábätkom spať v jednej posteli, prosím prečítajte si tieto odporučenia o bezpečnom bedsharingu