O spánku, Reflux

Reflux a spánok

Reflux a spánok

GERD je oficiálnym názvom, ktorý my rodičia voláme reflux. Ak máte doma bábätko s refluxom, tak práve zisťujete, čo to znamená nevyspatie. Reflux a spánok sa nemusia navzájom vylučovať, ale reflux môže do určitej miery spánok komplikovať, ak rodičia nenastavia bábätku vhodné podmienky pre spánok.

Príznaky refluxu

Najčastejším typickými príznakmi refluxu sú:

 1. Vygrckávanie a zvracanie
 2. Neustále čkanie
 3. Problém s dojčením, či pitím UM
 4. Chronické podráždenie
 5. Nespokojnosť bábätka, keď leží na chrbátiku
 6. Poruchy spánku
 7. Chronický kašel alebo zápcha

*z knihy Colic Solved, od Bryana Vartabediana – je to skvelý zdroj čítania pre rodičov, ktorí majú doma dieťatko s refluxom

Ak pozorujete u vášho bábätka niektoré z týchto príznakov, konzultujte situáciu s pediatrom. Pediater vás na základe posúdenia situácie môže poslať na vyšetrenie, kde sa reflux potvrdí alebo vyvráti. Len samotné zlé spanie neznamená, že má dieťatko reflux. V tomto prípade pôjde skôr o spánkový problém.

Typickým príznakom refluxu je vygrckavanie. Čoraz častejšie deti trpia tichým refluxom. Ak je vaše dieťatko nespokojné práve v momente, keď ho položíte tesne po dojčení alebo kŕmení môže to byť práve tichý reflux.

Prečo reflux zhoršuje spánok

Je to z časti preto, lebo neustále vracanie sa mliečka a tráviacich tekutín poškodzuje a dráždi dieťatku pažerák a spôsobuje nepríjemný pocit, pocit pálenia a nespokojnosti. Deťom sa odporúča miesto rovnej podložky radšej vyvíšené ležanie napr. vo forme vankúšového klinu. Reflux a spánok nie je katastrofa.

 • Značte si časy kŕmenia a momenty nespokojnosti, pomôžu vám nájsť vhodný čas kŕmenia. Nekŕmte dieťatko tesne pred spánkom. Dajte mu čas stráviť mliečko, skôr ako bude ležkať na chrbátiku.
 • Držte dieťatko vo vyvýšenej polohe počas dojčenia a následne vo viac vyvýšenej polohe 20-30 stupňov po dojedení, kým sa väčšina mliečka nestrávi (aj v noci).
 • Vyvýšte postieľku alebo dajte bábätku napríklad tento špeciálny vankúšový klin, ktorý veľmi odporúčam.
 • Veľmi odporúčam zbaviť postupom času po novorodeneckej fáze (v spánkovej oblasti 0-4 mesiace) vaše bábätko spánkových asociácii. Je prirodzené, že chceme bábätko tíšiť a pomáhať mu zaspať, ak vieme, že ho niečo trápi. Žiaľ niektoré uspávania a tíšenia môžu v konečnom dôsledku spôsobiť to, že dieťatko sa budí v noci ešte častejšie a maminka aj dieťatko sú ešte viac nevyspaté. Ak si neviete rady so spánkom vášho dieťatka, naučte ho tu spinkať lepšie.

Lepší spánok bábätka s refluxom

Skôr, ako začnete učiť vaše dieťatko spinkať, uistite sa, že reflux je pod kontrolou. Väčšina detičiek už po období 4. mesiaca netrpí závažným refluxom a jeho príznaky a potiaže postupne vymiznú. Závažný reflux riešte  najskôr s pediatrom (prípadne gastroenterológom), ktorý nastaví liečbu a následne môžete začať riešiť spánok.