Blíži sa Veľká noc a mnohí z nás ju budú tráviť na cestách. Tento čas je typický cestovaním alebo prijímaním návštev, obedmi u starých rodičov a šibačmi.
Všetky tieto aktivity dokážu bábätko, či malé dieťatko veľmi prestimulovať, čo môže mať v konečnom dôsledku negatívny dopad na jeho zaspávanie a spánok. Výsledkom je nervózna bába a všetci ostatní.
Tu je pár tipov, ako zvládnúť tieto sviatky s čo najmenšou ujmou. 🙂
Cestovanie
Cestujte v čase najdlhšieho spánku dieťatka. Pokúste sa o udržanie vášho režimu aj pri cestovaní, samozrejme v rámci možností. Prispôsobte ale načasovanie cestovania spánku. Snažte sa okolo ukončenia spánkových cyklov nezastavovať, aby ste dieťatko po 30-45 minútach neprebrali zastavením auta aleto tresnutím dverami. 🙂
Pre deti, ktoré v autosedačke nespia (aj také sú 🙂 žiaľ, budete musieť cestovať presne v čase, kedy dieťatko nespí a ak to vyjde aj na spánok, pravdepodobne to bude krátky, 30 minútový spánok. Alternatívou je, načasovať si cestu na dlhší čas a keď je čas spánku, zastaviť na pumpe alebo odporčívadle, naložiť bábätko do nosiča, kočíka a uspať v ňom. Následne viete, či si môžete dovoliť ho preložiť, alebo si dáte hodinovú prechádzku. 🙂 Vyplatí sa vám to, pretože nie je nič horšie ako cestovať 3-4 hodiny s non stop plačúcim bábätkom. 🙂 Hlavne pre šoféra a aj bábätko, ktoré je nespokojné a unavené.
Zaspávanie na novom mieste
Zoberte si toho so sebou z domu čo najviac. Ak máte cestovanú postieľku, vezmite aj tú. Ak máte postieľku u babky, vezmite napr.: plachtu, povlečenie na vankúš (ak má vaše bábo 12+ mesiacov), biely šum, mojkáčika, spací vak. Auto odvezie :-). Nezabudnite na vytvorenie tmy. Veľmi odporúčam prenosné zatemňovacie závesy, s ktorými tmu vytvoríte všade.
Maminky, ktoré uspávajú dojčením, vezmite si prsko. 🙂
Ak spíte s bábätkom, vytvorte aj na novom mieste čo najbezpečnejšie prostredie pre spoločný spánok.
Deti sú často prestimulované z nového prostredia a všetkých naokolo, ktorí ich chcú pestovať a prihovárajú sa im. Zoberte preto bábätko z rušného prostredie aspoň 20-30 minút pred plánovaným spánkom, aby malo čas sa upokojiť a nastaviť na to, že ide spinkať.
Režim
Veľmi odporúčam dodržiavať váš stabilný režim aj na „dovolenke“. Denný spánok a nočný spánok sú prepojené. Najmä u malých bábätiek a detičiek do 18-24 mesiacov, sa naťahovanie večierky a spánkov nevyplatí. Detičky sa zbytočne prestimulujú a preunavia a nikto z toho v konečnom dôsledku zábavu mať nebude. Každý z nás už pomalinky vie, koľko režimového vybočenia si môže dovoliť. 🙂 Takéto malinké sú naše deti krátko a preto odporúčam vložiť sa do úlohy rodiča a zodpovedne k spánku pristúpiť aj počas Veľkej noci. 🙂
Najväčšia zábava to bude s vyspinkaným a oddýchnutým bábätkom, či?
Prajeme vám s Karolínkou a celou rodinkou krásnú, veselú ale aj pokojnú Veľkú noc. 🙂
Spánku zdar!
Potrebujete pomôcť?