Rytmické pohyby počas spánku – prehľad a fakty
Spánkové rytmické pohyby (RMD – Rhytmic Movement Disorder) sú opakované pohyby tela, hlavy i končatín. Objavujú sa počas ospalosti, zaspávania alebo samotného spánku vášho dieťatka. Môžu byť sprevádzané hlasnými zvukmi, preto je normálne, ak ste z toho znepokojení či vyčerpaní. Takáto rytmická aktivita sa neklasifikuje ako porucha. O poruchu ide jedine v prípade, ak narúša podstatne nočný spánok alebo sa spája s rizikom úrazu. Zranenia spôsobené rytmickými pohybmi však doposiaľ neboli zaznamenané.
Kým si opíšeme jednotlivé typy rytmických pohybov, je dôležité, aby ste vedeli niekoľko základných faktov. Rytmické pohyby patria k fyziologickým prejavom v detskom veku. Môžu sa objaviť hocikedy v noci, keď dieťatko už takmer spí. No existujú prípady, keď sa RMD vyskytnú aj počas denných aktivít.
Rozoznávame tri typy rytmických pohybov (RMD):
- Kolísanie tela (Body rocking) – dieťa sa môže dať v postieľke na ruky a kolienka a rytmickým kývavým pohybom hojdá celým svojím telíčkom. Môže sa to diať aj počas sedenia vo vrchnej časti trupu.
- Búchanie hlavou (Head banging)– väčšinou sa deje, keď dieťatko leží na brušku tváričkou nadol. Zdvíha hlavičku alebo celé telo a potom udrie hlavou do vankúša alebo matraca. Toto opakuje stále dookola. Aj v tomto prípade sa môže rytmický pohyb objaviť, keď dieťatko sedí. Bude búchať zátylkom do steny alebo do zadného čela postele. Kolísanie tela a búchanie hlavou sa môžu navzájom kombinovať.
- Otáčanie hlavou zo strany na stranu (Head rolling) – dieťatko väčšinou leží na chrbátiku a krúti hlavou hore dole. Búchanie hlavou je najrušivejšou formou rytmických pohybov. Ako som už spomínala vyššie, rytmické pohyby u dojčiat a batoliat predstavujú len malé riziko vážneho zranenia.
K menej bežným formám rytmických pohybov patrí:
- otáčanie tela zo strany na stranu (Body rolling)
- údery končatín (Leg banging)
- pohyby a otáčanie končatín (Leg rolling)
Rytmické pohyby sú rýchle, ich tempo sa môže meniť. Jedna epizóda väčšinou trvá 15 minút. Ak sa váš malý drobec práve nachádza v takomto stave, je možné prerušiť ho inými vonkajšími podnetmi – hlukom, oslovením či dotykom. Deti si väčšinou tento stav ráno nepamätajú. Je dôležité, aby ste sa o tom rozprávali aj s ostatnými členmi rodiny či opatrovateľkou vášho malého drobca.
Potrebujete pomôcť?