O spánku, Plač, Spánková regresia, Zaspávanie

Rytmické pohyby počas spánku

Rytmické pohyby počas spánku – prehľad a fakty

Spánkové rytmické pohyby (RMD – Rhytmic Movement Disorder) sú opakované pohyby tela, hlavy i končatín. Objavujú sa počas ospalosti, zaspávania alebo samotného spánku vášho dieťatka. Môžu byť sprevádzané hlasnými zvukmi, preto  je normálne, ak ste z toho znepokojení či vyčerpaní. Takáto rytmická aktivita sa neklasifikuje ako porucha. O poruchu ide jedine v prípade, ak narúša podstatne nočný spánok alebo sa spája s rizikom úrazu. Zranenia spôsobené rytmickými pohybmi však doposiaľ neboli zaznamenané.  

 

Kým si opíšeme jednotlivé typy rytmických pohybov, je dôležité, aby ste vedeli niekoľko základných faktov. Rytmické pohyby patria k fyziologickým prejavom v detskom veku. Môžu sa objaviť hocikedy v noci, keď dieťatko už takmer spí. No existujú prípady, keď sa RMD vyskytnú aj počas denných aktivít.

 

Rozoznávame tri typy rytmických pohybov (RMD):

  1. Kolísanie tela (Body rocking) – dieťa sa môže dať v postieľke na ruky a kolienka a rytmickým kývavým pohybom hojdá celým svojím telíčkom. Môže sa to diať aj počas sedenia vo vrchnej časti trupu.
  2. Búchanie hlavou (Head banging)– väčšinou sa deje, keď dieťatko leží na brušku tváričkou nadol. Zdvíha hlavičku alebo celé telo a potom udrie hlavou do vankúša alebo matraca. Toto opakuje stále dookola. Aj v tomto prípade sa môže rytmický pohyb objaviť, keď dieťatko sedí. Bude búchať zátylkom do steny alebo do zadného čela postele. Kolísanie tela a búchanie hlavou sa môžu navzájom kombinovať.
  3. Otáčanie hlavou zo strany na stranu (Head rolling) – dieťatko väčšinou leží na chrbátiku a krúti hlavou hore dole. Búchanie hlavou je najrušivejšou formou rytmických pohybov. Ako som už spomínala vyššie, rytmické pohyby u dojčiat a batoliat predstavujú len malé riziko vážneho zranenia.

 

K menej bežným formám rytmických pohybov patrí:

  • otáčanie tela zo strany na stranu (Body rolling)
  • údery končatín (Leg banging)
  • pohyby a otáčanie končatín (Leg rolling)

Rytmické pohyby sú rýchle, ich tempo sa môže meniť. Jedna epizóda väčšinou trvá 15 minút. Ak sa váš malý drobec práve nachádza v takomto stave, je možné prerušiť ho inými vonkajšími podnetmi – hlukom, oslovením či dotykom. Deti si väčšinou tento stav ráno nepamätajú. Je dôležité, aby ste sa o tom rozprávali aj s ostatnými členmi rodiny či opatrovateľkou vášho malého drobca.

 

Potrebujete pomôcť?