Rozprávky a zlé sny
Nočné budenie, Nočné mory, O spánku

Rozprávky a zlé sny

Neviem ako u vás doma, ale moja Karolínka (takmer 5 ročná) má veľký strach z pozerania rozprávok, kde sa objavuje prítomné zlo. Pozretie Popolušky, Na vlásku a iných krásnych rozprávok, či už ich čítanie je pre nás tabu. Keďže Karolínka má veľkú fantáziu a rozprávky veľmi prežíva, v momente ako sa objaví negatívny hrdina sa zľakne a musíme to vypnúť. U detičiek je toto bežné. Nie vždy totiž ešte vedia vyhodnotiť, čo je skutočnosť a čo fikcia. Iné deti si naopak rozprávku aj v strachu pozrú a následne majú v noci zlé sny.

Rozprávky v TV alebo čítané z knižky sú krásnou súčasťou detského života. Malé deti veľmi prežívajú strach kvôli nedostatku skúseností a schopností ako s ním naložiť.

Je zásadné vyberať rozprávky a ich obsah tak, aby boli primerané vývinovému stupňu dieťatka. Uprednostnite rozprávky, ktoré už poznáte. Prečítajte si vopred rozprávku v knihe. Cieľom nie je dieťatko kompletne ochrániť pred touto emóciou, ale skôr ju normalizovať a následne mu pomôcť ako ju zvládnuť, keď bude pripravené. Byť rodičom neznamená ochrániť naše deti pred každou bolesťou, frustráciou, strachom či slovom NIE. Úlohou nás rodičov je byť pri našich deťoch a pomôcť im situáciu zvládnuť, rešpektovaním ich emócie.

Stratégie, ako deťom pomôcť tento strach prekonať

  • Poznajte príbeh skôr, ako vaše dieťa. Tak môžete vopred ohlásiť niektoré náročnejšie momenty.
  • Vysvetlite, prečo sa „zlí“ správajú týmto spôsobom (napr. je veľmi nahnevaný a pod.).
  • Ubezpečte dieťatko, že zlá postava sa nachádza len v knihe/na obrazovke a odtiaľ nemôže vyjsť.
  • Zažartujte s iróniou, napríklad môžete dieťatku povedať, aby si predstavilo zlého predstaviteľa v plavkách 🙂
  • Vysvetlite, ako a prečo bude zlo porazené.
  • Dovoľte dieťatku odísť, ak nechce pozerať.

Často sa mi pri poradenstve so staršími detičkami stáva, že dieťatko si rozprávku pozrie, ale povie, že sa bojí a následne má v noci zlý sníček. Preto dodržiavajte základné prvky spánkovej hygieny a vyhnite sa prílišnému pozeraniu TV počas dňa a úplne obmedzte pozeranie TV 2 hodiny pred spaním. Aj knihy na čítanie pred spaním vyberajte citlivo.

 

Spánku zdar!