Uspávanie na rukách
Nočné budenie, Novorodenci 0-3 mesiace, O spánku, Spánková regresia

Uspávanie na rukách

Každý to máme inak a každému funguje niečo iné. Uspávanie na rukách je častý spôsob, akým uspávame naše ratolesti. Často sa stretávam s tým, že rodičia mi píšu a myslia si, že robia chybu, ak uspávajú bábätko napr. na rukách. Tu je naozaj veľmi dôležité povedať, že uspávanie napr. na rukách nie je žiadna chyba ani zlozvyk. Je to úplne v poriadku. Najmä v prvých týždňoch a mesiacoch života bábätka je úplne prirodzené, že bábätká  takto uspávame a následne, keď príde čas, tak to zmeníme. 

Mnohým rodinám to funguje, dieťatko zaspí rýchlo a cez deň aj v noci spí dobre, nebudí sa príliš často, denné spánky sú pekné dlhé a všetci sú, primerane veku bábätka oddýchnutí. Preto povedať jednoznačne, že je uspávanie na rukách zlé, nie je vôbec na mieste.

Na druhej strane  si musíme povedať aj ďalší fakt, a to, že v niektorých prípadoch uspávanie na rukách aj nefunguje, prípadne spôsobuje, že sa dieťatko v noci non stop budí na to, že ho rodičia položili. Rodičia v noci hojdajú prakticky non stop, vôbec sa nevyspia (ani trochu ☺) a často maminky, a ockov už bolia kríže/chrbtice, najmä, keď sú už detičky ťažšie.

A viete čo? Je úplne v poriadku to zmeniť. Nie, nemusíte dieťatko položiť do postieľky a odísť, už sa nevrátiť. Je milión iných spôsobov, ako to urobiť. Ale vedzte, že je v poriadku zmeniť spôsob uspávania ak nefunguje, vám už nevyhovuje (lebo napr. odchádzajú kríže) alebo spôsobuje dlhodobé nevyspatie a vyčerpanie dieťatku alebo/a vám.

Lebo na celej rodine záleží!

Zmeniť uspávanie na rukách na zaspávanie na posteli, či v postieľke viete urobiť rôznymi spôsobmi, v závislosti aj od veku bábätka, či dieťatka. Predtým než začnete, sa však uistite, že máte správne nastavenú spánkovú hygienu, prvky bezpečného spánku, či štruktúru denného spánku. Následne viete postupným uberaním pomoci dieťatko pomaly presunúť z rúk na želané miesto spánku. Existujú rýchlejšie aj postupnejšie prístupy, avšak vždy viete zostať responzívny.

Ak potrebujete poradiť, môžete využiť individuálne poradenstvo na mieru alebo niektorú z online prednášok, podľa veku vášho bábätka.

Sme tu.

Spánku zdar!

 

Potrebujete pomôcť?