Odplienkovanie

Ako a kedy na samostatné utieranie dieťatka po veľkej potrebe

Posledným krokom osamostatnenia dieťaťa pri používaní toalety a odplienkovaní, je naučiť dieťatko sa utierať po malej aj veľkej potrebe. Do kedy je úlohou rodiča utierať dieťatko a kedy naopak je to už dieťatko schopné spraviť samo, samozrejme spočiatku s našou kontrolou?

Kedy osamostatniť dieťatko v utieraní po potrebe

Základným predpokladom, aby sa dieťatko vedelo samé utrieť, sú správne „proporcie“ telíčka dieťatka. Pri vykonaní malej potreby je to jednoduchšie, lebo dieťatko na miesto, ktoré ide utierať dobre vidí a aj dočiahne. Utierať po malej potrebe by sa nemali len dievčatká ale aj chlapci. Pri veľkej potrebe treba počkať, kým proporcie dieťatka budú také, aby sa dokázalo komfortne utrieť samé.

Reálne má dieťatko dostatočne dlhé ruky na to, aby sa po veľkej potrebe správne utrelo až niekedy okolo 3,5-4 rokov.

V predškolskej triede by to už mali zvládnuť všetky deti. Dôverujte dieťatku a neodkladajte to na poslednú možnú chvíľu, aby ste sa neocitli v situácii, že budete mať doma prváčika, ktorý neovládna základné hygienicke návyky.

Ako trénovať s deťmi?

Ak si trúfate, môžete to skúsiť hneď naostro. Malá príprava vpred sa môže v tomto prípade ale určite hodiť.

  1. Dajte dieťatku, keď je vo vani na riťku penu a navigujte ho, ako si ju utrieť malým uterákom alebo kúpacou hubkou.
  2. Ak máte doma nejakú bábiku z gumy/ plastu, dovoľte dieťatko trénovať aj na nej. Ideálne sú zmývateľné fixky, ktoré zotriete vlhkou handru.
  3. Dieťatko posadťe na záchod oblečené a preveďte ho procesom utierania. Ukážte mu odkiaľ si vezme toaleťák, vysvetlite mu správnu techniku a naučte ho pravidlo: „Utrieť, zložiť a znovu utrieť.“

Správna technika utierania po veľkej potrebe

 Naučte dieťatko správnu techniku utierania po veľkej potrebe hneď od začiatku. To znamená v smere spredu dozadu. Ak totižto naučíte utierať sa dieťatko v opačnom smere, riskujete, že si do močovej trubice zanesie nežiadúce baktérie, ktoré môžu viesť k zápalu močových ciest.  Zápal močových ciest a močového mechúra je častejší u dievčatok, pretože ich močová trubica je oveľa kratšia ako u chlapcov a býva veľmi nepríjemný.

 A ešte niekoľko tipov na záver

  • Na utieranie  po veľkej potrebe je najvhodnejší neparfumovaný toaletný papier. Vyhnite sa vlhčeným obrúskom. Ak je to naozaj nevyhnutné, kúpte si v drogérii vlhčený toaletný papier, ktorý je vhodnejší a dá sa aj spláchnuť.
  • Dajte toaletný papier na záchode tak, aby bol pre dieťatko ľahko dostupný.
  • Toaletý papier dieťatku predtrhajte na menšie časti, dieťatku sa s ním ľahšie manipulovať a tiež znížete riziko upchatie záchodu

Nastavte sa, že celý proces osamostnenia bude chvíľu trvať a buďte trpezliví. Všetko si vyžaduje čas a tréning. Určite to nepôjde zo dňa na deň a preto dieťatko bude potrebovať spočiatku našu asistenciu. Aj keď to nie je univerzálne pravidlo, spravidla sa dievčatka naučia po veľkej potrebe utierať samy rýchlejšie. Je to preto, lebo majú návyk z utierania po malej potrebe.