Časté nočné budenie, Nočné budenie, Novorodenci, Novorodenci 0-3 mesiace, O spánku, Plač, Spánok detí, Spánok novorodencov, Uncategorized @sk, Zaspávanie, Zaspávanie detičiek

Kedy odzavinovať bábätko

Zavinovanie bábätka je výborná „spánková“ pomôcka najmä pri novorodencoch. Zavinovanie pripomína dieťatku prostredie maternice, dáva mu pocit bezpečia pomáha mu lepšie spinkať. Dieťatko ale nemôže spať zavinuté navždy. Veľkosti zavinovačiek majú svoje limity. A potom je to z dôvodu bezpečnosti dieťatka. Kedy teda odzavinovať bábätko?

Morov reflex

Morov reflex je dôvodom, pre ktorý je deti na spánok dobré zavinovať. Ide o  prirodzený vrodený reflex. Niekedy sa mu hovorí aj úľakový reflex, pretože je to nástroj, akým nás dieťatko volá v prípade nebezpečenstva. Pri Morovom reflexe totiž dieťatko rozhodí ručičky, akoby sa nás snažilo zachytiť a následne začne silno plakať, aby privolalo „záchranu“, teda maminku. Podnet, ktorý vedie k spusteniu Morovho reflexu môže byť rôzny. Môže sa jednať o zvukový (hlasný nečakaný zvuk), vizuálny (silné svetlo) alebo dotykový stimul. Rovnako reaguje dieťatko aj pri strate rovnováhy. Morov reflex vymizne medzi 4-6 mesiacom.

Kedy je čas odzavinovať bábätko

Ak sa na potrebu zavinovania bábätka pozeráme z pohľadu existencie Morovho reflexu, je vhodné dieťatko zavinovať do momentu, kým tento reflex nevymizne, t.j. do 4 až 6 mesiaca. Kedy ale musíte zavinovanie zrušiť skôr, aj napriek stále prítomnému Morovmu reflexu?. Vtedy, keď sa dieťatko samé vedome začne pretáčať z chrbátika na bruško. V tomto momente je z hľadiska bezpečnosti zavinovanie nevhodné, nakoľko by sa dieťatko pre pretočení na bruško nevedelo samo prevrátiť samo na chrbátik. Predídeťte tak riziku pridusenia alebo udusenia dieťatka.

Ako zistiť, či je Morov reflex ešte u dieťatka prítomný?

Zvažujete, že vaše dieťatko odzavinujete, ale nie ste si istí, či je ten správny čas. Ak odzavinujete príliš skoro, vaše dieťatko vám to dá vedieť tak, že sa začne častejšie budiť. Typicky sa deti budia na Morov reflex 10-15-20 minút po zaspatí. Predtým, ako sa rozhodnete zavinovanie zrušiť, môžete si urobiť malý test, ktorý vám pomôže zistiť, či je u dieťatka Morov reflex ešte prítomný.

Vložte si odzavinuté dieťatko do rúk tak, a jeho hlavičku uložte do svojich dlaní. Následne dieťatku zakloníte hlavu mierne nadol, čo bude v dieťatku evokovať pocit pádu. Pokiaľ je Morov refelex prítomný dieťatko roztiahne rúčky.

Druhou možnosťou je položiť odzavinuté dieťatko na chrbátik napríklad na látkovú plienku. Potom si chyťte koniec plienky pri nohách dieťatka a trhnite plienkou. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade, ak je Morov reflex ešte prítomný, dieťatko roztiahne rúčky.

Ak už nastal u vás čas, aby ste dieťatko odzavinuli, prečítajte si aj článok o tom, ako dieťatko odzavinúť.