O spánku, Rodičovstvo

Ako na nevyžiadané rady okolia?

V obdobiach, keď sa blížia sviatky, termíny rodinných osláv a veľkých rodinných stretnutí, musia maminky očakávať, že im všetci rodinní príslušnicu budú chcieť odovzdať svoje “know-how”. Mnohým z vás sa určite stáva, že aj napriek tomu, že o radu nežiadate, niektorí ľudia majú pocit, že vedia ako by ste mali uspávať, či neuspávať, dojčiť, či nedojčiť, vychovávať a ešte aj variť 😊. Nevyžiadané rady okolia nás vedia niekedy pobaviť ale aj poriadne potrápiť.

Tipy ako na nevyžiadané rady reagovať

Počas rodinných osláv, či sviatkov by mala panovať pokojná atmosféra, preto tu pre vás mám pár tipov ako slušne, ale jasne na nevyžiadané rady odpovedať. Odpovedajte tak, aby ste dali jasne najavo, že vy ste tá, ktorá rozhoduje. Predtým, ako použijete niektorú z odpovedí, tak vždy zvážte, kto vám radí a aký spolu máte vzťah a aký vzťah mať dobudúcna chcete.

 

  1. Popremýšľam nad tým. Aj keď nad tým nakoniec premýšľať možno vôbec nebudete, môžete túto odpoveď použiť.  Pozor, nevýhodou tejto odpovede je, že sa vás tá druhá strana bude na konkrétnu tému v budúcnosti opäť pýtať.
  2. Dobrý nápad. Porozmýšľam, či je toto niečo, čo by mohlo fungovať aj u nás. Takýmto spôsobom dáte najavo, že len preto, že niečo jednej osobe fungovalo, to nemusí fungovať aj vám.
  3. To je zaujímavý názor. Ja to ale radšej robím takto. Reagujte týmto spôsobom, ak niekto chce, aby ste urobili okamžite nejakú zmenu podľa jeho rady.
  4. Aktuálne nehľadám žiadne rady na túto tému
  5. Ďakujem. Toto robiť nebudem.
  6. Toto nie je v jednej rovine s mojimi hodnotami.

 

Pri komunikácii myslite aj na vek osoby, ktorá Vám odporúčanie dáva. Najmä pri radách našich rodičov alebo  starých rodičoch je schopnosť vypočuť si ich rady prejavom úcty a spôsobom, akým im ukázať, že si ich vážime. A to aj vtedy, ak s ich radami nesúhlasíme. Aj keď nemusíme mať rovnaký názor s blízkymi ľuďmi na niektoré situácie, vieme si dať vzájomný rešpekt. Vhodnejšie ako kritizovať, odsudzovať, súdiť názor niekoho iného, je slušne odkomunikovať náš pohľad na vec a vysvetlenie ako mi nad vecami uvažujeme.

Niektoré rady môžu byť reálne nápomocné a môžu pomôcť, aj keď ste o ne nežiadali. Kritické zhodnotenie informácie môže byť fajn.