Bezpečný spánok, Novorodenci, O spánku

Bezpečné nosenie v nosiči a šatke

Nosenie je pradávna praktika, ktorá u nás opäť získava priestor a je stále viac obľúbená medzi maminkami. Zatiaľ čo niektoré deti nosenie milujú, iné sa necítia v šatke alebo nosiči príjemne. Niektoré deti si nosenie obľúbia až nekôr. Nosenie v šatke a nosiči má veľa výhod. Je veľmi dôležité, aby nosenie v nosiči a šatke bolo aj bezpečné.

Výhody nosenia

Nosenie pomáha rodičom, keď potrebujú mať voľné ruky a niečo spraviť v domácnosti, robiť si úlohy so starším dieťatkom alebo len tak vybehnúť niekde bez kočíka. Tiež vie nosič a šatka výborne poslúžiť ako pomocník pri upokojení a spánku dieťatka. Nosič alebo šatka sú na uspávanie veľmi praktické. Vaše dieťatko sa vám v nich upokojí a máte ho nablízku. Pri nosení v nosiči alebo šatke ste v pohybe a najmä malinkým deťom sa natriasanie veľmi páči. Energetické rytmické pohyby môžu u novorodencov spustiť tíšiaci reflex, pretože stimuluje senzory pohybu v hlave dieťatka. Kontakt s rodičom a natriasanie deťom pripomínajú ich život v maternici. Nosenie v nosiči ocenia aj rodičia detí s refluxom. Poloha v šatke umožňuje deťom s refluxom dlhšie spinkať pretože zmierňuje prejavy refluxu.

Pravidlá pre bezpečné nosenie v nosiči a šatke

Každý rodič si má právo zvoliť kde bude spinkať jeho dieťa. Ak si pre spánok dieťatka zvolíte šatku alebo nosič, je veľmi dôležité dodržiavať nižšie uvedené pravidlé pre bezpečné nosenie. Ak sa rozhodnete pre ergonomické nosenie, myslite na základné pravidlá bezpečného nosenia v šatke/nosiči (T.I.C.K.S.)
1. Pevné naviazanie dieťatka.
2. Bábätku potrebujete celý čas vidieť do tváre. Neprekrývajte tvár dieťatka žiadnou látkou, kvôli voľným dýchacím cestám. Šatku si uviažte tak, aby ste nemuseli okrývať látku, keď dieťatku chcete vidieť do tváre. Malo by vám stačiť len jemne nakloniť hlavu dole, aby ste dieťatku do tváre videli.
3. Bábätko majte tak blízko, aby ste mu kedykoľvek počas nosenia boli schoplné dať  pusu na čelo.
4. Kontrolujte, či je priestor medzi bradičkou a hrudníčkom aspoň na jeden prst. Zapadnutie bradičky na hrudníček môže spôsobiť zablokovanie dýchacích ciest a udusenie alebo pridusenie
5. Dieťatko má mať pevne podporený chrbátik. Chrbátik má byť v prirodzenej polohe.
Šatky vhodné pre bezpečné nosenie nájdete na eshope BioBaby.sk
Často preto s rodičmi pri poradenstve nastavujeme minimálne jeden a niekedy aj viac spánkov touto formou, ak nosenie vyhovuje dieťatku aj maminke. Ak sa ocitnente v situácii, že je pre vás  alebo vašu chrbticu uspávanie v nosiči alebo šatke náročné, môžete kedykoľvek začať dieťatko uspávať iným spôsobom. Ako na to jemne a postupne sa dozviete v mojich prednáškach o spánku detí podľa veku.