Odplienkovanie

Ako na problematické kakanie u detí

Veľa detičiek zvládne cikanie v rámci odplienkovania úplne hladko. Oveľa častejšie pri odplienkovaní spôsobuje problémy kakanie. Deti môžu dlho odmietať kakanie do nočníka/ záchodika a uprednostňujú kakanie do plienky alebo spodného prádla. Problémom tiež môže byť, ak dieťatko zadržiava stolicu.

Tipy pri odmietaní kakania do nočníka

Tu je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť, ak sa pri odplienkovaní trápite s kakaním.

Posaďte dieťatko na nočník po jedle

Príjem potravy spúšťa tráviaci proces nielen u detí ale aj u dospelých. Približne 20 minút po najedení je vyššia “pravdepodobnosť úspechu”, pretože telo je pripravené na vyprázdňovanie. Posaďte dieťatko na nočník po obede alebo večeri, kedy zvyčajne kaká.

S hračkou na nočník

Dovoľte dieťatku, aby si vybralo samo hračku, s ktorou sa bude na nočníku hrať. Výhodou je nielen, že dieťatku hranie pomôže dlhšie vydržať sedieť na nočníku. Dôležitá je aj skutočnosť, že samo o niečom rozhodne (výber hračky), čo mu dáva kontrolu nad situáciou.

Nevytvárajte na dieťatko prílišný tlak

Za problémy s vyprázdňovaním býva veľakrát psychický blok dieťaťka, vyhnite sa preto zahanbovaniu alebo trestaniu. Odplienkovanie je proces, keždé dieťatko ho zvláda inak. Niektorým to ide ľahko, iné deti potrebujú priestor a čas.

Nastavte časovač

Ak máte dieťatko, ktoré zrovna nie je fanúšikom sedenia na nočníku, dohodnite sa s ním vopred na čase, ktorý chcete, aby sa pokúšalo vykakať. Ten potom nastavte na časovači, napríklad 2 minúty. Deti lepšie v tomto prípade akceptujú časovač, ako neustále vyzívanie rodiča “ešte chvíľu”.

Chváľte dieťatko

Veľkou motiváciou pre dieťatko je, ak sa mu podarí vykakať do nočníka. Určite si to zaslúži pochvalu. veľmi pekne funguje, ak dieťatku poviete napríklad “Môžeš byť na seba hrdý/á.

Ako si poradiť so zápchou

Zabezpečte dieťatku pdostatočný pohyb a fyzickú aktivitu

Civičenie a fyzická aktivity pomáha správnu činnosť čriev.

Vhodný jedálniček

Za problémamy s kakaním môže byť aj to, že pre dieťatko je kakanie jednoducho bolestivé a preto uprednostňuje stolicu zadržiavať. Jedálniček dieťatka má preto obsahovať dosatok vlákniny (zelenia, sušené ovocie, celozrnné pečivo…). Naopak je potrebné sa vyhýbať vyprážaným a aťažkým jedlám. Rovnako dôležitý je aj pravidelný pitný režim, uprednostnite nesladené nápoje.

Správna “poloha” pri kakaní

Pri kakaní má mať dieťatko chodidlá položené na zem. Myslite na to pri výbere nočníka. Ak náhodou chodí dieťatko pravidelne kakať na klasický záchod, dajte mu tam schodíky. Správna poloha tiež podporuje peristaltiku.

Pri odplienkovaní je dôležité, aby bol rodič ten, ktorý má situáciu pod kontrolou. Myslite na to, že odplienkovanie je proces a trpezlivosť je vaša veľká výhoda. Tiež je dobré si uvedomiť, že to nie je súťaž a je úplne v poriadku, ak deti vo vašom okolí prechádzajú procesom odplienkovania inokedy ako vaše dieťatko.