Prečo spí bábätko len 30 minút
O spánku

Budenie nad ránom

Budenie nad ránom je náročnejšie ako tie ostatné v noci. Veľa detí sa nad ránom začne prehadzovať v postielke a sú ľachšie zobuditeľné. Citlivo reagujú na svetlo ale aj hluk.

Čo je dôvodom zhoršenia spánku v jeho popslednej fáze. Z hľadiska štruktúry spánku je spánkový dlh nízky. V čase keď sa ukladáme na spánok, je spánkový tlak vysoký, počas noci postupne jeho hladina klesá a už nad ránom je veľmi nízky a telo sa prebúdza. Výrazný vplyv má hladina hormónov v teôe. Kortizol (hormón bdenia) stúpa a melatonín (spánkový hormón) naopak klesá. Úlohou kortizolu je nám ráno pomôcť zobudiť sa a odštartovať deň. 

Dieťatko má nad ránom väčšinu noci odspatú a už nie je také unavené, aby len tak jednoducho zaspalo. Preto každá stimulácia (aj šuchnutie) navyše podporuje zobudenie alebo prebratie. Niekedy stačí, že si ocko chystá oblečenie do práce alebo mu zazvoní budík.

Telesná teplota stúpa pred zobudením a nad ránom je už v spánku viac menších zobudení aj veľa REM spánku. Celkovo je z pohľadu spánkovej architektúry spánok nad ránom ľahký, často prerušovaný.

Príčiny skorého vstávania detičiek

Nižšie nájdete najčastejšie faktory, ktoré vplývajú na budenie nad ránom. Jedná sa veľakrát o nastavenie denného režimu, úpravou ktorého viete zlepšiť aj skoré ranné vstávanie.

  • preúnava pri ukladaní na noc
  • príliš skorý prvý ranný spánok
  • príliš málo spánku cez deň vs. príliš veľa spánku cez deň
  • veľmi veľa svetla v miestnosti (rušivý element, najmä v lete)
  • hlučné a nepokojné prostredie nad ránom (ocko, ktorý vstáva do práce, ruch domácnosti)
  • príliš dlhý ranný spánok

Ako na budenie nad ránom

Preúnava, hlavne u malých bábätiek je príčinou skorého ranného vstávania a väčšinou sa neskoršia večierka nerovná neskoršiemu vstávaniu. Zvýšenie spánkového tlaku a únavy, neskoršia večierka môžu pomôcť skôr vašim 2-3 ročným deťom, aby vstali ráno neskôr, ale ani to nie je pravidlo. 

Pomôžte si bielym šumom, ktorý môže odhlučniť vašu spálňu a trochu zmierniť vzájomné rušenie.

Myslite na vhodný spánkový režim počas dňa.