Zrušenie dojčenia
Časté nočné budenie, O spánku, Spánková regresia

Kedy je čas zrušiť posledný denný spánok

Kedy je čas zrušiť posledný denný spánok. Obedný spánok našich detí je čas, ktorý každá maminka očakáva. Je to moment, kedy naše detičky oddychujú a my máme chvíľku pre seba, prípadne máme čas navariť, upratať, ožehliť, učiť sa alebo vybehnúť do fitka.:-) Tie šťastné, si v tomto čase vyložia nohy na stolík v obývačke a vypijú „rannú“ ľadovú kávu. 🙂

V období od 3 rokov u mnohých detí prichádza obdobie, kedy už denný spánok nepotrebujú. Ako to ale rozoznať? Kedy už naše dieťa cez deň spať nepotrebuje?

Tu je pár príznakov, ktoré vám odporúčam zvážiť pri vyhodnocovaní situácie:

  • večierka je veľmi neskoro (ak spí vaše dieťa na obed, večierka sa vyposúva aj na 22:00-23:00 hodinu)
  • v noci má dieťa dlhé nočné bdenia alebo sa často budí (najprv vylúčte rušivé spánkové návyky/asociácie)
  • dieťa zaspáva na denný spánok veľmi neskoro
  • nočný spánok sa stáva krátkym (-10 hodín) v dôsledku neskorej večierky a budenia do škôlky
  • dieťa začína pravidelne denný spánok vynechávať
  • pri vynechaní denného spánku vydrží do večera bez záchvatov plaču a zlosti z preúnavy

Vaše dieťatko môže javiť všetky známky prechodu, alebo len niektoré známky. Najmä v letných mesiacoch a na dovolenkách, vie byť ešte stav obedného spánky a neskorej večierky praktický, avšak po nástupe do škôlky, to vie byť náročné.

Je úplne normálne, ak dieťatko striedavo niektoré dni spí a iné nespí.

Nezabudnite myslieť na to, že deti potrebujú aj po odchode zo škôlky pohyb a nemali by poobedia po návrate zo škôlky stráviť pred televíziou, či tabletom. Vyhnite sa sladeným jedlám a čokoládkam v poobednajších hodinách.

Zvážte tiež, či by nepomohlo skrátenie denného spánku z 3 hodín na 45-60 minút. 🙂

Problematická vie byť situácia, ak dieťatko chodí do škôlky, kde vždy nakoniec zaspí a vy sa točíte v začarovanom kruhu, kedy je večierka neskoro, ráno dieťa musíte do škôlky budiť, ono vstáva unavené a nakoniec v škôlke zase „odkvecne“. Porozprávať sa s učiteľkou môže pomôcť, prípadne vynechávanie denných spánkov aspoň cez víkend môže pomôcť, aby si dieťatko v noci plnohodnotne oddýchlo.

Potrebujete pomôcť?