Spoločné spanie v jednej posteli
Bezpečné spoločné spanie s dieťatkom v jednej posteli (tzv. bedsharing) je častou formou rodinného fungovania. Rodiny sa preň buď vyslovene rozhodnú alebo sú prinútené situáciou pri bábätku, ktoré sa v noci často budí. Niektorým rodinám táto forma spania vyhovuje, iným nie. Nikto nie je lepší alebo horší rodič. Neexistuje jeden správny prístup. Základom by ale malo byť, aby sa v posteli všetci vyspali a všetci cítili dobre.:-)
Čo je spoločné spanie?
Za tzv. coosleeping (spoločné spanie) sa považuje aj spoločné spanie s dieťatkom s otvorenou postieľkou prisunutou k posteli rodičov a dokonca aj spanie v jednej spálni, kedy rodičia spia v posteli a dieťatko vo svojej uzavretej postieľke.
Táto forma spania s bábätkom je tiež alternatívou, ktorú je možné voliť. Je dôležité, aby v takomto prípade toto spanie vyhovovalo všetkým a všetci sa v posteli vyspali. Dnešné postele nie sú stavané na spánok v bábätkom a preto nie sú bezpečné pre malé bábätko. Spoločné spanie s bábätkom je potrebné naozaj dobre a bezpečne zorganizovať. Bábätká a malé deti do 2-3 rokov totiž nepoznajú neviditeľné hranice, nerozumejú im a rovnako aj v spánku cestujú a krútia sa (to asi všetci pozáme:-)). Bezpečné spoločné spanie je preto veľmi dôležitou súčasťou nočného aj denného spánku.
Ak sa rozhodnete pre spoločné spanie v jednej posteli, je dôležité rešpektovať dôležité pravidlá
- ideálne by ste mali spať na matraci na zemi
- spoločné spanie sa odporúča len pre dojčiace maminky, pretože dokážete rýchlo „obslúžiť“ bábätko a opätovne ho dojčením uspať. Z dlhodobého hľadiska to podporuje častejšie budenie, ak vám to nevadí, super 🙂
- matrac postele by mal byť skôr tvrdší a nemali by byť v posteli voľné prikrývky
- uistite sa, že v posteli nie sú žiadne diery a ani napríklad obloženie postele, kde by mohlo dieťatko nešťastne zapadnúť
- posteľ by mala byť čo najnižšie a v strede miestnosti alebo pri stene
- bábätko ukladajte na spánok vždy na chrbátik
- vyhnite sa opieraniu postele o stenu alebo nábytok. Ak nemáte na výber, uistite sa, že medzi stenou a matracom nie je štrbina, do ktorej by dieťatko mohlo nešťastne zapadnúť a pridusiť sa. Priebežne to kontrolujte, lebo niekedy sa môže posunúť matrac a pod.
- nemajte v spálni príliš teplo. Vaše telo totiž dieťatko zahrieva tiež.
- držte čo najďalej od dieťaťa prikrývky a vankúše
- uistite sa, že spíte len s jedným bábätkom a iné dieťa vám v noci do postele nevojde, aby ho nepriľahlo a pod.
- uistite sa, že v domácnosti nemáte domáce zviera (pes, mačka), ktoré by mohlo v noci či cez deň vyskočiť do postele
- nespite s bábätkom, ak máte vy alebo partner nadváhu
- nespite s bábätkom, ak ste vy alebo partner užili omamné látky, alkohol, lieky na spanie a pod.
- počítajte s tým, že detičky, ktoré spia s rodičmi sa väčšinou budia dlhodobo omnoho častejšie ako bábätká a deti, ktoré majú základy zaspávania bez pomoci. Avšak aj dieťatko takto spiace sa základy zaspávania bez pomoci alebo s málo pomocou vie naučiť a vie spať menej prerušovane
- počítajte s tým, že budete spať dlhodobo prerušovane, ale v blízkosti dieťatka
- bedsharing nie je vhodný pre každú matku, rodinu, rodičov, či bábätko, tak ako iným rodinám vyhovuje. To, že s vašim dieťaťom v jednej posteli nespíte, neznamená, že váš vzťah bonding sa tým akokoľvek naruší.
- NIKDY nenechávajte vo veľkej posteli dieťa osamotené
Cieľom tohto článku, je dať vám informácie na základe ktorých urobíte informované rozhodnutia o nastavení vašich rodinných spánkových návykov. Tie môžete kedykoľvek meniť a zmeniť.
Hlavne pre malé bábätká som osobne toho názoru, že najbezpečnejším miestom pre ich spánok je spánok v postieľke (pokojne otvorenej a bezpečne pripevnenej k vašej posteli), na chrbátiku na pevnom povrchu v blízkosti rodiča.
Toto je aj odporučenie asociácií pediatrov v mnohých krajínách (napr. AAP, ktoré vychádzajú z mnohých a dlhoročných štúdií spánkových odborníkov. Deti spiace s rodičom v jednej posteli sa budia častejšie, ak ste sa pre takúto formu spania rozhodli, je preto potrebné s tým počítať (1).