O spánku, Spánková regresia, Stres

Mojkáčik je skvelá pomôcka pre detský spánok

Mojkáčik je skvelá spánková asociácia

Základom dobrého spánku dieťatka je, obklopiť ho čo najväčším množstovm spánkových asociácií, ktoré spánok podporujú. Jednou z týchto asociácií je mojkáčik alebo napríklad aj plienočka. Je to plyšové alebo látkové zvieratko (alebo len obyčajná plienočka), ktorú dieťatko adoptuje a ktoré mu pomáha zaspinkať a zostať spinkať.

DÔLEŽITÉ

Mojkáčika zavádzajte nie skôr ako po roku života bábätka, kvôli bezpečnosti a predchádzaniu udusením v postieľke.

Je to skvelá pomôcka, ktorá je v plnej moci bábätka. To, že je v jeho plnej moci znamená, že ju dokáže v postieľke kedykoľvek opäť nájsť v noci aj cez deň. Dokonca na mojkáčika viete pripnúť cumlík a tým bábätku pomôžete cumlík v noci nájsť a osvojiť si aj mojkáčika.

Dôležité je povedať, že mojkáčiť maminku nenahrádza. Zároveň vekom podporuje osamostatňovanie sa dieťatka napríklad pri nástupe do škôlky, kam si ho vezme so sebou a bude sa cítiť istejší (tam sa napríklad maminka väčšinou a dlhodobo zobrať nedá:-)).

Mojkáčik by mal byť bezpečný

Uistite sa, že mojkáčiť

nemá žiadne časti, ktoré by dieťatko mohlo odtrhnút alebo vdýchnuť

je priedušný

dá sa často prať

máte ich niekoľko kusov do zálohy (ak ho stratíte alebo budete prať)

Je dôležité chápať, že mojkáčik nemá nahradiť maminku, ale je PRE bábätko kamarátom navyše.

Ako zavádzať mojkáčika

  • Pozorujte, či vaše dieťatko inklinuje k niektorej bezpečnej mäkkej hračke doma pri hraní, ak nie skúste vybrať vy
  • Pri dojčení alebo pití umelého mliečka ho uložte dieťatku na bruško
  • noste ho všade s vami
  • ukladajte na spánok mojkáčika aj dieťatko
  • dávajte mojkáčikovi papať
  • ponúkajte bábätku mojkáčika pri zaspávaní

Mojkáčika uvítajú najmä bábätká, ktoré spinkajú vo svojej postieľke ale aj bábätká, ktoré zaspávajú v posteli s maminkou.

Nie každé bábätko mojkáčika adoptuje, ale ponúkajte mu ho, nič tým nepokazíte.

Moja osobná skúsenosť s mojkáčikom

U nás mal mojkáčik veľký úspech. Karolínka svojho „Má“ alebo „Makáča“ zbožňuje. Do postieľky sa teší. Teraz, keď je staršia (4 roky)  mu dáva aj papať a piť, nosíme ho s nami aj von občas. Som nadšená, že Karolínka je v postieľke veľmi rada a spánok zbožňuje aj vďaka mojkimu.

A čo viac? Karolínkin nástup do škôlky bol skvelý aj vďaka jej kamarátovi, ktorého si mohla zobrať so sebou do triedy prvé dni a s ktorým spinká aj v škôlke. 🙂

Mojkáčik a attachment

V rámci štúdie na viacerých deťoch bolo zistené, že tie, ktoré používajú mojkáčia majú bezpečnú väzbu s maminkou, preto vyjadrenia o tom, že to tak nie je nie sú na mieste (1).

(1) Lehman, E. B., Denham, S. A., Moser, M. H., & Reeves, S. L. (1992). Soft object and pacifier attachments in young children: The role of security of attachment to the mother. Child Psychology & Psychiatry & Allied Disciplines, 33(7), 1205–1215. https://doi.org/10.1111/j.1469-7610.1992.tb00939.x

(2) Mahalski, P. A., Silva, P. A., & Spears, G. F. (1985). Children’s attachment to soft objects at bedtime, child rearing, and child development. Journal of the American Academy of Child Psychiatry, 24(4), 442–446. https://doi.org/10.1016/S0002-7138(09)60562-8

Potrebujete pomôcť?