Každé dieťatko má vrodený temperament a je ním jedinečné. To ako dieťatko papá, ako reaguje na určité situácie a zmeny v jeho malinkom živote, aký je jeho spánok ovplyvňuje vo veľkej miere práve temperament dieťatka. Temperament bábätka by sme mali rešpektovať a prispôsobiť mu naše očakávania v súvislosti so spánkom, jedením, či prežívaní jeho dní.
Temperament dieťatka
Bábätká síce nevieme vyslovene zaradiť do kategórií, ale vieme približne popísať podľa skúseností, aký temperment dieťatko má a aký má vplyv na jeho spánok. Niektoré bábätká nájdete vyslovene v jednej „kategórii“, iné sú mixom viacerých. Temperament dieťatka sa môže časom zmeniť. Správanie rodičov dokáže ovplyvniť správanie bábätka (napr.: bábätka maminiek trpiacich popôrodnou depresiou sa často stanú nervóznymi podráždenými v reakcii na náladu a pocity maminky.) Prečítajte si, ktorý popis sedí najlepšie na vaše dieťatko. Porozumieť tomu, aký má dieťatko temperament nám môže pomôcť nastaviť naše očakávania ohľadom jedenia, spánku ale aj nálade dieťatka.
Anjelik
Jedenie: Tieto detičky sú väčšinou dobrí jedáci, ak im dáte príležitosť, sú otvorené skúšať a ochutnávať nové jedlá.
Aktivita: Sú primerane aktívne a veľmi dobre prispôsobivé. Aj preto zvládajú dobre zmeny v režime alebo chode dňa. Sú spoločenské a komunikatívne.
Spánok: Dokážu zaspinkať pokojne bez pomoci, spia dobre a dlho.
Nálada: Sú predvídateľné, reagujú pokojne na zmeny a nie sú veľmi citlivé na prílišnú stimuláciu. Svoje pocity vedia dať veľmi dobre najavo.
Ako ich opisujú rodičia: „Malý anjelik. Ani som nevedela, že mám dieťa. Mohla by som mať tri ďalšie deti ako toto.“
Ako z knihy
Jedenie: Sú dobrí jedáci. Niekedy im chvíľku trvá, kým si zvyknú na nové jedlo.
Aktivita: Sú primerane aktívne. Robia všetko načas. Ľahko sa im vyberajú hračky podľa veku.
Spánok: Vo všeobecnosti potrebujú aj 20 minút, kým zaspia (čo je typická dĺžka zaspávania u bábätka). Ak sú veľmi prestimulované, potrebujú aj dlhší čas na to, aby zaspinkali.
Nálada: Sú to pokojné detičky, ak ich rodičia sledujú ich potreby spánku, jedenia, prestimulácie.
Ako ich opisujú rodičia: Tabuľkové dieťa, ktoré dosahuje všetko vtedy, ako má.
Citlivé dieťatko
Jedenie: Dokážu byť veľmi frustrované a akákoľvek vec dokáže ovplyvniť ich chuť do jedla (poloha pri jedení, podmienky v miestnosti). Ak sú dojčené, mávajú problém s prisatím a zostaním prisaté. Od jedenia ich rozptýli čokoľvek, aj hlasnejie rozprávanie. Mávajú ťažšie začiatky pri papaní prvých príkrmov.
Aktivita: Tieto bábätká potrebujú veľa podpory a pomoci pri akejkoľvek zmene. Nezvyknú byť hneď priateľské voči cudzím a ani nejdú rady na ruky k iným, neznámym ľudom. Väčšinou sú spoločenskejšie doobeda ako poobede.
Spánok: Je veľmi dôležité dodržiavať ú týchto bábätiek režim a dávať pozor na ich preúnavu. Ak totiž prešvihnete u tohto bábätka moment, kedy je „tak akurát“ unavené, uspať ho následne, je veľmi náročné a jeho spánok je krátky. Tieto bábätká zvyknú spávať dlho doobeda a poobede majú už len krátky spánok.
Nálada: Sú ľahko rozrušiteľné, dokážu veľmi plakať a rodičia majú problém ich upokojiť.
Ako ich opisujú rodičia: Uplakané dieťatko, dokáže ho rozrušiť aj malý detail. Nie je veľký kamarát s inými ľuďmi.
Temperamentné bábätko
Jedenie: Dokážu sa pekne a dobre napapať. Niekedy sú netrpezlivé, ak sa maminke pomalšie spúšťa mliečko.
Aktivita: Veľmi aktívne dieťatko, pripravené hodiť sa do každej situácie s malou kontrolou impulzov (málo opatrné). Veľmi výnomočne vedia byť agresívne.
Spánok: Tieto detičky zvyknú odmietať spánok a ako novorodenci nemajú rady zavinovanie. Je ale veľmi dôležité, aby ste ich zavinovali a poskytovali im pokoj na spánok, aby neboli prestimulované okolím. Niekedy odmietajú spánky, lebo majú pocit, že o niečo prídu, ak pôjdu spinkať. Najčastejšie im pri viacerých spánkoch počas dňa vyhovuje krátky spánok doobeda a dlhý spánok poobede.
Nálada: Ak niečo chcú, chcú to hneď. Ich nálada sa dokáže zmeniť z minúty na minútu. Temperamentné bábätko je náročné utíšiť, ak začne záchvatovite plakať.
Ako ich opisujú rodičia: „Je ho plný dom. Nestíham za ním. Stále potrebuje niečo robiť.“
Šomroš
Jedenie: Sú veľmi netrpezlivé. Ak sú dojčené, nerady čakajú na to, kým sa spustí mliečko. Niekedy sú spokojnejšie ak pijú mliečko (MM alebo UM) z fľaše. V obidvoch prípadoch môže kŕmenie trvať veľmi dlho.
Aktivita: Dokážu sa dlho a samé prehrať. Sú menej aktívne a začínajú robiť pohybové míľniky neskôr ako iné deti.
Spánok: Tieto detičky dokážu so spánkom veľmi bojovať, dlho zaspávajú, čo spôsobí že zaspia preunavené a následne krátko spia. To dokáže spôsobiť začarovaný kruh preúnavy. Je preto dôležité, aby mali pevný režim a predvídateľné ukladanie na spánok v tom správnom čase.
Nálada: Tieto bábätká bývajú často umrnčané a podráždené. Rodičia musia dávať stále pozor na ich náladu.
Ako ich opisujú rodičia: „Musí byť vždy po jeho. Radšej sa hrá sám. Stále len čakám, kedy príde ďalší výbuch plaču. “
Pri spánkovom poradenstve venujem veľkú pozornosť aj analýze temperamentu. Z pohľadu spánku je dobré vedieť, či je dieťatko pokojné alebo aktívne, kedy dosiahlo vývinové miľníky, ale aj ako reaguje na dospelých, či je predvídateľné alebo ako zvláda zmeny.