V mesiaci marec každoročne dochádza k zmene zimného času na letný čas. Pri zmene na letný čas dôjde vlastne k posunu času o jednu hodinu dopredu. Najčastejšie posledný marcový víkend posunieme v noci zo soboty na nedeľu hodiny z 2:00 na 3:00. V preklade to znamená, že budeme spať o hodinu menej. Z hľadiska spánku detí, túto zmenu deti zvládajú oveľa lepšie ako prechod z letného času na zimný. Vnútorné hodiny nášho bábätka sú niekedy tak silné, že bude mať veľké potiaže zaspať po zmene, iné ju akceptujú bez problémov. To hlavné, čo je potrebné, je konzistencia a trpezlivosť z vašej strany. Zmena času tak nemusí byť vôbec náročná. V článku nájdete niekoľko možností, ako k zmene času pristúpiť.
Nerobte vôbec nič
Táto možnosť je skvelou voľbou pre mamičky, ktorých deti vstávajú ráno príliš skoro. Tiež ju ocenia maminky, ktorým vyhovuje, ak sa v letných mesiacoch večiarka predĺži. Postup je jednoduchý. Nechajte vaše bábätko/dieťatko zobudiť sa v jemu prirodzenom čase. Váš denný režim nechajte rovnaký ako pred zmenou času, akurát po zmene času robte všetko o hodinu neskôr.
Ak napríklad dieťatko pred zmenou času vstávalo o 6:00, po zmene času to bude o 7:00 alebo ak ste sa ukladali na obedný spánok o 11:30, tak po zmene času to bude o 12:30. Ak ste mali večierku o 19:00, tak po zmene času bude automaticky o 20:00.
Z pohľadu dieťatka sa teda žiadna zmena neudeje, doby bdenia aj režim ostanú úplne rovnaké, akurát sa automaticky prispôsobia zmene času a posunie o hodinu.
Niektorým deťom, ktoré majú tendenciu vstávať príliš skoro zmena času ale problém so skorým ranným vstávaním trvalo nevyrieši a po niekoľkých dňoch opäť nabehnú na príliš skoré ranné vstávanie. V takom prípade je dobré sa pozrieť na príčinu skorého ranného vstávania a vyriešiť ju.
Neurobiť nič nie je dobrá voľba pre maminky, ktorých deti chodia spinkať neskoro, pretože by sa im večierka posunula na ešte neskôr. Skoré večerné uloženie podporuje dobrý spánok bábätka. Ak je toto váš prípad, odporúčam vám možnosť dva.
Vstaňte podľa hodiniek vo vašom štandardnom čase vstávania
Ak potrebujete zostať na vašom doterajšom dennom režime, pretože dieťatko musí ísť do škôlky alebo z iných dôvodov (aktivity, krúžky, ďalší súrodenec), zobuďte vaše bábätko v deň zmeny v čase, kedy normálne stáva „podľa nových hodiniek“. To znamená, že ak pred zmenou dieťatko vstávalo o 7:00 aj po zmene času bude vstávať o 7:00. Samozrejme pre dieťatko to bude reálne znamenať, že v daný deň bude spať v noci o jednu hodinu menej. Tento prístup nie je možno na prvý pohľad orientovaný na potreby dieťatka, ale sú rodičia, ktorí nemajú na výber a uprednostnia takéto riešenie. Niekoľko dní to môže byť pre dieťatko náročnejšie, jeho vnútorné hodiny budú potrebovať 3-5 dní na to, aby sa prestavili. Môže ťažšie zaspávať cez deň a aj večer.
Zlatá stredná cesta riešenia prechodu na letný čas
Ak ani jedno riešenie pre vás nie je úplne vhodné, môžete zvážiť posunutie režimu o 30 minút. Znamená to, že ak bábätko vstávalo o 7:00 starého času, tak ho po zmene času zobudíte o 7:30 nového času (t.j. akoby 6:30 pred zmenou času). Vyhnete sa tak preunavenosti a prílišnej únave a náhlej zmene pre jeho vnútorné biologické hodiny. Posuňte bábätku celý režim (spánky, jedlo, hranie) o 30 minút v rámci vášho štandardného režimu.
Dôležitý tip v letnom čase
V lete sa naše dni predlžujú. Ráno je skoro svetlo a rovnako večer máme dlho pocit, že je ešte deň. Rovnako majú tento pocit aj naše deti a ich vnútorné hodiny (cirkadiánny systém). Vnútorné hodiny sa bábätkám začínajú vyvíjať okolo 6-12 týždňa a riadia sa svetlom, jedlom, spánkom a sociálnou interakciou a fungujú veľmi presne a reguluje ich fluktuácia dvoch hormónov kortizolu a melatonínu. Kortizol dieťa drží bdelé a melatonín podporuje spánok. Začína sa meniť teplota tela dieťatka. Cez deň je vyššia a v noci (počas spánku) sa znižuje. Kortizol je najvyšší skoro ráno a cez deň fluktuuje. Naopak melatonín je ráno okolo 6-7 najnižší a k večeru stúpa.
Aby ste sa teda vyhli neskorému a problematickému zaspávaniu večer (a aj cez deň) a najmä skorému rannému vstávaniu, odporúčam vám urobiť v izbe tmu. Bábätko a najmä jeho vnútorné hodiny, nebude mať o tomto čase pocit, že sa vstáva. Ak bude v izbe tma, pokoj a bude vidieť, že aj rodičia spia, pochopí, že by sa malo ešte uložiť aj ono. Ak bude v izbe kopa svetla (lebo máte v spálni napr. „len žalúzie“), dieťatko sa pravdepodobne začne budiť stále skôr a skôr a vy spolu s ním.
Potrebujete pomôcť?