[ihc-hide-content ihc_mb_type=“show“ ihc_mb_who=“3,4,5″ ihc_mb_template=“-1″ ][/ihc-hide-content]
Nielen spánok dospelých, ale aj tých najmenších vie ovplyvniť strava a nedostatok niektorých vitamínov. V dnešnej dobe nás neustále zaplavujú informácie o nevhodných a nekvalitných potravinách. Počúvame o podvýžive a nadváhe, ktoré naznačujú, že s naším stravovaním nie je niečo v poriadku. Dôraz na správnu výživu detí, podobne ako podpora zdravia a optimálny výber potravín, sú dôležitou súčasťou holistického prístupu nazerania na spánok.
Kvalitný spánok = vyvážená strava
Mať dobrý spánok je na nezaplatenie. Dosiahnuť ho môžeme ak máme pestrú stravu s nízkym obsahom tukov, jeme veľa ovocia a zeleniny, vyhýbame sa špeciálnym diétam, nevynechávame raňajky, pijeme dostatočné množstvo tekutín (najmä čistej vody). Aj keď sa snažíme, aby sa aj naše deti stravovali zdravo, často im v tele chýbajú dôležité minerály. Vo viacerých krajinách je známy deficit vitamínu D a kyseliny listovej (folátu), tiež nedostatok železa, jódu a vápnika. U bábätiek sa čoraz častejšie stretávame s nedostatkom fosfátu. Ako ovplyvňuje deficit niektorých minerálov náš a ich spánok?
1. Nedostatok železa – anémia postihuje takmer 50 percent detí mladších ako päť rokov. Železo je dôležité pre rast a obnovu buniek, energiu, kardiovaskulárnu funkciu a vývoj detských spánkových fáz. Anémia sa spája s nespavosťou, chabou kvalitou spánku, únavou, slabosťou a rôznymi poruchami pohybového ústrojenstva. Dostatočná hladina železa v krvi môže zlepšiť spánok dieťatka.
2. Nedostatok selénu – selén je dôležitým stopovým prvkom pre funkciu imunity a regulovanie našich zápalových reakcií. Ak máme nízku hladinu selénu v krvi, môžeme mať problémy aj so zaspávaním. Selénium nájdeme v rôznych druhoch mäsa, morských plodoch, mliečnych výrobkoch, orieškoch a obilninách.
3. Nedostatok magnézia – magnézium je stopový prvok nevyhnutný pre vývoj spánkových fáz a denného rytmu. Ak chýba, vedie k nespavosti aj svalovým kŕčom. Nedostatok horčíka je rozšírený kvôli častej konzumácii spracovaných jedál a nedostatočnému príjmu surovej stravy. Horčík má upokojujúci účinok na centrálny nervový systém, zlepšuje správanie, pomáha pri migrénach a bolestiach hlavy, ktoré sú častým dôvodom spánkových problémov.
4. Nedostatok jódu – jód je dôležitý pre tvorbu hormónov štítnej žľazy, vývoj mozgu a kostí. Je obzvlášť potrebný pre zdravý rast a vývoj detí. Jód nájdeme v rybách, morských plodoch, morských riasach, obilninách, mliečnych výrobkoch a jodizovanej soli. V spracovaných potravinách takmer úplne chýba. Predávkovanie jódom môže spôsobiť rovnaké problémy ako jeho nedostatok. Preto treba nastaviť jeho primeraný príjem.
5. Nedostatok déčka – vitamín D reguluje vápnik a chráni hustotu kostí. Je dôležitý pre metabolizmus a imunitu. Jeho deficit je spojený so zvýšeným rizikom metabolických problémov, cukrovkou, únavou, problémami so spánkom – najmä neskorým zaspávaním.
6. Nedostatok B12 – vitamín B12 je dôležitý pre zdravú imunitnú funkciu, vývoj mozgu, a tvorbu červených krviniek. Spolu s kyselinou listovou a železom je potrebný najmä pre vegetariánov a vegánov. Vitamín B12 je nevyhnutný pre produkciu spánkového hormónu melatonínu. Jeho nedostatok môže spôsobiť nespavosť, nočné potenie a únavu.
7. Nedostatok kalcia – o deficite vápnika v tele je známe, že sa spája s ťažkosťami pri zaspávaní a nízkou kvalitou výdatného spánku. Vápnik je obsiahnutý najmä v mliečnych výrobkoch. S rastúcou prevahou alergií na kravské mlieko v posledných rokoch a rôznymi etickými problémami v mliekarenskom priemysle, začínajú spotrebitelia čoraz viac siahať po nemliečnych zdrojoch kalcia. Takými sú napr. listová zelenina, ryby, tofu a niektoré druhy ovocia.
8. Omega – 3 polynenasýtené mastné kyseliny – sú esenciálne, čo znamená, že telo si ich nedokáže vytvoriť samé. Človek ich preto musí prijímať v strave. Sú dôležité pre rast a dozretie detského mozgu a sietnice oka. Polynenasýtené mastné kyseliny znižujú aktivitu stresového hormónu kortizolu. Majú protizápalové účinky a pomáhajú zlepšiť spánok.
9. Nedostatok vitamínu C – nízka hladina tohto minerálu spôsobuje mnoho zdravotných problémov. S jeho nedostatkom sa často spája aj zlý spánok. Vitamín C je dôležitý pre správne fungovanie imunity. Jeho antioxidačné vlastnosti sú významné pre kardiovaskulárne zdravie. Nachádza sa v čerstvom ovocí a zelenine.
10. Nedostatok draslíka – tento stopový prvok je nevyhnutný pre funkciu svalov. Tiež hrá dôležitú úlohu v znižovaní rizika ľadvinových a kardiovaskulárnych chorôb, osteoporózy a glukózovej intolerancie. Ak máme nedostatok draslíka sme unavení, cez deň ospalí, večer chodíme do postele skôr. Draslík môžeme získať napr. z čerstvého ovocia a zeleniny. Treba si však dávať pozor, aby nevhodná technika varenia neznížila alebo úplne nevylúčila obsah živín, ktoré obsahujú.
11. Nedostatok zinku – zinok je potrebný pre normálnu funkciu mozgu, imunitného systému, metabolizmu, správania atď. Ak máme nízku hladinu zinku v krvi odzrkadlí sa to aj na kvalite nášho spánku – trpíme krátkymi a prerušovanými spánkami. Nedostatok zinku u detí v predškolskom období môže spôsobiť chudobný spánok v dospievaní. Zinok nájdeme v ustriciach, v červenom mäse, morčacine, fazuli, orechoch a obilninách.