nočné pomočovanie
Odplienkovanie

Nočné pomočovanie detí

S nočným pomočovaním sa stretávajú rodičia dávno odplienkovaných detí, rodičia školákov, aj dospelých detí. Nočné pomočovanie detí býva veľmi frustrujúce pre dieťa a aj pre rodiča. V tomto článku si priblížime, čo nočné pomočovanie je, aké sú jeho príčiny a ako je možné s týmto problémom bojovať.

Čo je nočné pomočovanie?

V odbornej literatúre ide o tzv. enurézu, ktorá je definovaná ako mimovoľné močenie po štvrtom až piatom roku života. U niektorých deťoch dochádza k pomočovaniu len počas noci, u iných aj počas denného spánku. Z praxe sa stretávame so skupinou detí, ktoré sa nikdy neprestali pomočovať (tzv. primárna enuréza) a s deťmi, ktoré sa nepomočovali v spánku (po dobu aspoň 6 mesiacov) a následne sa pomočovať začali (ide o tzv. sekundárnu enurézu) (1). Problém s nočným pomočovaním sa nemusí objaviť každú noc.

Nočné pomočovanie je charakteristické tým, že mozog dieťaťa nerozpozná signál, ktorý počas spánku vysiela naplnený močový mechúr. Medzi enuretikami nie je signál rozoznaný podvedomým reflexným systémom. Namiesto stiahnutia zvieracieho svalu dochádza k uvoľneniu močového mechúra a pomočeniu. 

V Spojených štátoch amerických vo veku 4 rokov až 25 % detí stále pomočuje posteľ a vo veku desať rokov je to približne 8 % detí. Viac ako 2 % populácie má problém s pomočovaním aj po 18tom veku života.  Aj keď sa mi nepodarilo dopátrať k presným štatistickým údajom SR, týmto problémom trpia aj slovenské deti. Nočné pomočovanie je častejšie u chlapcov ako u dievčat

Príčiny mimovoľného vyprázdňovania močového mechúra

Pomočovanie môže mať psychický alebo medicínsky základ. Ak je príčinou medicínsky základ, tak nočné pomočovanie máva súvis napríklad:

  • s anomáliou obličiek,
  • anomáliou močových ciest,
  • s cukrovkou,
  • so zápchou – aj nediagnostiovaná zápcha môže byť príčinou úniku moču, a preto nepodceňte ani túto príčinu. Vyriešením zápch, nemusí dôjsť bezprostredne k ukončeniu problému s pomočovaním, najmä v prípade, ak trpelo zápchou dieťatko dlhodobo.
  • alebo nízkou nočnou hladinou hormónu adiuretín (vazopresín), ktorý zjednodušene reguluje (v noci obmedzuje) tvorbu telových tekutín. Za normálnych okolností je tvorba vazopresínu v noci vyššia, čo sa prejaví nižšou tvorbou moču a teda aj menšou potrebou močový mechúr vyprázdniť (2).

Len pri veľmi malom % pacientov sa potvrdí, že ide o zdravotný problém. Častejšou príčinou býva psychologická príčina ako napríklad rodinné problémy alebo strach. Najčastejšou príčinou býva nezvyčajne hlboký spánok. V praxi sa rodičia stretávajú so situáciou, že pri pokuse vziať dieťatko v noci na záchod, je dieťatko dezorientované a ráno si návštevu wc ani nepamätá.

Genetický faktor

Enuréza má v mnohých prípadoch jasný dedičný prvok a preto, je úplne bežné (nie pravidlo), že aj rodičia dieťatka trpeli v detstve touto diagnózou alebo ňou trpia aj súrodenci. Rodičia, ktorí mali rovnaký problém v detstve a „vyrástli“ z neho sa liečbe svojho dieťatka vyhýbajú v domnení, že aj ony z toho raz vyrastú. Odborníci ale odporúčajú tento problém riešiť, nakoľko u vášho dieťatka nemusí nastať rovnaká situácia ako u vás. Aj v prípade, že ide o dedičnú záležitosť, dá sa s enurézou pracovať, pretože cieľom terapie je napraviť poruchu reflexného systému.

Ako si s nočným pomočovaním poradiť

Ak sa u vášho dieťatka objavuje nočné pomočovanie, nepodceňujte tento problém. Nočné pomočovanie ovplyvňuje psychický a emocionálny vývin dieťatka. Obmedzuje dieťatko v socializácii. Deti s enurézou sa prirodzene vyhýbajú „prespávačkam“, táborom, kempom alebo pobytu v škole v prírode.

Diagnostika lekárom

Keďže príčiny môžu byť rôzne, nečakajte, či problém odznie, ale vyhľadajte pre správnu diagnostiku príčiny lekára. Ak nekontrolovateľný únik moču súvisí so zdravotným problémom, môže si vyžadovať medikamentóznu liečbu alebo operatívny zákrok. Rozhodnutie je v kompetencii odborníka.

V prípade psychologickej príčiny, vám s riešením pomôže skúsený psychológ. Veľmi dôležitá je súčinnosť rodiny ale aj pedagógov, ktorý sú s dieťatkom v kontakte. Liečba sa zameriava na psychické príčiny správania, ktorých dôsledkom je enuréza. Psychoterapia pre dieťa bez psychologických faktorov enurézy môže spôsobiť, že pokles spôsobený poklesom pocitu frustrácie.

Alarm nočného pomočovania

Alarm nočného pomočovania je pomôcka, ktorá pomáha dieťatku sa zobudiť, akonáhle mu unikne kvapka moču. Týmto spôsobom dokáže znížiť počet nočných pocikaní alebo ich úplne eliminovať. Na trhu sú rôzne alarmy, ktoré zobudia dieťatko zvukom, vibráciou, svetlom alebo ich kombináciou. Sú alarmy, ktoré fungujú ako podložka pod dieťatkom, alebo má alarm dieťatko na rúčke alebo v nohaviciach pyžama. Alarm učí dieťatko prebudiť sa a ísť sa vycikať. Predpokladom úspešnosti je aj spolupráca zo strany dieťatka.

Alarm nočného pomočovania pomáha vášmu dieťaťu rozpoznať signály plného močového mechúra počas spánku a časom ho trénuje, aby na ne reagoval.

Treba povedať, že alarmy nie sú zázračné a sú aj deti, ktoré sa na alarm nezobudia. Tým, že ide o technickú vymoženosť, môže sa stať, že alarm nefunguje vždy korektne v dôsledku, čoho nesignalizuje alebo naopak signalizuje aj len keď sa dieťatko spotí. Bezpečnostný problém môžu predstavovať aj alarmy drôtové. Pri bezdrôtových môžu rodičia negatívne vnímať samotný princíp fungovania a síce rádiové vlny.

Pokiaľ máte enuretické dieťatko je dobré, ak je záchod ľahko dostupný. Samozrejme závisí to aj od dispozície bývania. Ale pokiaľ je možnosť umiestniť dieťatku izbu v blízkosti záchoda, je to len plus. Pri menších deťoch majte pri posteli nočník.

Pitný režim a jedlo

Množstvo prijatých tekutín závisí od veku dieťaťa, jeho váhy, ale aj ročného obdobia a športovej námahy, ktorú počas dňa vynaloží. Dôležité je mať pitný režim rozvrhnutý na celý deň. Pri nočnom pomočovaní sa vyhnite doháňania pitia tekutín v čase pred spaním. Naopak ponúkajte dieťatku tekutiny, polievky a ovocie/zeleninu obsahujúcu veľké množstvo vody skôr v doobedných hodinách. Myslite aj na jedlo, ktoré dieťatku v poobedných a večerných hodinách ponúknete. Jedlá s vysokým obsahom soli, cukru alebo korenisté deti, budú u dieťatka vyvolávať smäd. U mladších detí zvážte aj čas kúpania, lebo sú deti, ktoré aj pri kúpaní prehltnú a „vypijú“ priveľa vody.

DENNÍK MOČENIA A PITNÉHO REŽIMU

Evidencia prijatých tekutín (množstvo, čas, typ) a času vyprázdňovania vám vie pomôcť odpozorovať súvislosti a je to aj dobrá pomôcka, ak sa chystáte na návštevu lekára.

Pravidelné cikanie

Naučte deti močový mechúr pravidelne vyprázdňovať. Dajte vždy dieťatko vycikať aj bezprostredne pred spánkom. Okrem pravidelnosti sa zamerajte aj na to, aby dieťatko pri cikaní sedelo s podloženými nohami. Tak dôjde k správnemu a potrebnému uvoľneniu panvového dna.

Sledovanie signálov

Pravidelné vyprázdňovanie močového mechúra počas dňa podoríte aj tým, že si odsledujete aké signály predchádzajú tomu, že dieťatku treba cikať. Ide o hľadanie polohy, pri ktorej dieťatko necíti tlak plného mechúra. Niektoré deti krížia nohy, prestupujú, chytajú sa v rozkroku alebo dávajú svoje telo do neštandardnej polohy. Pred cikaním v noci sa môžu deti prehadzovať, mrnčať, dvíhať panvu.

Spánkový režim

Dokonca aj vhodný spánkový režim môže ovplyvniť pocikávanie. Ak chodí dieťatko spať príliš preunavené v nepravidelných časoch býva preň náročnejšie sa zobudiť v prípade potreby. Dôležitá je aj správna spánková hygiena a vyhýbaniu sa pozeraniu alebo čítaniu kníh s citlivým, znepokojujúcim alebo veľmi rušivým obsahom.

Neustále pranie je časovo aj ekonomicky veľmi nákladné. Aj napriek tomu sa skúste vyhnúť dávaniu plienky na noc. Oveľa vhodnejšou alternatívou je dať dieťatku pogumovanú neprempkavú.

Môžete mať na posteli oblečené 2 plachty na sebe a v prípade potreby, len rýchlo stiahnete vrchnú plachtu.

Majte pripravenú aj náhradnú prikrývku.

Pochopenie enuretického dieťaťa

Deti s enurézou sa cítia zahanbene, ponížene, negatívny obraz o sebe (3). Môžu sa izolovať od kolektívu. Nočné prezliekanie vedie k hrošiemu spánku a únave dieťaťa. Jedna vec je, ak rodič chápe, prečo sa nočné pomočovanie deje a tá druhá je vnímať, ako sa cíti jeho dieťa. Vyhnite sa ponižovaniu dieťaťa, zahanbovaniu a vineniu ho z problému. Tiež sa vyhnite porovnávania dieťatka s rovesníkmi alebo dokonca menšími deťmi, ktoré s pomočovaním problém nemajú. Nie je to voči dieťatku fér a ubližuje mu to. Aj keď je nočné pomočovanie náročné a frustrujúce pre rodiča, pre dieťa je to oveľa náročnejšie. Dieťa potrebuje naše pochopenie, citlivosť, empatiu a podporu. Pomôžte dieťatku tým, že mu pomôžete tento problém vyriešiť. Venujte vašu pozornosť nociam bez nehody, ktoré si zaslúžia vašu pochvalu, čo je pre dieťa motivujúce. Naopak vyhnite sa negatívnym reakciám pri nehodách. Dieťatko potrebuje vašu podporu, uistenie.

Zdroje