2, Bezpečný spánok, Emócie detí a rodičovstvo, Leto a dovolenky, O spánku, Rodičovstvo, Spánok detí, Uncategorized @sk

Cestovanie s dieťatkom, ktoré neznáša autosedačku

Autosedačka je pre mnohých rodičov efektívna pomôcka, keď sa snažia uspať svoje dieťa. Cesta autom môže byť  totiž zaručený spôsob, ako dieťa uspať, pretože dieťatko uspáva to, že je v pohybe a mierne ním trasie. Sú ale rodičia, ktorí majú s cestou v autosedačke presne opačnú skúsenosť. A síce, že dieťatko na sedenie v autosedačke reaguje plačom. Cestovanie s dieťatom, ktoré neznáša autosedačku vie byť naozaj výzva.

Mať plačúce dieťa v aute vie byť nepríjemné a náročné a to najmä vtedy, ak sa potrebujeme niekam dostať v konkrétny čas alebo ak sme s dieťatkom v aute samy a potrebujeme sa koncentrovať aj na samotnú jazdu a je pre nás ťažké dieťatko počas jazdy tíšiť a venovať mu svoju pozornosť.

Tipy ako na cestovanie s dieťatkom neznášajúcim autosedačku

Autosedačka zabezpečuje bezpečnosť nášho dieťatka pri ceste autom. Čo môžete spraviť, ak vašš dieťatko nepatrí ale medzi fanúšikov sedenia v autosedačke? Niektoré dieťatko reaguje plačom, iné krikom, trhavými pohybmi a snahou sa z autosedačky vyslobodiť.

1. Spojte cestovanie autom s pozitívnymi asociáciami

Toto je niečo, čo vám môže fungovať pri trochu starších deťoch. Jazda autom sa stane pre dieťatko výnimočnejšia, ak si pripravíte pre neho nejakú hračku, ktorá sa bude spájať výlučne s cestovaním v aute. Ak samozrejme idete na dlhšiu cestu, hračiek môže byť niekoľko.

Do auta si viete dať organizér, v ktorom si dieťatko nájde napríklad knihu (kľudne aj zvukovú), papier s farbičkami, bábiku alebo autíčko. Voľte predmety, ktoré nie sú ťažké a priveľké. Ak má dieťatko svojho mojkáčika, tak sa na cestu môže hodiť.

Rovnako si viete spraviť s dieťatkom spoločný rituál, ktorý sa bude spájať len s cestovaním, objatie, spievanie nejakej pesničky.

Pozitívnu asociáciu môžete docieliť aj tak, že si autosedačku vezmete domov a dieťatko v nej bude sedieť napríklad pri pozeraní televízora (samozrejme z dôvodu bezpečnosti pod vašim dohľadom). Pre deti je autosedačka v byte niečo iné a zaujímavé a nemajú problém spolupracovať a sadnúť si do autosedačky. Vedia sa tak so sedačkou „skamarátiť“.

2. Uistite sa, že neexistuje nič, čo dieťatku pri jazde spôsobuje diskomfort

Nevhodná autosedačka alebo nekomfortné sedenie v autosedačke

Negatívna asociácia, ktorú si dieťatko s cestou v aute spája môže súvisieť aj s nepohodlím, ktoré dieťatko v autosedačke pociťuje. Môže ho spôsobovať napríklad príliš pevne zatiahnutý bezpečnostný pás, ktorý dieťatko reže alebo zalomená časť látky priamo na autosedačke. Alebo nevhodná veľkosť sedačky.

Deťom môže vadiť, že nevidia von z okna. Deti tiež lepšie reagujú pri polohovateľných sedačkách, kde máte možnosť si otestovať, kedy má dieťatko najväčší komfort.

Neznamená to, že musíte hneď kupovať inú sedačku, ale ak máte pocit, že dieťatku nevyhovuje práve sedačka, požičajte si na niekoľko jázd iný typ sedačky od známych a verifikujte, či dieťatko nebude lepšie cestu zvládať v inom type sedačky.

Teplotný diskomfort

Deťom môže vadiť, že im je v sedačke priveľmi teplo alebo priveľmi chladno, ak nezvolíte vhodné oblečenie. Nedávajte deťom do auta hrubé a objemné oblečenie. Rovnako mikiny s kapucňou sú zlá voľba, lebo môžu dieťatko tlačiť. Dieťatko kvôli nevhodnému oblečeniu potom sedí v autosedačke v neprirodzenej polohe a jeho pohyb môže byť limitovaný ešte viac, ako už je limitovaný samotnými bezpečnostnými pásmi.

V aute majte deku, ktorým dieťatko prikryjete, ak mu bude chladno. Vrstvenie vám zase naopak umožní dieťatko vyzliecť, ak mu bude teplo.

Slnko svietiace cez okno

Problémom môže byť aj slnko, ktoré svieti dieťatku do tváričky počas cesty. Kúpte si do auta slnečnú clonu. Na trhu nájdete aj clony s rôznymi obrázkami a obľúbenými seriálovými postavičkami.

Chýbajucí vizuálny vnem

Pokiaľ máte dieťatko v protismere jazdy na zadnom sedadle, môže dieťatku prekážať, že na vás nevidí. Dajte si preto do auta zrkadlo na zadné sedadlo, ktoré má dve výhody. Dieťatko bude na vás vedieť, čo ho uistí a zároveň aj vy budete vidieť na dieťatko a na to, čo robí.

Nevoľnosť počas jazdy

Sú deti, ktorým býva počas cesty nevoľno a cítia ťažobu alebo im je na zvracanie. Pozor na to, čo im dávate jesť pred cestou.

Menšie deti nemusia vedieť pomenovať, kde je problém a preto je na nás uvedomiť si, čo všetko môže nepohodlie spôsobiť.

3. Zachovajte pri jazde pokoj

Toto vie byť niekedy naozaj náročné, najmä ak šoférujete a sústredíte sa na jazdu a celým autom sa ozýva plač a krik dieťatka. Ak sa vám podarí zachovať pokoj, máte väčšiu šancu, že sa nebudú stupňovať ani emócie u vášho dieťatka. Na strane druhej nezabúdajte dieťatko, chváliť ako pekne cestu zvládlo. Pochváľte ho doma, pochváľte ho pred inými ľuďmi. Pred jazdou mu môžete pripomenúť, ako to už v minulosti perfektne zvládlo. Aj keď možno nie je celá cesta bez emócii, vo vašej komunikácii sa zamerajte na tú časť, ktorá sa podarila.

4. Pustite dieťatku počas cesty obľúbenú pesničku alebo rozprávku

V dnešnej modernej dobe, viete dieťatku na cestu pustiť pesničky, ktoré má rado. Ak cestujete dlhšiu cestu, viete dieťatko počas cesty rozptýliť aj pomocou rozprávky na tablete. Stiahnite si ich do tabletu vopred.

cestovanie s dieťatkom

5. Posaďte vedľa dieťatka niekoho

Viem, že nie je vždy možné, aby ste v aute cestovali ešte s niekým. Ak sa to ale dá a viete, že to pomôže dieťatku zvládnuť cestu, tak nechajte vedľa dieťatka vzadu niekoho sedieť, kto ho bude môcť utešiť, prebaviť a asistovať mu pri hraní, kreslení, listovaní knihy, podávaní pitia alebo snacku.

6. Rozprávajte sa s dieťatkom počas jazdy

Dieťatko môže upokojovať váš hlas, hovorte s ním počas jazdy. Ak máte ale pocit, že je to kontraproduktívne a dieťatko plače ešte viac, tak to nesiľte.

7. Dajte dieťatku na cestovanie familiárne veci

Dieťatko bude cestu znášať lepšie, ak mu do auta vezmete nejaké familiárne veci. Ak napríklad viete, že cestujete v čase spánku, dieťatko skôr zaspí, ak mu napríklad vezmete biely šum, na ktorý je zvyknuté, mojkáčika, obľúbenú dečku. Rovnako je veľmi upokojujúce na spánok ale aj na cestu v aute použiť vôňu, ktorá pôsobí na nervový systéme dieťatka upokojujúco ako napríklad levanduľová vôňa, šalvia alebo harmanček. Odporúčam prírodné oleje.

8. Naplánujte si cestovanie na čas spánku

Ak viete, že dieťatko je schopné v autosedačke nakoniec zaspať, tak si pri dlhších cestách naplánujte cestovanie v čase spánku dieťatka. Ak už sa dieťatku podarí zaspať, tak sa vyhnite zbytočnému zastavovaniu na pumpách a pod., čo by mohlo viesť k prebratiu dieťatka a ešte väčšiemu plaču.

9. Robte si počas cesty prestávky

Ak máte dieťatko, ktoré v sedačke vydrží len istú dobu, tak cestujte v dostatočnom predstihu, aby ste mali priestor robiť si s dieťatko prestávky.

Skôr či neskôr sa dieťatko s autosedačkou skamaráti. Je lepšie sa nastaviť na to, že cestovanie s dieťaťom môže byť veľmi hlučné a emotívne. Nikdy ale nepodceňujte bezpečnosť dieťatka.

Prečítajte si aj tipy, ako na cestovanie lietadlom.