Novorodenci, Novorodenci 0-3 mesiace, O spánku, Spánkové poradenstvo, Spánok detí, Spánok novorodencov, Zaspávanie, Zaspávanie detičiek

Spánkové asociácie a spánok

Spánkové asociácie sa často skloňujú, keď hovoríme o spánku. A to nielen spánku detí ale aj dospelých. Neexistuje presný zoznam spánkových asociácii. Je to jednoducho preto, lebo spánková asociácia je to, s čím si spájame zaspávanie znovuzaspávanie a čo nám a našim deťom pomáha zaspať.

Čo všetko sú spánkové asociácie

Už sme si spomenuli, že spánková asociácia je vlastne to, s čím si dieťatko asociuje (spája) zaspávanie, to čo potrebuje, aby zaspalo. Náš mozog totiž funguje na princípe asociácií. Neustále si niečo s niečím spájame.

Spánkové asociácie sú teda činnosti, prostredie, vnemy (zvuky, svetlo, tma), osoby, hračky, miesta spánku, s ktorými si naše detičky spájajú zaspávanie.

Pod spánkovou asociáciou si môžete predstaviť zaspávanie:

  • pomocou sania a teda uspávanie dojčením alebo pitím z fľaše
  • uspávanie s cumlíkom
  • rytmické pohyby dieťatka ako kývanie hlavou, nohou, kolísanie telom a pod.
  • držanie/ žužlenie mojkáčika
  • hojdanie/ trasenie
  • hladkanie
  • držanie za ruku
  • držanie vlasov maminky
  • pohľad na svetielko v miestnosti
  • tma
  • zaspávanie pri pozeraní TV
  • púšťanie audio rozprávky
  • spievanie maminky
  • polohovanie maminkou do určitej polohy vo veku, kedy sa už dieťatko pretáča na bruško
  • biely šum
  • zavinovanie

Spánkové asociácie sú teda činnosti, ktorými my rodičia dieťatku pomáhame zaspať, ale zároveň sú to aj činnosti pomocou ktorých dieťatko zaspáva bez asistencie rodiča.

Sú spánkové asociácie zlé?

Spánkové asociácie nie sú dobré alebo zlé. Pretože ako všetko, nič nie je čierno-biele. A mojou úlohou vám nie je vravieť, ktorý spôsob zaspávania je správny. Pre každú rodinu a pre každé bábätko to môže byť niečo iné. Sú rodičia, ktorí od malička dávajú spinkať dieťatko do samostatnej postieľky a pomáhajú si zavinovaním, iné maminky preferujú prsník alebo cumlík.

V tom najmenšom veku dieťatka sme to my rodičia, ktorí máme vplyv na to, pomocou akej spánkovej asociácie naše dieťatko zaspí. Ak poznáme fungovanie detského spánku, chápeme aj tomu, ako môže spôsob zaspatia a konkrétna spánková asociácia vplývať  na samotný spánok dieťatka. Ak chcete vedieť detailne, ako spánok funguje u novorodencoch a po prvej spánkovej regresii, prečítajte si môj článok Na spôsobe zaspatia záleží.

Ako spánkové asociácie fungujú

Do prvej veľkej spánkovej regresie nemajú spánkové asociácie taký významný vplyv na spánok a časté budenie, ako je to po prvej regresii. Nie je pravda, že novorodenec nás vydiera svojím plačom. Preto odporúčam na potreby novorodenca reagovať a naplniť mu ich. Samozrejme už v tomto veku vieme, začať robiť konkrétne kroky, aby bol spánok po regresii, čo najmenej problémový. Konkrétnym odporúčaniam sa venujem v prednáške o spánku novorodencov.

Veľmi zjednodušene – spánok funguje na princípe spánkových cyklov. Každý jeden spánkový cyklus sa skladá z rôznych fáz spánku. Na konci každého cyklu dochádza k miernemu prebudenie (u detí a aj u nás dospelých). Toto je moment, kedy spánková asociácia má vplyv na intenzitu prebudenia dieťatka.

Ak má dieťatko pri prebudení rovnaké podmienky ako keď zaspávalo, tak spinká ďalej. Ak to tak ale nie je, preberie sa viac a svojím plačom nás privolá, aby sme mu vytvorili rovnaké podmienky, ako keď zaspávalo.

Preto je na nás robiť informované rozhodnutia aj pri ukladaní dieťatka na spánok. Je úplne v poriadku, ak sa maminka rozhodne uspávať dojčením a je si vedomá, že dieťatko bude potrebovať jej pomoc pri uspatí v noci viackrát. Rovnako je aj v poriadku, ak si maminka povie, že oddelí dojčenie od zaspávania a podporí tým spájanie spánkových cyklov u dieťaťa. Každý rodič má svoje dôvody, pre ktoré sa rozhoduje tak, ako sa rozhoduje.

Samozrejme veľakrát sa deje, že spánkové asociácie, ktoré má dieťatko nám po čase prestanú vyhovovať a rozhodneme sa ich zmeniť. Presne toto je niečo, čomu sa venujem v rámci poradenstva, aby sme vedeli zmenu spraviť citlivo s ohľadom na dieťatko.

Ak vám spánková asociácia nevyhovuje, tak ju zmeňte.

Spánok nie je len o spánkových asociáciách

Aj keď spôsob zaspatia výrazne ovplyvňuje spánok, je to len jedna súčasť skladačky. Na spánok dieťatka vplýva celý rad faktorov ako režim denných spánkov, spánková hygiena, spánkové prostredie, spánkové regresie, obdobia vrcholenia separačnej úzkosti, ale aj temperament alebo zmeny v rodine, na ktoré dieťatko reaguje citlivo. Všetko so všetkým súvisí. Nestačí zmeniť asociáciu, ak máte nevhodne rozdelené spánky dieťatka. Preto sa na poradenstve pozeráme na spánok komplexne a riešime spánok v súvislostiach.

Na čo si dať pri zmene spôsobu zaspatia pozor

Ak sa rozhodnete meniť spánkové asociácie, skúste si to načasovať mimo regresií a období vrcholenia separačnej úzkosti. Ak sa už do zmeny spánkových asociácií pustíte, rátajte s tým, že deti vedia najmä prvé dni reagovať emotívne, našou úlohou je ich touto zmenou previesť a tíšiť ich. Adaptačný proces má svoje dôležité miesto v živote dieťatka. Práve preto je byť pri zmene konzistentní.

Nerozhodnosť a časté menenie procesu zaspávania vedie ku chaosu, čo nie je pre dieťatko fér a môže sa spájať zbytočne s emóciami viac, ako je nevyhnutné. No a na záver ešte ak sa rozhodnete meniť asociácie, tak si vopred premyslite, akými inými asociáciami ich nahradíte. Zmeniť dojčenie 10x za noc za pitie mlieka z fľaše 10x za noc, určite nie je to, čo si želáte.

Ak potrebujete so spánkom pomôcť, obráťte sa na nás, radi vám so zmenou spôsobu zaspávania pomôžeme.